Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گزارش سازمان سیا: ایران از برجام عدول نکرده است

عکس رویترز
عکس رویترز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا روز سه‌شنبه به اطلاع سناتورهای این کشور رسید. بر اساس این گزارش مسوولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تا کنون از برجام عدول نکرده‌است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.

آگهی

گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد فعالیتهای هسته ای ایران و پایبندی این کشور به برجام روز سه‌شنبه به اطلاع سناتورهای ایالات متحده رسید. بر اساس این گزارش مسوولان اطلاعاتی آمریکا تصریح کرده‌اند که ایران تا کنون از برجام عدول نکرده‌است اما اگر تهران به منافع تجاری مورد نظر خود نرسد احتمالا از برجام خارج خواهد شد.

این گزارش مفصل توسط جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و دن کوتز، رئیس‌کل تشکیلات اطلاعاتی این کشور به سناتورهای کنگره ارایه شد. این گزارش که درباره تهدیدهای امنیتی متوجه ایالات متحده به کنگره ارایه شده بود تاکید کرده که روسیه، چین بزرگ‌ترین «دشمنان» این کشور به شمار می‌آیند.

«ایران اگر به منافع تجاری مورد نظر نرسد، برجام را ترک می‌کند»

در این گزارش همچنین تاکید شده که «به دنبال خروج دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از معاهده هسته‌ای، ایران تا کنون از شروط برجام عدول نکرده اما پس از خروج آمریکا از این معاهده ‌بین‌المللی تهدید کرده که به برخی بندهای آن عمل نخواهد کرد. اگر ایران به منافع تجاری و سرمایه گذاری مورد نظر از محل ارتباط با اروپا دست نیابد آن موقع شرایط خروج و عقب‌نشینی از برجام را بررسی خواهد کرد.»

گزارش سازمان اطلاعات سیا همچمنین به این نکته اشاره کرده که «ایران در حال بررسی شرایط است تا در صورت نهایی شدن تصمیم برای خروج از برجام بتواند در این زمینه گام‌های عملیاتی بردارد.»

عکس از رویترز

«جاه‌طلبی منطقه‌ای ایران خطری برای آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای»

در این گزارش همچنین اعلام شده «جاه طلبی‌های منطقه‌ای ایران و ارتقای توان نظامی منافع ایالات متحده و هم‌پیمانان منطقه‌اش را در سال‌های آینده تهدید خواهد کرد.»

رهبران سرویس اطلاعاتی آمریکا همچنین گفته اند «چین و روسیه بزرگترین تهدید برای آمریکا به شمار می‌روند و بیش از هر زمان همسو با یکدیگر عمل می کنند.» شواهد و مستنداتی که با سخنان دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا درباره تهدیدهای جهانی تناقض دارد. در گزارش آنها همچنین تاکید شده که بعید است کره‌ شمالی بخواهد از مواضع هسته‌ای خود کوتاه بیاید.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«ناآرامی‌های پیش‌رو در ایران»

همچنین در این گزارش آمده است که «در ماه‌های پیش رو انتظار ناآرامی‌های بیشتری در ایران می‌رود. با این حال این اعتراض‌ها احتمالا ناهماهنگ و در فقدان رهبری مرکزی و حمایت گسترده از گروه‌های سیاسی و قومیتی مرجع باقی خواهد ماند. تهران نیز آماده شده است تا بتواند در پاسخ به بازگشت ناآرامی‌ها اقدام‌ تهاجمی‌تری داشته باشد. امکان موفقیت دولت حسن روحانی در انجام اصلاحات اقتصادی نیز اندک است به ویژه با در نظر گرفتن فساد فراگیر، بانک‌های ضعیف، و محیط تجاری که مانع سرمایه گذاری و تجارت خارجی می شود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سازمان سیا: رهبر ایران هنوز تصمیم به از سرگیری برنامه تسلیحات اتمی نگرفته است

ترامپ ادعای ایران درباره «جاسوس‌‌های مرتبط با آمریکا» را «دروغ» خواند

حسن روحانی: در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم