Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا اوپک تولید نفت خود را کاهش می‌دهد؟ ترس از ورشکستگی بانک‌های آمریکایی یا تبانی در بازار؟

لوگوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)
لوگوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوپک و متحدانش از جمله روسیه روز یکشنبه توافق کردند که کاهش تولید نفت خام را به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز یا ۳.۷ درصد تقاضای جهانی برسانند. این اعلام غافلگیرکننده به افزایش ۵ دلاری قیمت‌ها کمک کرد و باعث شد هر بشکه نفت به بالای ۸۵ دلار برسد.

آگهی

اوپک و متحدانش از جمله روسیه روز یکشنبه توافق کردند که کاهش تولید نفت خام را به ۳.۶۶ میلیون بشکه در روز یا ۳.۷ درصد تقاضای جهانی برسانند. این اعلام غافلگیرکننده به افزایش ۵ دلاری قیمت‌ها کمک کرد و باعث شد قیمت هر بشکه نفت به بالای ۸۵ دلار برسد. 

در اینجا دلایل اصلی کاهش تولید نفت اوپک پلاس عنوان شده است:

نگرانی در مورد تقاضای ضعیف جهانی

عربستان سعودی اعلام کرده که کاهش تولید داوطلبانه ۱.۶۶ میلیون بشکه در روز علاوه بر کاهش ۲ میلیون بشکه‌ای موجود به عنوان اقدامی پیشگیرانه با هدف حمایت از ثبات بازار انجام شده است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه هم گفت که بحران بانکی غرب یکی از دلایل کاهش قیمت نفت و همچنین «تداخل در پویایی بازار» است.

ترس از یک بحران جدید بانکی در ماه گذشته، سرمایه‌گذاران را به فروش دارایی‌های پر ریسک سوق داده است.

رکود جهانی می‌تواند باعث کاهش قیمت نفت شود. تحقیقات موسسه «رد برن» نشان می‌دهد که مقیاس آخرین کاهش قیمت نفت احتمالا بیش از حد بوده و اوپک را از رکود بزرگ جهانی ترسانده است. این کاهش قیمت، فروشندگان استقراضی (short sellers) و کسانی که روی کاهش قیمت نفت شرط‌‌‌‌‌بندی کرده‌اند را دچار مشکل می‌کند.

سال ۲۰۲۰، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان هشدار داده بود که وضعیت بازار این گونه نمی‌ماند. او قول داد که این وضعیت برای کسانی که روی قیمت نفت قمار می‌کنند «مثل جهنم» خواهد بود.

یک منبع آگاه که به دیدگاه‌های اوپک پلاس آگاه است، گفت: «کاهش تولید اخیر به کسانی که علیه نفت قمار می‌کنند ضربه زیادی خواهد زد.»

به دنبال قیمت‌های بالاتر

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که اوپک پلاس مایل است کف قیمت نفت را روی ۸۰ دلار در هر بشکه نگه دارد، در حالی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری «یوبی‌اس» و «ریستاد» جهش مجدد قیمت به ۱۰۰ دلار را پیش‌بینی کرده‌اند.

با این حال، قیمت‌ بیش از حد بالای نفت برای اوپک پلاس هم خطرناک است، چرا که رشد تورم را سرعت می‌بخشد. مخصوصا که این کشورها به هر حال باید کالاهای مورد نیازشان را وارد کنند. علاوه بر این، قیمت‌های بالاتر، باعث ایجاد تشویق برای افزایش تولید بیشتر در اعضای غیراوپکی می‌شود و سرمایه‌گذاری در منابع جایگزین انرژی فسیلی را تسریع می‌بخشد.

گلدمن ساکس در این باره گفت که قدرت اوپک در سال‌های اخیر افزایش یافته، زیرا در این مدت شیل ایالات متحده به قیمت‌های بالاتر، واکنش کمتری نشان داده است. این اتفاق تا حدی به دلیل فشار بر سرمایه‌گذاران برای توقف تامین مالی پروژه‌های سوخت فسیلی است.

تنش با واشنگتن

واشنگتن اقدام اخیر اوپک پلاس را «مضر» خوانده و غرب بارها از اوپک به دلیل دستکاری قیمت‌ها و ایستادن در کنار روسیه با وجود جنگ در اوکراین انتقاد کرده است.

بنابراین آمریکا در حال بررسی تصویب قانونی به نام «نوپک» (NOPEC) است که در صورت اثبات تبانی در بازار، امکان توقیف دارایی‌هایی اوپک در خاک ایالات متحده را فراهم می‌کند.

در مقابل اوپک پلاس هم از آژانس بین‌المللی انرژی برای آزادسازی ذخایر نفت در سال گذشته انتقاد کرد. اقدامی که به گفته آژانس بین‌المللی انرژی برای پایین آوردن قیمت‌ها ضروری بوده، زیرا تحریم‌ها ممکن بود عرضه روسیه را مختل کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال، پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی هرگز محقق نشد و منابع اوپک پلاس را بر آن داشت که بگویند این هدف سیاسی بوده و برای کمک به افزایش محبوبیت جو بایدن طراحی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش میان اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی بالا گرفت

پیش‌بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۴: چه سرنوشتی در انتظار بازار جهانی است؟

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید