دولت ایتالیا برای مقابله با بحران پناهجویان وضعیت فوق العاده اعلام کرد

پناهجویان در نزدیکی سواحل لامپدوزا
پناهجویان در نزدیکی سواحل لامپدوزا Copyright Francisco Seco/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیانیه دولت آمده است که «ساختارهای جدید مناسب برای پناه دادن و همچنین پردازش و بازگرداندن مهاجرانی که شرایط لازم برای اقامت ندارند»، در دستور کار کمیسر جدید پناهجویان قرار خواهد گرفت.

آگهی

دولت راستگرای ایتالیا برای مقابله با موج جدید ورود مهاجران غیرقانونی در این کشور برای یک دوره شش ماهه «وضعیت فوق العاده» اعلام کرد.

همچنین برای مبارزه با بحران پناهجویان یک کمیسر ویژه از سوی دولت معرفی می‌شود و یک بودجه ۵ میلیون یورویی نیز به این کار اختصاص خواهد یافت. کابینه جورجا ملونی، نخست وزیر ایتالیا این تصمیم را روز چهارشنبه اعلام کرد.

در بیانیه‌ای که پس از جلسه کابینه دولت قرائت شد قرار بر این شد که وضعیت فوق العاده «برای اجرای فوری اقدامات اضطراری» از جمله احداث کمپ‌های پناهجویی در جنوب کشور مدنظر قرارگیرد.

در بیانیه دولت آمده است که «ساختارهای جدید مناسب برای پناه دادن و همچنین پردازش و بازگرداندن مهاجرانی که شرایط لازم برای اقامت ندارند»، در دستور کار کمیسر جدید پناهجویان قرار خواهد گرفت.

در طول همه‌گیری کووید-۱۹ نیز دولت وقت ائتلافی ایتالیا با اعلام وضعیت فوق العاده بسیاری از قوانین حامی حقوق پناهجویان را دور زد و بنوعی با پناهجویان برخورد شدید و سلبی شد.

ایتالیا و یونان تنها کشورهای اروپایی هستند که در دو دهه اخیر میزبان پناهجویانی بوده اند که قصدداشته اند از طریق دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند. دولت ملونی همچون اسلاف خود موفق نشده با موج ورود پناهجویان غیرقانونی مبارزه کند.

بر اساس آمار وزارت کشور ایتالیا، از آغاز سال جاری میلادی، حدود ۳۱ هزار مهاجر که توسط قایق‌های نظامی ایتالیایی یا کشتی‌های خیریه نجات یافته‌ و یا اینکه بدون کمک بوده‌اند موفق شده‌اند خود را به ایتالیا برسانند.

این رقم تقریباً چهار برابر میزان مشابه آن در سال گذشته میلادی است. تنها هشت هزار پناهجو در سال گذشته میلادی موفق شدند از طریق دریای مدیترانه به صورت غیرقانونی خود را به ایتالیا برسانند.

به نظر می‌رسد که ورود مهاجران با قایق‌های غیر استاندارد که از طریق قاچاقچیان در اختیار آنها قرار می گیرد بسیار بیشتر از سال‌های قبل است. در ۲۴ گذشته گارد ساحلی ایتالیا دست کم دو قایق حامل ۱۰۰ پناهجو را در آب های جنوبی ایتالیا از خطر مرگ نجات داد با این حال همچنان پناهجویان زیادی هستند که جانشان را در هفته های گذشته از دست داده‌اند.

تنها در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۶ قایق پناهجویان به لامپدوزا، جزیره کوچک ایتالیا در جنوب استان سیسیل رسیده‌اند.

دولت ایتالیا تجهیزات لازم و کافی برای اسکان دادن پناهجویان در لامپدوزا ندارد.

اردوگاه لامپدوزا که تنها برای ۴۰۰ نفر تعبیه شده امروز میزبان بیش از سه هزار پناهجویی است که در هفته های اخیر به خاک ایتالیا رسیده‌اند.

لورنا تورتوریچی، مدیر این اردوگاه مهاجران، به شبکه ایتالیایی «اسکای» گفت: «زنان زیادی با بچه‌ های کوچک و همچنین کودکانی بدون سرپرست در میان پناهجویان هستند. ما در یک وضعیت اضطراری قرارداریم. کارکنان تلاش می کنند تا آنچه را که در توان دارند انجام دهند.»

بر اساس آمار وزیر کشور، بیشترین تعداد مهاجرانی که تاکنون وارد ایتالیا شده‌اند را شهروندان ساحل عاج و پس از آن مهاجرانی از گینه، پاکستان، مصر، تونس و بنگلادش تشکیل می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: شمار آوارگان در جهان به رقم بی‌سابقه ۱۱۰ میلیون نفر رسید

نشست «تاریخی» وزرای کشور اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق درباره قوانین مهاجرت و پناهندگی

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد