Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دونالد ترامپ بطور موقت بازداشت شد؛ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا تمام ۳۴ اتهام وارده علیه خود را رد کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، سه شنبه، ۴ آوریل ۲۰۲۳، در نیویورک برای محاکمه خود در دادگاه حاضر شد
دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، سه شنبه، ۴ آوریل ۲۰۲۳، در نیویورک برای محاکمه خود در دادگاه حاضر شد Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده روز سه شنبه هنگام تسلیم خود به دفتر دادستانی منهتن بازداشت شد. ترامپ در مسیر دادگاه نوشت: «خیلی سورئال به نظر می‌رسد. نمی‌توان باور کرد که این اتفاق در آمریکا رخ می‌دهد.»

آگهی

دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین ایالات متحده روز سه شنبه ۴ آوریل هنگام تسلیم خود به دفتر دادستانی منهتن بازداشت شد.

ترامپ در مسیر دادگاه در فضای مجازی نوشت: «خیلی سورئال به نظر می‌رسد. نمی‌توان باور کرد که این اتفاق در آمریکا رخ می‌دهد.»

رییس جمهوری سابق آمریکا در هنگام ورودش به دادگاه بدون دستبند دیده شد.

سفر شش مایلی رییس جمهوری سابق ایالات متحده از برج ترامپ تا ساختمان دادگاه کیفری منهتن یک عملیاتی امنیتی بزرگ بود که تعداد زیادی پلیس و ماموران سرویس مخفی ایالات متحده را درگیر کرد. مردم در مقابل دادگاه صف تجمع کرده بودند تا لحظه ورود ترامپ را ببینند.

دقایقی پس از ورودش به دادگاه، محاکمه او در برابر قاضی خوان مانوئل مرچان آغاز شد.

در این دادگاه تنها ۵ عکاس اجازه داشتند تا قبل از جلسه دادگاه با دونالد ترامپ در جلسه حضور داشته باشند. آنها فقط مجاز به عکاسی بودند و قرار شد هیچ فیلم ویدئویی در کار نباشد.

تا شروع دادگاه، اطلاعاتی دقیقی درباره اتهامات او گفته نشده بود، اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از این بود که ترامپ به دلیل پرداخت حق‌السکوت به یک ستاره پورن متهم شده است.

در حین برگزاری جلسه دادگاه، استورمی دنیلز، ستاره پورنی که گفته می‌شد یکی از اتهامات ترامپ پرداخت حق‌السکوت به او بوده در توییت‌هایی ترامپ را به سخره گرفت. او نوشت: «قطعا زیر مرد سکسی خودم بودن بیشتر حال دارد تا تحت بازداشت بودن.»

در مقابل هم افرادی از جمله مارجری تیلر گرین، نماینده کنگره آمریکا از ترامپ حمایت کردند. خانم گرین در توییتی نوشت: «دموکرات‌های کمونیست، رییس جمهور ترامپ را دستگیر کردند، زیرا او تنها مردی است که سر راه آنها ایستاده است.»

بعد از شروع دادگاه، نیویورک تایمز نوشت که کیفرخواست ترامپ فاش شده و به زودی اتهامات دقیق علیه او مشخص خواهد شد.

آخرین گزارش ها حاکی از آن است رئیس جمهوری سابق آمریکا با رد هر ۳۴ فقره اتهام از جمله جعل سوابق تجاری، خود را بی‌گناه دانسته است.

پس از محاکمه چه چیزی در انتظار ترامپ است؟

 پس از جلسه دادگاه، ترامپ آزاد شد. انتظار می‌رود او دوباره به برج خود برود و سپس سوار بر جت شخصی‌اش به فلوریدا بازگردد.

 او هنگام خروج از دادگاه هیچ اظهارنظری نکرد. خبرنگاران تخمین زده‌اند که او حدود ۵۷ دقیقه در دادگاه بوده است.

اگر قاضی «حکم سکوت» ندهد، شاید او امشب برای هوادارانش سخنرانی کند. البته طبق اخبار، گفته شد که قاضی حکمی در این باره به ترامپ نداده است، اما به او هشدار داده که اگر به لفاظی‌های تند خود درباره این پرونده ادامه دهد، این موضوع دوباره بررسی خواهد شد.

بلافاصله بعد از خروج ترامپ از دادگاه خبرهایی منتشر شد که دفتر دادستانی منطقه نیویورک برگه کیفرخواست دونالد ترامپ را به طور علنی منتشر کرده است. 

آگهی

در همین باره جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا همچنان در مورد رویدادهای امروز نیویورک سکوت کرده است. او امروز در کاخ سفید به هیچ کدام از سوال‌های خبرنگاران درباره همتای قبلی خود پاسخ نداد.

کیفرخواست ترامپ منتشر شد

کیفرخواست ۳۴ فقره اتهام دونالد ترامپ توسط آلوین براگ، دادستان منهتن منتشر شد.

او ترامپ را به جعل مکرر سوابق تجاری برای پنهان کردن جرایم متهم کرده است. ترامپ در تمامی اتهامات خود را بی‌گناه دانست.

براگ در بیانیه‌ای گفت: «مردم نیویورک مدعی هستند که دونالد ترامپ به طور مکرر و متقلبانه سوابق تجاری نیویورک را جعل کرد تا جرایمش را پنهان کند. این اتفاق در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ رخ داده تا اطلاعات مخرب را دور از دسترس رای‌دهنده‌ها قرار دهد.»

آگهی

به گفته براگ، منهتن خانه مهم‌ترین بازار تجاری این کشور است. او ادامه داد: «ما نمی‌توانیم به کسب‌وکارهای نیویورک اجازه دهیم که سوابق خود را برای سرپوش گذاشتن بر رفتار مجرمانه دستکاری کنند.»

دادستان منهتن همچنین گفت که دنباله روی پول و دروغ، الگویی را آشکار می‌کند که به ادعای مردم، باعث نقض اصول قوانین اساسی و قانون تجارت نیویورک می‌شود.

اتهامات ترامپ همگی جرایم «کلاس E» هستند. این پایین‌ترین رده جرایم جنایی در نیویورک است که حداکثر ۴ سال حبس دارد.

جعل سوابق تجاری معمولا به عنوان «تخطی از قانون» عنوان می‌شود. اما دفتر دادستانی با ادعای اینکه این جرم به منظور پنهان کردن یا به ارتکاب جرم دیگری انجامیده، اتهامات را تشدید کرده است.

آگهی

همچنین گزارش‌های منتشر شده از جریان دادگاه حاکی از این است که دادستان اشاره کرده متهم، دونالد ترامپ، پست‌های تهدیدآمیز در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده است. 

وکیل ترامپ: حکومت قانون در این کشور مرده است

تاد بلانچ، وکیل دادگستری در گفتگو با خبرنگاران خارج از دادگاه گفت: «قاضی نه فقط از ترامپ، بلکه از همه کسانی که در این پرونده دخیل هستند، درخواست کرد صحبت‌هایی مطرح نکنند که خشونت را تحریک کند.»

جو تاکوپینا، یکی دیگر از وکلای ترامپ گفت: «افشای مهر و موم کیفرخواست نشان داد که حکومت قانون در این کشور مرده است.»

 به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید  

آگهی

او افزود: «در حالی که هیچ کس فراتر از قانون نیست، هیچ کس هم پایین‌تر از آن نیست. اگر نام این مرد دونالد ترامپ نبود، هیچ دلیلی وجود نداشت که همه ما امروز اینجا باشیم.»

آنها از اظهارنظر در مورد اینکه آیا از ترامپ اثر انگشت گرفته شده یا در هنگام پرونده از او عکس گرفته شده، خودداری کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که باعث تبرئه ترامپ از استیضاح شد؛ آلینا حبا، وکیل عراقی الاصل رئیس جمهور پیشین آمریکا کیست؟

ترامپ دوباره محاکمه می‌شود؛ این بار به اتهام تجاوز جنسی به نویسنده‌ای در رختکن فروشگاه

جدال اتحادیه اروپا و ایکس بر سر تیک آبی؛ ایلان ماسک: کمیسیون اروپا را به دادگاه می‌کشم