Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوکراین: روسیه در تسلیحات‌ خود از قطعات چینی استفاده می‌کند؛ بلینکن: پکن هنوز از خط قرمز عبور نکرده

روسای جمهوری چین و روسیه در ضیافت شام ترتیب داده شده توسط کرملین
روسای جمهوری چین و روسیه در ضیافت شام ترتیب داده شده توسط کرملین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مشاور رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی می‌گوید که اوکراین توانسته است برخی از تولیدکنندگان یا تامین کنندگان (چینی) قطعات نظامی را شناسایی کرده و اطلاعات مرتبط با آنها را با متحدان غربی به اشتراک بگذارد.

آگهی

دولت اوکراین مدعی است که روسیه به دلیل‌ تحریم‌های غرب به شکلی فزاینده از قطعات چینی در تسلیحات نظامی خود استفاده می‌کند.

یک مشاور ارشد دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به رویترز گفت که نظامیان این کشور به مرور شمار بیشتری از قطعات چینی را در سلاح‌های به کار گرفته شده توسط ارتش روسیه در نبردهای اخیر مشاهده کرده‌اند.

بنا به گزارش رویترز، این ادعا در حالی مطرح می‌شود که منابع غربی تامین قطعات مورد نیاز برای تسلیحات روسیه به دلیل تحریم‌های گسترده علیه این کشور بسیار محدود شده است.

ولادیسلاو ولاسیوک، که از مشاوران رئیس دفتر آقای زلنسکی در زمینه سیاست تحریم‌ها به شمار می‌رود، در این خصوص تصریح کرد: «در سلاح‌های بازیابی و به غنیمت گرفته شده از میدان جنگ، قطعات و ابزارهای الکترونیکی مختلف یافت می‌شود.»

وی که به صورت تماس ویدیویی با رویترز گفتگو می‌کرد در ادامه یادآور شد: «روال فعلی این است که قطعات ساخت غرب کمتر به چشم می‌خورد و بیشتر قطعاتی است که به سادگی می‌توان حدس زد توسط کدام کشور ساخته‌ شده‌اند؛ البته که منظور چین است.»

چین از زمان تهاجم همه جانبه مسکو به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، بارها ارسال تجهیزات نظامی به روسیه را منکر شده است.

تهاجم نظامی روسیه به همسایه غربی سبب شد تا غرب تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه مسکو اعمال کند؛ ممنوعیت ارسال فناوری نظامی و قطعات دو منظوره مانند ریزتراشه هایی که می توانند در وسایل معمولی و یا تسلیحات مورد استفاده قرار گیرند از جمله این تحریم‌ها است.

برپایه اطلاعات جمع‌آوری‌شده از میدان‌های نبرد توسط کارشناسان اوکراینی که با رویترز به اشتراک‌ گذاشته شده، قطعات ساخت چین در یک سیستم ناوبری به کار رفته در پهپادهای اورلان مشاهده شده است؛ حال آنکه سیستم ناوبری این پهپادها پیشٰتر مجهز به قطعاتی ساخت کشور سوئیس بود.

کارشناسان همچنین از یافتن قطعات چینی در سیستم کنترل آتش در تانک‌های روسی خبر داده‌اند؛ در حالی که در این تانک‌ها پیشتر از قطعات ساخت فرانسه استفاده شده بود.

رویترز در گزارش خود آورده است که نمی‌تواند به طور مستقل اطلاعات مطرح شده توسط مسئولان اوکراینی در این زمینه را تأیید کند.

چین: در خصوص صادرات اقلام نظامی محتاطیم

به اینحال، در گزارش رویترز این احتمال مطرح شده است که شاید قطعات چینی مورد اشاره در اصل برای استفاده غیرنظامی در نظر گرفته شده بودند و یا اینکه توسط طرف ثالثی به روسیه منتقل شده‌اند.

سخنگوی دفتر وزارت خارجه چین در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های چینی قطعات سخت‌افزار نظامی روسیه را تامین کرده‌اند یا خیر، به رویترز گفت: «چین در طول تاریخ، همکاری تجاری عادی و مبنتی بر اصل برابری و منافع متقابل با همه کشورها از جمله روسیه داشته است.»

وی در عین حال افزود: «چین همواره در خصوص صادرات اقلام نظامی رویکردی محتاطانه و مسئولانه اتخاذ کرده؛ موضع و اقدامات چین در این خصوص همیشه اینگونه بوده است»

اوکراین از دو تامین‌کننده چینی نام برد

این در حالیست که ولادیسلاو ولاسیوک، مشاور رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی می‌گوید که اوکراین توانسته است برخی از تولیدکنندگان یا تامین کنندگان (چینی) قطعات نظامی را شناسایی کرده و اطلاعات مرتبط با آنها را با متحدان غربی به اشتراک بگذارد.

وی از گروه صنایع شمال چین موسوم به «نورینکو» که یک سازنده تسلیحات چینی است و یک شرکت صادرات و واردات به نام «شین شینگ گوانگژو» که تامین کننده قطعات نظامی در این کشور است به عنوان منابع تامین کننده قطعات نظامی مورد نیاز روسیه نام برده اما مشخص نکرده است که این منابع چه قطعاتی را عرضه کرده‌اند.

آگهی

این در حالیست که رویترز در گزارش خود به نقل از یکی از کارکنان شرکت نورینکو که نامی از وی برده نشده اعلام کرده است که این شرکت اجزا و قطعات تجهیزات نظامی روسیه را تامین نمی‌کند.

آمریکا: شرایط را زیر نظر داریم؛ چین هنوز از خط قرمز عبور نکرده

آنتونی بلینکن، دیپلمات ارشد ایالات متحده ماه گذشته گفته بود که چین هنوز از خط قرمز ارسال کمک‌های نظامی مرگبار به روسیه عبور نکرده است.

با این حال، مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که تحولات را از نزدیک زیر نظر دارند و به ویژه نگران ارسال تجهزاتی با کاربرد دوگانه، مانند ابزارهای الکترونیکی هستند که می‌توانند مثلاً همزمان در مایکروویو یا موشک مورد استفاده قرار گیرند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص گفت: «ما و شرکایمان بی وقفه بر محدود کردن دسترسی روسیه به فناوری‌های کلیدی که به تهاجم وحشیانه این کشور به اوکراین دامن می زند، تمرکز کرده‌ایم.»

آگهی

ایالات متحده اوایل هفته جاری چند شرکت‌ چینی را به تازه‌ترین فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد؛ از جمله تحریم شدگان می‌توان به یک شرکت فروشنده تصویر ماهواره‌ای اشاره کرد که که وزارت امور خارجه مدعی است تصاویری از نقاط مختلف اوکراین را در اختیار تشکیلات وابسته به واگنر (پیمانکار خصوصی نظامی روسیه) و رئیس آن یوگنی پریگوژین قرار داده‌ است.

چین که خود را به عنوان میانجی این مناقشه معرفی کرده، بارها گفته است علاقه‌ای به شعله ور کردن آتش جنگ در اوکراین ندارد؛ آتشی که به اعتقاد پکن با ارسال تسلیحات غربی به اوکراین گسترده‌تر می‌شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهوری برزیل در چین: آمریکا از دمیدن به جنگ در اوکراین دست بردارد

نشست صلح اوکراین؛ کدام‌یک از رهبران کشورهای دنیا به سوئیس سفر می‌کنند؟ غایبان اصلی چه افرادی هستند؟

زلنسکی چین را به ممانعت از مشارکت کشورها در کنفرانس صلح ژنو متهم کرد