اردوغان: سوئد در صورت مجاز بودن قرآن‌سوزی نمی‌تواند به ناتو بپیوندد

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه بار دیگر تاکید کرد تا زمانی که سوئد اجازه برگزاری تظاهرات علیه اسلام و سوزاندن قرآن بدهد آنکارا اجازه نخواهد داد این کشور اسکاندیناوی به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه بار دیگر تاکید کرد تا زمانی که سوئد اجازه برگزاری تظاهرات علیه اسلام و سوزاندن قرآن بدهد آنکارا اجازه نخواهد داد این کشور اسکاندیناوی به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندد.

ترکیه از سوزاندان قرآن مقابل سفارت این کشور و به دار آویختن آدمک عروسکی به شکل اردوغان در استکهلم خشمگین شده و در پی آن نشستی کلیدی در بروکسل را که در آن قرار بود درباره ورود سوئد و فنلاند به ناتو بحث شود به طور نامحدود به تعویق انداخته است.

آقای اردوغان در تازه‌ترین سخنانش گفته است تا زمانی که «سوئد اجازه دهد قرآن، سوزانده و پاره شود ما با ورود آن به ناتو موافقت نخواهیم کرد.»

هرچند مقامات دولت سوئد از اعتراضات علیه ترکیه و سوزاندن قرآن توسط یک فعال راست افراطی ضد اسلام دفاع نکرده‌اند اما در عین حال تاکید کرده‌اند در این کشور آزادی بیان حاکم است و در همین راستا از حق برگزاری تظاهرات محافظت دفاع می‌کنند.

رئیس جمهوری ترکیه در حالی به استکهلم تاخته است که اولف کریسترسون، نخست‌ وزیر سوئد درست یک روز پیش از آن «رفتارهای تحریک‌ آمیز» را محکوم کرد و سازمان‌دهندگان اعتراضات را «احمق‌های مفید» برای قدرت‌های خارجی خواند که «می‌خواهند به این کشور برای پیوستن به ناتو آسیب برسانند.»

آقای کریسترسون بدون نام بردن از هیچ کشوری به خبرنگاران گفت: «سیاستمداران خارجی، حتی گاهی سیاستمداران داخلی به گونه‌ای از این حرکات تحریک آمیز استفاده می‌کنند که به ضرر امنیت سوئد است.»

سوئد و فنلاند در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به دنبال عضویت در ناتو هستند اما ترکیه به عنوان یکی از اعضای پیمان سازمان آتلانتیک شمالی، هنوز با پیوستن این دو کشور موافقت نکرده است. بر اساس پیمان آتلانتیک شمالی کشورها برای عضویت در این سازمان نیاز به تایید همه اعضای آن دارند.

در شرایط کنونی به نظر می‌رسد که ترکیه در آینده نزدیک با عضویت سوئد در ناتو موافقت نخواهد کرد. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در این‌باره گفته است که آنکارا با عضویت فنلاند در ناتو نسبت به سوئد مشکلات کمتری دارد. 

به اینستاگرم یورونیوز بپیوندید

هرچند ترکیه در ابتدا با عضویت فنلاند در ناتو نیز موافق نبود اما موضع‌گیری‌های اخیر مقامات این کشور نشان می‌دهد که آنکارا در مقایسه با سوئد در برابر فنلاند موضعی منعطف‌تر اتخاذ کرده است. آقای اردوغان در تازه‌ترین اظهاراتش گفت که دیدگاه ترکیه در مورد عضویت فنلاند مثبت است اما درباره سوئد چنین دیدگاهی ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست‌های تازه برای سوزاندن قرآن، تورات و انجیل تسلیم پلیس سوئد شد

مخالفان ترکیه، قلیچدار اوغلو را به‌عنوان رقیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری برگزیدند

بلینکن: آمریکا آماده تحویل جنگنده‌های «اف ۱۶» به ترکیه است