هزاران اسرائيلی برای نهمین هفته پیاپی علیه نتانیاهو تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات علیه طرح اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائيل
تظاهرات علیه طرح اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائيل   -  کپی رایت  AP Photo

هزاران نفر شنبه شب برای نهمین هفته پیاپی در اعتراض به طرح اصلاحات قضایی دولت اسرائیل در تل‌آویو تظاهرات کردند. 

مخالفان دولت ائتلافی اسرائیل این طرح را برخلاف اصول دموکراسی ارزیابی می‌کنند. دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در نظر دارد از قدرت دیوان عالی این کشور بکاهد و دایره اختیارات دولت در زمینه انتصاب قضات را افزایش دهد. 

شرکت‌کنندگان در تظاهرات شنبه شب شعارهای از جمله «دموکراسی دموکراسی» و «خجالت» سر دادند. معترضان علاوه بر تل‌آویو در چند شهر دیگر اسرائيل نیز تظاهرات کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو که از آن به عنوان راستگراترین دولت تاریخ اسرائیل یاد می‌شود دیوان عالی این کشور را به «سیاسی کاری» متهم می‌کند. اما مخالفان دولت بر این باور هستند که اصلاحات قضایی دولت، اصل تفکیک قوا را زیر سوال می‌برد. 

نمایندگان کنست (پارلمان اسرائیل) دو بخش کلیدی از طرح اصلاحات قضایی مورد نظر دولت بنیامین نتانیاهو را در شور اول تصویب کرده‌اند. با این حال رای‌گیری برای بخش دیگری از این طرح که براساس آن اکثریت نمایندگان کنست قادر به لغو تصمیم‌های دیوان عالی خواهند بود به زمان دیگری موکول شده است. 

مخالفان دولت اسرائیل از جمله یائیر لاپید، نخست وزیر پیشین این کشور معتقدند که هدف بنیامین نتانیاهو از اصلاحات قضایی تامین منافع شخصی و فرار از تعقیب‌های قضایی است. به گفته آنها بنیامین نتانیاهو که متهم به فساد مالی است در صورت محکومیت قضایی ممکن است با استناد به اصلاحات صورت‌گرفته به دنبال لغو حکم قضایی علیه شخص خودش باشد.