لایحه لغو مجوز جنگ در عراق در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا رای آورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
ساختمان کنگره
ساختمان کنگره   -  کپی رایت  AP Photo

کمیته روابط خارجی سنا با ۱۳ رأی موافق و ۸ رای مخالف، لایحه لغو مجوزهای دو حمله به عراق و جنگ در این کشور به سالهای ۱۹۹۱ و ۲۰۰۲ میلادی را تصویب کرد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنای ایالات متحده می گوید حالا تمامی سناتورها می توانند درباره این طرح بحث و گفتگو کنند.

این رای گیری در آستانه بیستمین سالگرد حمله به عراق، ۱۹ مارس ۲۰۰۳، انجام خواهد شد. تیم کین، سناتور آمریکایی می گوید که وجود این مجوزها دیگر منطقی نیستند.

او به خبرگزاری رویترز گفت: «عراق در سال ۲۰۰۲ دشمن بود. آنها امروز اما شریک امنیتی ایالات متحده در منطقه هستند. ما با عراق برای شکست دادن داعش و توقف فعالیت های تروریستی همکاری می کنیم.»

بسیاری از قانونگذاران آمریکایی ارائه مجوز کنگره آمریکا به دولت جورج بوش پسر برای حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ را یک شکست بزرگ سیاسی ارزیابی می کنند.

آنها می گویند این مجوز اختیارات زیادی به رئیس جمهوری وقت آمریکا واگذار کرد و باعث شد دست کم بمدت ده سال این کشور میلیاردها دلار ضررهای مالی بکند و هزاران نفر از نظامیانش را نیز از دست بدهد.

مجوزهای حمله به عراق که توسط کنگره آمریکا تصویب شده بود، اجازه حمله و کشتن قاسم سلیمانی در سال ۲۰۲۰ را نیز به نیروهای آمریکایی داد. 

بر اساس قانون اساسی آمریکا تنها کنگره و نه رئیس جمهوری ایالات متحده است که حق اعلان جنگ دارد. لغو مجوز جنگ در عراق پیشتر نیز بارها در کمیته های سنا مطرح شده بود اما هربار با مخالفت اکثریت مواجه شده و راهی به صحن علنی پیدا نکرده بود.