Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چراغ سبز «یو‌بی‌اس» برای نجات «کردیت سوئیس»؛ معامله ۳ میلیارد یورویی با تضمین دولت انجام شد

چراغ سبز «یو‌بی‌اس» برای نجات «کردیت سوئیس»
چراغ سبز «یو‌بی‌اس» برای نجات «کردیت سوئیس» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک یو‌بی‌اس سوئیس در معامله‌ای با تضمین دولتی با خرید بانک متضرر کردیت سوئیس موافقت کرد. این دو بانک روز یکشنبه پس از مذاکرات اضطراری با حضور سازمان‌های ناظر مقررات مالی کشور، در بیانیه‌ای توافق خود را با انجام این معامله اعلام کردند

آگهی

بانک یو‌بی‌اس سوئیس در معامله‌ای با تضمین دولتی با خرید بانک متضرر کردیت سوئیس موافقت کرد. این دو بانک روز یکشنبه پس از مذاکرات اضطراری با حضور سازمان‌های ناظر مقررات مالی کشور، در بیانیه‌ای توافق خود را با انجام این معامله اعلام کردند.

بانک ملی سوئیس این معامله را بهترین راه برای بازیابی اعتماد بازارهای مالی و مدیریت مخاطرات پیش‌روی اقتصاد این کشور دانست. 

کردیت سوئیس اعلام کرد که هیچگونه اختلالی در خدمت‌رسانی به مشتریانش پیش نخواهد آمد. سخنگوی این بانک گفت: «ما بر انجام یک مرحله گذار روان و تجربه‌ای بدون مشکل برای مشتریان خود متمرکز هستیم.»

بر اساس جزئیات اعلام شده از این معامله، سهامداران بانک کردیت سوئیس به ازای هر ۲۲.۴۸ سهم خود، یک سهم در بانک یو‌بی‌اس دریافت خواهند کرد. ارزش این معامله ۳.۰۵ میلیارد یورو است. این در حالی است که ارزش این بانک پیش از این در پایان روز جمعه، حدود ۸ میلیارد دلار بود.

در نتیجه این معامله، بانک مرکزی سوئیس اعتباری ۱۰۰ میلیون یورویی برای یو‌بی‌اس و کردیت سوئیس در نظر گرفته است. دولت فدرال سوئیس هم با هدف کاهش مخاطرات پیش‌روی یوبی‌اس، تا ۹ میلیارد یورو خسارت احتمالی حاصل از این معامله را تضمین کرده است.

موسسات مالی بین‌المللی بلافاصله از این معامله استقبال کردند.

بانک ۱۶۷ ساله کردیت سوئیس پیش‌تر وامی ۴۶.۵ میلیارد یورویی از بانک ملی سوئیس دریافت کرده که برای مدت کوتاهی باعث افزایش قیمت سهام این بانک شده بود. اما بنا بر گزارش‌ها به نظر می‌رسد این اقدام برای جلوگیری از خروج سرمایه سپرده‌گذاران کافی نبوده است.

مشکلات این بانک روز سه‌شنبه گذشته، همزمان با اعلام شناسایی «ضعف‌های مالی» در گزارش مالی سال گذشته آغاز و همچون دومینو منجر به سقوط ارزش سهام آن شد.

روز چهارشنبه بدترین روز برای سهام بانک «کردیت سوئیس» بود که با سقوط تاریخی ۲۲ درصدی به پایین‌ترین حد ارزش خود رسید و هر سهم آن تنها معادل ۱.۷۵ فرانک سوئیس معامله شد. 

نگرانی‌های جدی درباره وضعیت این بانک و درنتیجه روند سقوط ارزش سهامش زمانی آغاز شد که عمار خضیری، رئیس «بانک الاهلی» عربستان سعودی که عمده‌ترین سهامدار این بانک است، در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ تصمیم قطعی‌اش را مبنی بر عدم افزایش سرمایه خود در این بانک اعلام کرد.

این بانک همچنین پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که پس از سقوط ارزش سهامش، برای تقویت مالی خود تا سقف ۵۴ میلیارد دلار از بانک مرکزی سوئیس وام می‌گیرد؛ اما این اقدام نیز سرمایه‌گذاران را مجاب به حفظ و افزایش سرمایه‌شان نکرد. 

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا از اقدام فوری دولت سوئیس استقبال کرد و آن را برای حفظ نظم بازار و اطمینان از ثبات مالی آن حیاتی دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفای رئیس بانک کردیت سوئیس در پی رسوایی جاسوسی از مدیران سابق

بازرسی پلیس چند کشور اروپایی و استرالیا از دفاتر کردیت سوییس

بانک کردیت سوییس در سال ۲۰۱۶ متحمل ضرر و زیان میلیاردی شده است