Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فنلاند سی و یکمین عضو ناتو شد؛ کرملین: «اقدامات متقابل» در پیش می‌گیریم

پیوستن فنلاند به ناتو پس از تحویل اسناد عضویت از سوی وزیر امور خارجه این کشور به آنتونی بلینکن با حضور استولتنبرگ
پیوستن فنلاند به ناتو پس از تحویل اسناد عضویت از سوی وزیر امور خارجه این کشور به آنتونی بلینکن با حضور استولتنبرگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه نیز در واکنش به پیوستن فنلاند به ناتو گفت که این اقدام چشم‌انداز تشدید درگیری در اوکراین را افزایش می‌دهد.

آگهی

فنلاند روز سه‌شنبه با تحویل اسناد عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که کشورش به نوعی امین و خزانه‌دار این پیمان محسوب می‌شود رسما سی و یکمین عضو ناتو شد.

آقای بلینکن پس از دریافت اسناد یاد شده در نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی در مقر این سازمان در بروکسل گفت: «ما فنلاند را سی و یکمین عضو اتحاد با دریافت این اسناد اعلام می کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌تر در سخنانی با اشاره به روند «تسریع شده» پیوستن فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، عضویت این کشور را روزی تاریخی برای ناتو خوانده بود.

آنتونی بلینکن در این خصوص تصریح کرد: «من وسوسه شده‌ام که بگویم شاید این تنها چیزی است که می‌توانیم برایش از پوتین تشکر کنیم، زیرا او با حمله به اوکراین تحقق واقعه‌ای را که می‌گفت می‌خواهد از آن جلوگیری کند، تسریع بخشید.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه از ترکیه و مجارستان خواست که در اسرع وقت موافقت با پیوستن سوئد به ناتو را نیز در پارلمان‌های خود به تصویب برسانند.

رئیس جمهوری فنلاند: «عصر جدیدی» آغاز شده است

رئیس‌جمهور فنلاند پس از دهه‌ها بی‌طرفی کشورش به اجبار مسکو و سپس در پیش گرفتن رویه عدم تعهد، روز سه‌شنبه به دنبال عضویت در ناتو از «عصر جدیدی» خبر داد.

فنلاند، کشوری هم‌مرز با روسیه، ماه مه سال گذشته میلادی در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو را مطرح کرده بود.

سائولی نینیسته، رئیس کشور فنلاند پیش از برافراشته شدن پرچم کشورش در مقابل ساختمان مقر ناتو در بروکسل گفت: «دوران عدم تعهد نظامی در تاریخ ما به پایان رسیده و دوران جدیدی در حال آغاز است.»

Geert Vanden Wijngaert/Copyright 2023 The AP. All rights reserved
سائولی نینیسته، رئیس جمهوری فنلاندGeert Vanden Wijngaert/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

کرملین وعده «اقدامات متقابل» داد

کرملین روز سه شنبه در پی پیوستن فنلاند به ناتو، گسترش ائتلاف نظامی غرب را «حمله امنیتی به روسیه» خواند و وعده داد که در واکنش به این موضوع «اقدامات متقابلی» انجام خواهد داد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در این خصوص به خبرنگاران گفت و پیوستن فنلاند به ناتو تنش‌های موجود را تشدید می‌کند.

این دیپلمات بلند پایه روس همچنین یادآور شد که «اقدامات متقابل» مسکو به ویژه به استقرار یا عدم استقرار تسلیحات ناتو و نوع آن در خاک فنلاند بستگی دارد.

وی سپس با تاکید بر این نکته که «گسترش ناتو حمله به امنیت و منافع ملی روسیه است» تصریح کرد: «مسکو از نزدیک مراقب هرگونه استقرار نظامی ناتو در فنلاند خواهد بود.»

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در واکنش به پیوستن فنلاند به ناتو گفت که این اقدام چشم‌انداز تشدید درگیری در اوکراین را افزایش می‌دهد.

وزیر دفاع روسیه اما در عین حال تاکید کرد که این موضوع بر نتیجه آنچه روسیه «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین می‌خواند، تأثیری نخواهد داشت.

مسکو پیش‌تر از تهدید‌های برنامه‌ریزی شده غرب به عنوان یکی از دلایلی که باعث شد نیروهای مسلح روسیه در فوریه ۲۰۲۲ وارد خاک اوکراین شوند یاد کرده بود.

را تهدیدهای ناشی از ، مقابله با تهدیدی بود که به گفته او برنامه های غرب برای استفاده از اوکراین به عنوان سکویی برای تهدید روسیه بود.

بایدن: به استقبال از فنلاند در ناتو «مفتخرم»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه گفت که به استقبال از فنلاند در ناتو به عنوان سی و یکمین عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «مفتخر» است.

آقای بایدن در این خصوص تصریح کرد: «زمانی که (ولادیمیر) پوتین جنگ تجاوزکارانه خود را علیه مردم اوکراین آغاز کرد، فکر کرد که می تواند اروپا و ناتو را تجزیه کند. او اشتباه می کرد. امروز ما متحدتر از همیشه هستیم.»

آگهی

رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا که کشورش خزانه‌دار و امین پیمان آتلانتیک شمالی است، همچنین تاکید کرد که مشتاقانه منتظر استقبال از سوئد در ناتو است.

«تبریک صمیمانه» زلنسکی به فنلاند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه «تبریک صمیمانه» خود را به فنلاند برای پیوستن به ناتو اعلام کرد و از این اقدام به عنوان «تنها تضمین مؤثر امنیت در منطقه» در برابر «تجاوز روسیه» یاد کرد.

آقای زلنسکی که کشورش نسبت به ادغام در پیمان آتلانتیک شمالی تمایل نشان داده است بدین ترتیب در پیامی تلگرامی به فنلاند و رئیس جمهوری این کشور برای پیوستن به ناتو تبریک گفت و از چنین اقدامی استقبال کرد.

اطمینان آلمان به سوئد برای حمایت در جهت پیوستن به ناتو

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه ضمن تبریک پیوستن فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی، به سوئد در خصوص «حمایت» برلین از عضویت این کشور در ناتو اطمینان داد.

پیوستن سوئد به ناتو در حال حاضر در گرو تایید پارلمان‌های دو کشور ترکیه و مجارستان است که تاکنون نسبت به دادن چراغ سبز به این روند ابراز تردید کرده‌اند.

آگهی

صدراعظم آلمان در توئیتی نوشت: «فنلاند از این پس یکی از اعضای ناتو است - این یک خبر خوب و یک دستاورد برای امنیت فراآتلانتیک است (...) الحاق سوئد که هنوز صورت نگرفته، همه حمایت ما را  به همراه دارد!»

لندن از همه اعضای ناتو می‌خواهد تا با عضویت سوئد موافقت کنند

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه از عضویت «تاریخی» فنلاند در ناتو استقبال کرد و از «همه اعضای» سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواست تا سوئد را که در حال حاضر عضویتش توسط ترکیه و مجارستان مسدود شده، در روند الحاق حمایت کنند.

نخست وزیر بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت پیوستن فنلاند به ناتو تاکید کرد: «این یک روز تاریخی برای فنلاند و ناتو است (...). همه اعضای ناتو اکنون باید تصمیمات لازم را برای پذیرش سوئد اتخاذ کنند تا بتوانیم اتحادی یکپارچه برای دفاع از آزادی در اروپا و سراسر جهان تشکیل دهیم.»

فنلاند پس از آنکه ترکیه و مجارستان، دو عضو مردد پیمان آتلانتیک شمالی در نهایت به عضویت این کشور رای دادند رسما به عنوان عضو سی و یکم به ناتو پیوست.

روسیه و فنلاند ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند؛ مسکو قبلاً اعلام کرده بود که لشکرهای نظامی مستقر در غرب و شمال غرب خود را در صورت پیوستن فنلاند به ناتو تقویت خواهد کرد.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید‌های مسکو علیه اروپای شمالی؛ روسیه مظنون به تدارک اقدامات خرابکارانه شد

فن در لاین در حال رایزنی برای رسیدن به مقام «دبیرکلی ناتو» است

پارلمان مجارستان عضویت فنلاند در ناتو را پس از ماه‌ها تاخیر تایید کرد