Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمارش معکوس برای صدور کیفرخواست؛ چه سرنوشتی در انتظار دونالد ترامپ است؟

دونالد ترامپ و استورمی دنیلز
دونالد ترامپ و استورمی دنیلز Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده که همواره حس غیرقابل پیش‌بینی بودن را القاء کرده و رفتارهای پرحاشیه‌ای را به نمایش گذاشته، این انتظار عمومی را ایجاد کرده که زیر بار حرف‌های دادستان نرود و از تسلیم شدن سرباز بزند و دستگیری‌اش را به صحنه‌‌ای پر کشاکش تبدیل کند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده، روز شنبه از تمامی هواداران خود خواست تا برای اعتراضِ روز سه‌شنبه به صدور حکمی که «سیاسی» خوانده، آماده باشند؛ حکمی که بنا بر پیش‌بینی آقای ترامپ به جلب او از سوی پلیس منجر می‌شود. 

سوزان نچلس، وکیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نیز به خبرگزاری فرانسه گفت که آلوین براگ، دادستان منطقه منتهن واقع در شهر نیویورک احتمالا روز سه‌شنبه حکم جلب آقای ترامپ را صادر خواهد کرد. البته خانم نچلس نیز انگیزه صدور این حکم احتمالی را «سیاسی» دانست. همان‌گونه که  کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز شنبه آقای براگ را به سوء استفاده از قدرت به نفع حزب دموکرات متهم کرده بود. 

این حکم ممکن است در جریان بررسی پرونده‌ای با محتوای پرداخت رشوه ۱۳۰ هزار دلاری به استورمی دنلیز (با نام واقعی استفانی کلیفورد)، هنرپیشه فیلم‌های پورن با هدف کسب اطمینان از عدم افشای یک رابطه خارج از چارچوب زناشویی با نامزد جمهوری‌خواهان در هفته‌های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ که به پیروزی دونالد ترامپ در مقابل نامزد دموکرات، هیلادی کلینتون، منجر شد، صادر شود. 

آیا ترامپ متهم می‌شود؟

قاضی پرونده در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که آیا آقای ترامپ در این مورد شهادت دروغ داده و در عین حال، روند پرداخت رشوه قوانین مربوط به تامین مالی کارزارهای تبلیغات انتخاباتی را نقض کرده یا خیر. 

اما احتمال صدور کیفرخواست علیه دونالد ترامپ به طور ناگهانی و با سرعت گرفتن تحقیقات دادگاه افزایش یافته است. در ابتدای هفته گذشته، مایکل کوهن، وکیل سابق دونالد ترامپ که اقدام به پرداخت مبلغ مورد اشاره کرده بود، برای استماع اظهاراتش دوباره به دادگاه فراخوانده شد. همچنین، خانم کلیفورد نیز برای ادای پاره‌ای توضیحات فراخونده شد. پس از آن، به نوشته مطبوعات آمریکایی، خود آقای ترامپ برای ادای شهادت در برابر هیات منصفه دعوت شد، هیاتی منصفه‌ای بزرگ که متشکل از افرادی است که دارای اختیارات انجام تحقیقات گسترده و صدور کیفرخواست هستند.

بنت گیرشمن، استاد صاحب کرسی حقوق و دادستان سابق به خبرگزاری فرانسه توضیح داد: «دادستان‌ها معمولا فرد تحت تحقیقات را زمانی برای ادای شهادت در مقابل هیات منصفه دعوت می‌کنند که قصد صدور کیفرخواستی را علیه او داشته باشند.»

ترامپ روز موعود چه خواهد کرد؟

به گفته رناتو ماریوتی، دادستان سابق فدرال، اگر آقای ترامپ متهم شود، این احتمال وجود دارد که او داوطلبانه به دادگاه برود و در آنجا بازداشت شود. او سپس یادآور شد که مطابق رویه معمول، چهره‌های مشهور سیاسی احضار شده پس از ثبت اثر انگشت و حضور در برابر قاضی با سپردن وثیقه دادگاه را ترک می‌کنند.

همچنین اگر دادستان تصمیم به صدور کیفرخواستی علیه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ بگیرد، جلسه‌ای بین دادستان و وکلای او تشکیل خواهد شد تا اتهام‌های وارده به طور رسمی به او ابلاغ شود.

رابرت مک دونالد، استاد حقوق جزا در دانشگاه نیوهیون در گفتگو با خبرگزاری فرانسه پیش‌بینی کرد: « به دلایل امنیتی و برای جلوگیری از تبدیل آن به یک نمایش عمومی، احتمالا از ورود آقای ترامپ به دادگاه از درب ورودی اصلی آن ممانعت به‌عمل می‌آید.»

شان وو، یک دادستان سابق دیگر نیز پیش‌بینی می‌کند که خارج از تدابیر شدید امنیتی لازم که باید تمهید شود، مراجعه داوطلبانه آقای ترامپ به دادگاه جایی که می‌توان او را دستگیر کرد، یادآور خاطره پرونده‌هایی است که در طول تاریخ برای بررسی اتهام‌ها و جرائم یقه سفیدها گشوده و بررسی شده است.

اما رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده که همواره حس غیرقابل پیش‌بینی بودن را القاء کرده و رفتارهای پرحاشیه‌ای را به نمایش گذاشته، این انتظار عمومی را ایجاد کرده که زیر بار حرف‌های دادستان نرود و از تسلیم شدن سرباز بزند و دستگیری‌اش را به صحنه‌‌ای پر کشاکش تبدیل کند.

آقای وو هم معتقد است که همچنان احتمال بروز این رفتار از سوی آقای ترامپ وجود دارد چرا که احتمال دارد او بخواهد تا حس ترحم مردم را برانگیخته کند و همین مساله، چالش اصلی دادستانی خواهد بود. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

چه ترتیبات امنیتی تدارک دیده شده است؟

پس از درخواست روز شنبه دونالد ترامپ برای برگزاری تظاهرات حامیانش، نگرانی‌هایی مبنی بر این که خشونت‌هایی مانند آن چه که در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ و اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در جریان حمله به ساختمان کنگره رخ داد، پدیدار شود، شکل گرفته است.

به گزارش سی ان ان، نیروهای امنیتی و پلیس، از سطح فدرال (اف‌بی‌آی) تا پلیس نیویورک، از هفته گذشته تدارک ترتیبات لازم را برای هماهنگی هر چه بیشتر آغاز کرده‌اند. 

فعلا از میان طرفداران آقای ترامپ، تشکل جمهوری‌خواهان جوان خواستار برگزاری «اعتراضات مسالمت‌آمیز» روز دوشنبه در منطقه استقرار دادگاه شده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، پلیس به ویژه در مقابل این ساختمان قضایی، احتمال وقوع درگیری بین طرفداران و مخالفان آقای ترامپ را پیش‌بینی می‌کند. همچنین، در واشنگتن، جایی که حضور صدها نفر از حامیان دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ پلیس را غافلگیر کرد، شرایط به دقت از سوی اف‌بی‌آی در حال رصد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استورمی دنیلز «شجاعت» وکیل سابق ترامپ را ستود

خانه مرلین مونرو در کالیفرنیا در زمره «بناهای غیرقابل تخریب» طبقه‌بندی شد

تداوم اعتراض‌ها به جنگ غزه در دانشگاه‌های آمریکا؛ پلیس ۱۰۰ نفر را در بوستون دستگیر کرد