ده‌ها هزار مخالف نتانیاهو برای ششمین هفته پیاپی در اسرائیل تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات علیه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
تظاهرات علیه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل   -  Copyright  AFP

ده‌ها هزار نفر شنبه شب برای ششمین هفته پیاپی در تل‌آویو و دیگر شهرهای اسرائیل علیه طرح اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور تظاهرات کردند. 

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات شعارهای «دموکراسی» و «ما میدان را خالی نمی‌کنیم» سر دادند. پارلمان اسرائیل قرار است روز دوشنبه طرح دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو در راستای تضعیف قدرت دیوان عالی این کشور را بررسی کند. 

معترضان به این طرح در همین راستا برای اعتصاب در روز دوشنبه فراخوان داده‌اند. شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات شنبه شب در شهرهای اسرائيل بیشتر از هفته‌های قبل گزارش شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های اسرائیل تعداد شرکت‌کنندگان در تجمع تل‌آویو را حدود ۵۰ هزار نفر گزارش کرده‌اند. 

دولت جدید اسرائیل که با محوریت لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و حضور احزاب راست افراطی و ارتدوکس‌های مذهبی تشکیل شده است راستگراترین دولت تاریخ این کشور محسوب می‌شود. 

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز شنبه در اولین اظهارنظر خود درباره تنش‌های جاری در صحنه سیاسی اسرائیل بر لزوم «ایجاد اجماع برای تغییرات اساسی» تاکید کرد. موضع جو بایدن مشابه سخنان اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل است که خواستار گفتگو برای رسیدن به اجماع بر سر طرح اصلاحات قضایی دولت شده است. 

بنا به طرح اصلاحات قضایی دولت اسرائیل ۶۱ عضو کنست، پارلمان این کشور این اختیار را پیدا خواهند کرد تا تصمیم‌های دیوان عالی را نقض کنند. در این طرح همچنین در نحوه انتخاب قضات تجدیدنظر شده است تا قدرتمندان سیاسی نقش بیشتری در تعیین قاضی‌ها داشته باشند. 

شخص بنیامین نتانیاهو در چند پرونده قضایی به «فساد مالی» متهم شده است. نخست‌وزیر اسرائيل مصونیت قضایی ندارد اما تا زمانی که از سوی دادگاه مجرم شناخته نشده است مجبور به کناره‌گیری از مقامش نیست.