تحولات ایران؛ دولت برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور «تسهیلات بی‌سابقه» ارائه می‌کند

تظاهرات ایرانیان خارج از کشور در برلین
تظاهرات ایرانیان خارج از کشور در برلین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از اعلام موافقت آیت‌الله علی خامنه‌ای با عفو متهمان جرایم «امنیتی» در روزهای اخیر شاهد آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران بودیم. در همین رابطه روز دوشنبه محمد رسول‌اف، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی در توییتی با هشتگ «زن، زندگی، آزادی» اعلام کرد حکم آزادی‌اش به او ابلاغ شده است.

آگهی

پس از اعلام موافقت آیت‌الله علی خامنه‌ای با عفو متهمان جرایم «امنیتی» در روزهای اخیر شاهد آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی به ویژه زندانیان اعتراضات اخیر در ایران بودیم. در همین رابطه امروز محمد رسول‌اف، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی در توییتی با هشتگ «زن، زندگی، آزادی» اعلام کرد حکم آزادی‌اش به او ابلاغ شده است.

با این حال عفو بین‌الملل می‌گوید عفوی که رهبر جمهوری اسلامی با آن موافقت کرده برای فرونشاندن اعتراض‌های بین‌المللی است.

علاوه بر این کارگردانی ایرانی، میلاد علوی، روزنامه نگار روزنامه «شرق» نیز امروز از «عفو» خود خبر داد.

هرچند مقامات قضایی ایران آمار دقیقی از معترضانی که در ماه‌های اخیر دستگیر شدند ارائه نداده‌ است اما برآورد نهادهای حقوق بشری از بازداشت بیش از ۱۸ هزار نفر حکایت دارد.

با این‌که این روز‌ها از گوشه و کنار خبر آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی را می‌شنویم اما از سوی دیگر خبرهای خوبی درباره برخی از اساتید دانشگاه‌ها شنیده نمی‌شود. در تازه‌ترین واکنش‌ها به این اخبار مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در پیامی که در توئیتر منتشر کرده، از حدف یا تعلیق اساتید دانشگاه در ایران انتقاد کرده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز دوشنبه ۲۴ بهمن (۱۳ فوریه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

13.02.2023
17:28

طرح دولت برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور

رسانه‌های دولتی در ایران خبر داده‌اند دولت به دنبال طرحی است تا زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور را فراهم کند و تأکید شده که افراد در صورت بازگشت «مشمول تعقیب نخواهند شد».

ابراهیم رئیسی در راستای موافقت آیت‌الله خامنه‌ای با عفو قضایی تعداد زیادی از بازداشت شده‌های اعتراضات اخیر  طرحی را به عنوان «بسته امتداد وحدت»  پیشنهاد داده است تا زمینه بازگشت ایرانیان خارج کشور را بدون آنکه تحت تعقیب قرار بگیرند، فراهم کند. 

بر اساس این طرح که قرار است به زودی جزییات آن به اطلاع مردم برسد ۳ گروه اصلی یعنی «دانشجویان، چهره‌ها و ایرانیان خارج از کشور.» مخاطب آن هستند و قرار است ضمن باز کردن راه برای بازگشت دانشجویان به تحصیل و چهره‌ها به کار و فعالیت خود، حاوی تسهیلات بی‌سابقه برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور باشد. در این بسته، موانعی مورد بخشودگی یا تسهیل قرار گرفته و تأکید شده که افراد در صورت بازگشت «مشمول تعقیب نخواهند شد».

دولت در حالی وعده بازگشت به تحصیل و فعالیت برخی چهره‌های به کار و فعالیت می‌دهد که در ماه‌های اخیر بسیاری از هنرمندان و ورزشکاران به خاطر فعالیت‌هایشان ممنوع‌الکار یا بازداشت شدند. همچنین وعده آن‌ها به بازگشت ایرانیان خارج از کشور در حالی مطرح می‌شود که بارها ایرانیان دو تابعیتی در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت و محکوم شده‌اند.

13.02.2023
16:29

میلاد علوی، خبرنگار روزنامه شرق عفو شد

میلاد علوی، روزنامه نگار روزنامه «شرق» در صفحه توییتی از عفو خود خبر داد و نوشت: « تعهدنامه را امضا کردم. گفتند عفو شدی و پرونده بسته شد. همین...»

آقای علوی در آذر ماه امسال با حضور در دادسرای زندان اوین بازداشت شده بود.

13.02.2023
16:25

مولوی عبدالحميد از حذف و تعليق اساتید دانشگاه‌ انتقاد کرد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در پیامی که در توئیتر منتشر کرده، از حدف و تعلیق اساتید دانشگاه در ایران انتقاد کرد.

او در این پیام نوشته: «حذف یا تعلیق برخی از اساتید دانشگاه،‌ نگران‌کننده و حمله به بنیان‌های علمیِ کشور است. پیامدهای سوء‌چنین اقدام نسنجیده‌ای جامعه ما را در عرصه‌های مختلف با مشکلات مواجه خواهد کرد.»

در بخش دیگری از این پیام آمده است: «اختلاف نظر سیاسی نباید سبب تعدی به حریم علم و دانش و بازی با آیندۀ این سرزمین شود.»

پس از اعتراضات اخیر در ایران در ماه‌های گذشته گزارش‌های مبنی بر اخراج و تعلیق برخی از اساتید دانشگاه‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. برخی دلیل این آن را حمایت این اساتید از دانشجویان معترض عنوان کرده بودند.

13.02.2023
16:13

محمد رسول‌اف، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی از زندان آزاد شد

محمد رسول‌اف کارگردان و تهیه کننده ایرانی در توییتی نوشت حکم آزادی‌اش به او ابلاغ شده است.

این کارگردانی ایرانی که از چندی پیش در مرخصی درمانی به سر می‌برد،  قرار بود این هفته خود را به زندان معرفی کند.

آقای رسوف‌اف با هشتگ «زن، زندگی، آزادی» در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «هنوز در مرخصی درمانی بودم که ساعتی پیش آزادی‌ام به من ابلاغ شد. آن‌ها که از زندان بیرون می‌آیند می‌دانند قسمتی از خود را کنار همراهان و همبندان مانده در حبس جا می‌گذارند. رهایی‌شان را آرزومندم.»

او در  تیرماه امسال بعد از فروریختن ساختمان متروپل و امضای نامه «تفنگت را زمین بگذار» بازداشت شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفته‌ شانزدهم اعتراضات ایران؛ چند چهره اپوزیسیون ایران برای سال جدید میلادی پیام مشترک منتشر کردند

محسن سازگارا به یورونیوز: از کارتر تا بایدن، تغییر رژیم ایران هیچ‌گاه سیاست آمریکا نبوده است

جاوید رحمان: سرکوب زنان ایران توسط جمهوری اسلامی «آپارتاید جنسیتی» است