Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ اوکراین؛ ادعای جدید گروه واگنر روسیه در تصرف شهری در نزدیکی باهموت

سربازان ارتش اوکراین در حال حرکت به سمت خودروی زرهی «هامِر» آمریکایی در موقعیتی نزدیک باهموت. شنبه، یازدهم فوریه ۲۰۲۳.
سربازان ارتش اوکراین در حال حرکت به سمت خودروی زرهی «هامِر» آمریکایی در موقعیتی نزدیک باهموت. شنبه، یازدهم فوریه ۲۰۲۳. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای روسیه در روزهای شنبه و یکشنبه به گلوله‌باران شهرهای اوکراین در شرق این کشور ادامه دادند. اما این فرمانده گروه شبه نظامی واگنر بود که روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهایش شهر «کراسنا هورا» در چند کیلومتری شمال باهموت را تصرف کرده‌اند.

آگهی

بر اساس آمار ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین، تعداد «تلفات روزانه» نیروهای روسیه از ابتدای ماه جاری میلادی، به بیشترین حد خود از آغاز تهاجم نظامی مسکو به اوکراین رسیده است. این داده‌ها نشان می‌دهد که در ماه فوریه روزانه به طور میانگین ۸۲۴ سرباز روس جان خود را از دست داده‌اند. وزارت دفاع بریتانیا ضمن بازنشر این آمار و صحه گذاشتن بر روند «احتمالا دقیق» تلفات بالای نیروهای روس، شمارش دقیق عددی آن را به طور کامل تایید نکرد.

نیروهای روسیه در روزهای شنبه و یکشنبه به گلوله‌باران شهرهای اوکراین در شرق این کشور ادامه دادند. فرماندار خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین اعلام کرده است که در شب گذشته سه موشک اس-۳۰۰ روسیه به تاسیسات زیرساختی این منطقه اصابت کردند. ارتش اوکراین نیز گزارش داد، نیروهای این کشور موفق شدند شامگاه شنبه پنج پهپاد شامل چهار پهپاد انتحاری شاهد و یک پهپاد شناسایی اورلان-۱۰ را بر فراز مناطق نیمه تصرف‌شده زاپوریژیا و دونتسک سرنگون کنند.

ستاد کل اوکراین در به‌روزرسانی روزانه خود گزارش داد در مجموع، نیروهای روسی در ۲۴ ساعت گذشته دوازده موشک، ۳۲ حمله هوایی و همچنین بیش از ۹۰ آتش توپخانه به سمت اوکراین انجام داده‌اند.

آسوشیتدپرس
سربازان ارتش اوکراین در سنگر در شب حمله هوایی نیروهای روسیه در یازدهم فوریه ۲۰۲۳.آسوشیتدپرس
ممکن است ۱۸ ماه تا دو سال طول بکشد تا روسیه بتواند به طور کامل کنترل دونباس را در دست بگیرد.
یوگنی پریگوژین
فرمانده گروه واگنر

این حملات در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای روسیه برای تصرف سرزمین‌های بیشتر در بخش‌های شرقی دونباس، متشکل از مناطق دونتسک و لوهانسک، تلاش می‌کنند. هرچند به نظر می‌رسد مسکو برای رسیدن به این هدف دچار مصایبی شده است و پیشروی برای آن‌ها آنچنان آسان هم نیست.

فرمانده «گروه واگنر» به عنوان پیمانکار نظامی خصوصی که مزدورانه و فعالانه در نبردهای اوکراین شرکت دارد، گفته است که جنگ ممکن است سال‌ها به طول انجامد. یوگنی پریگوژین در یک مصاحبه ویدئویی که اواخر روز جمعه منتشر شد، گفت که ممکن است ۱۸ ماه تا دو سال طول بکشد تا روسیه به طور کامل بتواند کنترل دونباس را در دست بگیرد. وی افزود: «اگر مسکو تصمیم به تصرف مناطق وسیع تری در شرق رودخانه دنیپرو را در سر داشته باشد، آنگاه جنگ می‌تواند تا سه سال هم ادامه داشته باشد.»

رجزخوانی گروه واگنر در پی ادعای متصرفات جدید

فرمانده گروه شبه نظامی روسی واگنر روز یکشنبه دوازدهم فوریه اعلام کرد که نیروهایش شهر «کراسنا هورا» در چند کیلومتری شمال شهر ویران شده‌ی «باهموت»، شهری کلیدی را که مسکو چندین ماه است در تلاش برای فتح آن است، تصرف کرده‌اند.

آقای پریگوژین برای بالابردن میزان نقش مزدوران این گروه و کم اهمیت جلوه دادن نقش ارتش روسیه در حمله به باهموت نوشت: «در شعاع کمابیش ۵۰ کیلومتری، فقط نیروهای گروه واگنر حضور داشتند.» این طرز بیان به تنش‌های دیرین بین ارتش روسیه و گروه واگنر اشاره دارد.

ارتش روسیه در فصل پاییز در پی حملات متقابل موفقیت آمیز ارتش اوکراین در بازپس گیری بخش‌های وسیعی از سرزمین‌های شرقی و جنوبی، متحمل شکست‌های تحقیرآمیزی شده بود.

گروه واگنر در یازدهم ژانویه اعلام کرد که «سولِدار»، شهر بزرگ‌تری را در نزدیکی «کراسنا هورا» را تصرف کرده است. اما وزارت دفاع روسیه دو روز بعداز این بیانیه، فتح سولدار را اعلام کرد و اختلاف بین واگنر و ارتش روسیه را نمایان‌تر ساخت.

پریگوژین روز یکشنبه گفت: «بعد از تصرف سولدار، سر و صدایی به پا شد که (سربازانی) غیر از جنگجویان واگنر در سولدار حضور داشتند. معلوم بود که [از اینکه نیروهای واگنر آنجا را تصرف کرده بودند] خوششان نیامده بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمضان قدیروف: در رقابت با «واگنر‌» شرکت نظامی خصوصی خود را تاسیس می‌کنم

چرا با وجود حمله روسیه به اوکراین بانک‌های اتریشی و ایتالیایی به فعالیت خود در روسیه ادامه می‌دهند؟

روز احساسی زلنسکی در نشست سران: «اتحادیه اروپا بدون اوکراین کامل نیست»