ده‌ها هزار اسرائیلی برای پنجمین هفته پیاپی علیه دولت نتانیاهو تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات در تل‌آویو
تظاهرات در تل‌آویو   -  کپی رایت  AP Photo

ده‌ها هزار نفر از اسرائیلی‌ها شنبه شب برای پنجمین هفته پیاپی علیه برنامه اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور تظاهرات کردند. 

برخی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات تل‌آویو پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن دولت جدید اسرائیل به عنوان «تهدیدی برای صلح در جهان» معرفی شده بود. معترضان بر این باور هستند که برنامه دولت جدید که راستگراترین دولت تاریخ اسرائیل محسوب می‌شود «تهدیدی برای دموکراسی» در این کشور است. 

تظاهرات هفتگی در اعتراض به برنامه اصلاحات قضایی دولت بنیامین نتانیاهو از زمان آغاز به کار ائتلاف حزب لیکود با احزاب راست افراطی آغاز شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های اسرائیل شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات تل‌آویو را ده‌ها هزار نفر گزارش کرده‌اند. این در حالی است که معترضان در مجموع در ۲۰ شهر اسرائیل در خیابان‌ها تظاهرات کردند. دولت جدید اسرائیل در نظر دارد به پارلمان این کشور اجازه دهد که با اکثریت آٰراء تصمیم‌های دیوان عالی را نقض کند. 

منتقدان این طرح بر این باور هستند که تضعیف دیوان عالی اسرائیل به منزله تضعیف دموکراسی در اسرائیل است. 

بنیامین نتانیاهو در چند پرونده قضایی متهم به «فساد مالی» است. نخست‌وزیر اسرائیل مصونیت قضایی ندارد اما در طول رسیدگی به اتهاماتش مجبور نیست از سمتش کناره‌گیری کند. 

دولت ائتلافی جدید اسرائیل علاوه بر اصلاحات قضایی به دنبال گسترش شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری رود اردن و وضع محدودیت‌هایی برای دگرباشان جنسی است. بنیامین نتانیاهو اعتراض‌ها علیه برنامه اصلاحات قضایی دولتش را سرکشی مخالفان در برابر نتیجه انتخابات پارلمانی ماه نوامبر توصیف کرده است.