چین: جنگ در اوکراین تشدید و حتی غیرقابل کنترل شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر خارجه چین
وزیر خارجه چین   -  Copyright  AP Photo

شین گانگ، وزیر خارجه چین روز سه‌شنبه ضمن ابراز نگرانی از تداوم جنگ در اوکراین هشدار داد که این مناقشه نظامی «تشدید» و حتی «غیرقابل کنترل» شده است.

وزیر خارجه چین همچنین خواستار «ترویج مذاکره» برای توقف درگیری‌ها بین روسیه و اوکراین شد. پکن از ابتدای تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به طور رسمی اعلام بی‌طرفی کرد اما از جامعه جهانی خواست تا نگرانی‌های امنیتی مسکو را در نظر بگیرند. چین با این حال تاکنون بر لزوم رعایت حق حاکمیت همه کشورها از جمله اوکراین تاکید کرده است. 

شین گانگ که از چند هفته پیش هدایت دستگاه دیپلماسی چین را برعهده گرفته است گفت: «چین بسیار از این درگیری که تشدید و حتی غیرقابل کنترل شده نگران است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه چین با اشاره به تحویل سلاح از سوی کشورهای غربی به اوکراین گفت: «ما از این کشورها می‌خواهیم که هر چه زودتر بنزین پاشیدن بر روی آتش را متوقف کنند و تقصیرها را گردن چین نیاندازند.»

این سخنان شین گانگ واکنشی به اظهارات آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا محسوب می‌شود که هشدار داده بود چین ارسال سلاح به روسیه را مدنظر دارد. تهاجم نظامی روسیه به اوکراین طی یک سال گذشته موضوعی حساس برای دیپلماسی چین بود. پکن از یک سو روابط دیپلماتیک و اقتصادی گرمی با مسکو دارد و از سوی دیگر نگران تضعیف اصل حق حاکمیت کشورها است که می‌تواند موضع چین در قبال تایوان را زیر سوال ببرد. 

شین گانگ در همین راستا هرگونه مقایسه جنگ در اوکراین با کشمکش بر سر سرنوشت تایوان را رد کرد.