توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید؛ قیمت نفت افزایش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اوپک
اوپک   -   کپی رایت  AP Photo

قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت در پی اعلام نتیجه نشست روز دوشنبه کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس بیش از ۳ دلار افرایش یافت و به بالاترین سطح در ۵ روز گذشته رسید.

وزیران نفت و انرژی بیست و سه کشور عضو ائتلاف اوپک‌پلاس در سی و دومین نشست خود با کاهش ۱۰۰ هزاز بشکه‌ای سهمیه تولید نفت خام کشورهای عضو این ائتلاف در ماه اکتبر موافقت کردند. 

این تصمیم پس از آن اتخاد شد که کمیته فنی مشترک اوپک پلاس برآورد کرد مازاد عرضه بازار نفت امسال به ۹۰۰ هزار بشکه در روز برسد که ۱۰۰ هزار بشکه بالاتر از برآورد پیشین این کمیته است. 

همسو با نتایج این برآورد، عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان در گفتگوی یک هفته پیش خود با بلومبرگ از کاهش تولید نفت از سوی کشورهای عضو اوپک پلاس حمایت کرده بود. اظهاراتی که با پشتیبانی اعضایی همچون عراق، الجزایر، کویت، گینه استوایی، ونزوئلا، لیبی و کنگو همراه شد.

در واکنش به تصمیم روز دوشنبه وزاری انرژی کشورهای عضو اوپک پلاس، قیمت هر بشکه نفت پایه برنت با جهش ۳.۸ درصدی تا ۹۶ دلار و ۷۰ سنت بالا رفت. 

قیمت‌های جهانی نفت پس از آن که در پایان هفته نخست ژوئن گذشته به اوج ۱۲۳ دلار و ۵۸ سنت رسید، در مجموع طی سه ماه گذشته به‌دلیل نگرانی‌های شکل گرفته در مورد وقوع رکود اقتصادی در آمریکا و اروپا و نیز کاهش رشد اقتصادی چین روند کاهشی داشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

سی‌وسومین نشست اوپک‌پلاس ۵ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۳ مهرماه) برگزار خواهد شد.