Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس سازمان سیا: رهبر ایران هنوز تصمیم به از سرگیری برنامه تسلیحات اتمی نگرفته است

ویلیام برنز رئیس‌ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
ویلیام برنز رئیس‌ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) گفت واشنگتن شواهدی مبنی بر اینکه ایران برنامه تولید سلاح اتمی خود را از سر گرفته باشد در اختیار ندارد.

آگهی

ویلیام برنز، رئیس آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) گفت واشنگتن شواهدی مبنی بر اینکه ایران برنامه تولید سلاح اتمی خود را از سر گرفته باشد در اختیار ندارد.

این مقام ارشد امنیتی ایالات متحده که در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس شرکت کرده بود گفت: «بنابر اطلاعاتی که در دست داریم، بر این باور هستیم که رهبر ایران هنوز برای از سرگیری برنامه تسلیحات اتمی تصمیم نگرفته است.»

آقای برنز با این حال اضافه کرد که ایران در دو جنبه دیگر یعنی افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم و همینطور ساخت موشکی که بتواند سر جنگی هسته‌ای را حمل کند، «با سرعت نگران‌کننده‌ای» در حال پیشرفت بوده است.

وی با ابراز نگرانی از افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا خلوص ۸۴ درصد گفت: «برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران به جایی رسیده است که اگر آن‌ها تصمیم بگیرند از این مرحله رد شوند ظرف فقط چند هفته می‌توانند به خلوص ۹۰ درصدی، یعنی میزانی که برای ساخت بمب اتم کافی است، برسند.»

پیشتر وبسایت بلومبرگ آمریکا گزارش داده بود که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای ایران ذرات اورانیوم با غنای ۸۴ درصد پیدا کرده‌اند. مقامات ایران گزارش بازرسان آژانس را رد کرده و آن را «توطئه برای بد جلوه دادن چهره جمهوری اسلامی» خوانده‌اند.

بلومبرگ می‌گوید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش است تا دریابد که ایران چگونه اورانیوم غنی‌شده را با خلوص ۸۴ درصد ذخیره کرده است. این بالاترین سطحی است که بازرسان در ایران پیدا کرده‌اند و تنها شش درصد کمتر از میزان خلوص مورد نیاز برای یک سلاح هسته‌ای است. ایران پیش از این به آژانس گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد مناسب‌سازی شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به این گزارش گفت: «مطالب منتشر شده در بلومبرگ با هدف سیاه نمایی و تحریف حقایق صورت گرفته است. وجود ذره یا ذرات بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی تولید با غنای بالای ۶۰ درصد نیست.»

سازمان‌های اطلاعاتی امریکا در سال‌های قبل اعلام کرده بودند که ایران در سال ۲۰۰۳ برنامه ساخت سلاح اتمی خود را متوقف کرده است. 

مقامات ایران هرگونه ماهیت نظامی برنامه هسته‌ای خود را انکار می‌کنند و می‌گویند برنامه آن‌ها صلح‌آمیز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئيس سازمان سیا: کلید امنیت اسرائيل و منطقه مواجهه با ایران است

دستگاه قضایی ایران برای «جاسوس سیا» حکم اعدام صادر کرد

گزارش سازمان سیا: ایران از برجام عدول نکرده است