سوزاندن قرآن در مقابل سفارت ترکیه؛ اردوغان: سوئد برای پیوستن به ناتو انتظار حمایت نداشته باشد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از جلسه کابینه در آنکارا، ۲۳ ژانویه ۲۰۲۳
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از جلسه کابینه در آنکارا، ۲۳ ژانویه ۲۰۲۳   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

به دنبال سوزاندن کتاب قرآن توسط یک گروه راست افراطی و ضداسلامی در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم، رجب طیب اردوغان روز دوشنبه از عدم حمایت ترکیه برای پیوستن سوئد به ناتو خبر داد.

رئیس‌ جمهوری ترکیه در این باره گفت: «سوئد نباید از ما در مورد ناتو انتظار حمایت داشته باشد. اگر به اعتقادات مذهبی جمهوری ترکیه یا مسلمانان احترام نگذارید، هیچ حمایتی از جانب ما دریافت نخواهید کرد.» 

مجوز داده شده به راسموس پالودان، فعال راست افراطی سوئدی-دانمارکی برای تظاهرات در مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد، خشم آنکارا را برانگیخت. این فعال ضد اسلام و ضد مهاجرت در روز شنبه ۲۱ ژانویه تحت حفاظت شدید پلیس و در پناه موانع فلزی، یک نسخه از قرآن را سوزاند.

آقای اردوغان در یک مذاکره تلویزیونی تأکید کرد: «واضح است کسانی که جلوی سفارت کشورمان چنین رسوایی به بار آوردند، دیگر نباید از ما انتظار هرگونه خیرخواهی در مورد درخواست عضویت در ناتو را داشته باشند.» ترکیه پیش‌تر در روز شنبه ملاقات پیش‌بینی شده خود را با وزیر دفاع سوئد لغو کرده ‌بود. قرار بود این ملاقات باهدف رفع مخالفت‌های آنکارا برای ورود سوئد به پیمان ناتو انجام پذیرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه پیش‌تر این «جنایت سرشار از نفرت آشکار» را محکوم کرده بود.

پلیس سوئد روز جمعه گفته بود که بنا بر قانون اساسی، آزادی تجمعات و بیان در سوئد، توجیهی برای ممنوعیت این تظاهرات وجود ندارد.

ترکیه از ماه مه میلادی از ورود سوئد و فنلاند به ناتو ممانعت می‌کند و این دو کشور را به پناه‌ دادن به شبه‌نظامیان و هواداران کُرد که آنها را «تروریست» می‌نامد، به‌ویژه نیروهای پ ک ک و متحدانش در شمال سوریه و عراق، متهم می‌کند.

 برای آنکارا، هرگونه پیشرفت احتمالی در مذاکرات به اقدامات سوئد بستگی دارد. این اقدامات شامل استرداد متهمان به تروریسم در ترکیه یا شرکت‌کنندگان در کودتای ۲۰۱۶ علیه آقای اردوغان است.