تظاهرات بزرگ دیگر اسرائیلی‌ها علیه «اصلاحات قضایی» دولت نتانیاهو

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات اسرايیل
تظاهرات اسرايیل   -  کپی رایت  Ohad Zwigenberg/Copyright 2023 The AP. All rights reserved.

روز دوشنبه هزاران نفر در دو شهر مهم اسرائیل، بیت المقدس و تل آویو علیه «اصلاحات قضایی دولت» به خیابان آمدند.  اما بزرگترین تظاهرات و گردهمایی از ساعت ۱ بعدازظهر به وقت محلی در مقابل کنست، پارلمان اسرائيل، شروع شد. 

همزمان رسانه های اسرائیلی می گویند بیش از یک میلیون نفر در مخالفت با طرح اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو دست به اعتصاب زده اند. 

در میان تظاهرات کنندگان از دانش آموز و دانشجو گرفته تا کارگر و معلم و کارمند دولت دیده می شوند. 

اصلاحات به کنست این اختیار را می دهد تا بتواند مصوبه‌های «دادگاه عالی را با رای اکثریت لغو کند و همچنین سیاستمداران در انتصاب قضات نفوذ بیشتری پیدا کنند.» 

 مخالفت تظاهرات کنندگان به این دلیل است که می گویند برخی از چهره های مهم دولت کنونی از جمله شخص نخست وزیر، دارای پرونده های فساد مالی و اداری هستند و دولت قصد دارد با این اصلاحات محکومیت و تحقیقات درباره آنها را لغو کند. شهروندان معترض می گویند اصلاحات قضایی دولت، دموکراسی و حاکمیت قانون در کشور را به خطرمی اندازد.

 دولت کنونی اسرائیل به رهبری نتانیاهو، افراطی و مذهبی ترین کابینه دولت در تاریخ این کشور است. 

بمباران مواضع حماس در غزه

همزمان با اعتراضات داخلی علیه دولت نتانیاهو، یکشنبه یک فلسطینی در جریان یورش نیروهای اسرائیلی در کرانه باختری کشته شد. 

همچنین گزارش شده که جنگنده های اسرائیلی به مواضع حماس در نوار غزه حمله و پایگاه «البیدر» را بمباران کرده اند. 

کرانه باختری ماه‌هاست که باردیگر تبدیل به محل نزاع نیروهای اسرائیلی و فلسطینی شده است. 

تنها در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴۸ فلسطینی در جریان درگیری ها در این منطقه کشته شده اند. در حملات انتحاری فلسطینی ها هم دستکم ۱۰ اسرائیلی در یک ماه و نیم گذشته جان باخته اند.

 اسرائیل مدعی است که در بمباران غزه یک کارخانه زیرزمینی راکت های حماس را بمباران کرده و این پاسخی به راکت اندازی حماس در روزهای گذشته است. راکت اندازی حماس به چندین شهر اسرائیل هیچ گونه تلفات جانی نداشته است.