Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه سفیر سوئد را در اعتراض به آویزان کردن آدمک عروسکی اردوغان در استکهلم احضار کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ۶می ۲۰۲۲.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ۶می ۲۰۲۲. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه تلویزیونی دولتی TRT گزارش داد که ترکیه سفیر سوئد را احضار کرده است تا نارضایتی خود را از آویزان شدن آدمک عروسی به شکل رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در خارج از ساختمان شهرداری استکهلم ابراز کند.

آگهی

شبکه تلویزیونی دولتی TRT گزارش داد که ترکیه سفیر سوئد را احضار کرده است تا نارضایتی خود را از آویزان شدن آدمک عروسکی به شکل رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در خارج از ساختمان شهرداری استکهلم ابراز کند.

مقامات ترکیه روز پنجشنبه ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲ این عمل را تبلیغی تروریستی از سوی حامیان حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و دیگر گروه‌های شبه نظامی کرد دانستند.

به گفه شبکهTRT به سفیر سوئد اطلاع داده شده است که ترکیه به شدت «این اقدام شنیع» را محکوم می‌کند. مقامات ترکیه همچنین گفتند که این اقدام مغایر با توافقی است که ترکیه با سوئد و فنلاند داشته است. بر اساس این توافق کشور‌های سوئد و فنلاند  که به دنبال تایید ترکیه برای عضویت در ناتو هستند وعده داده‌اند که جلوی فعالیت‌های شبه‌نظامیان کرد را در کشورهای خود بگیرند.

توبیاس بیلستروم وزیر خارجه سوئد با محکوم کردن این اقدام گفت: «دولت متعهد آزادی بیان در مورد انتخاب‌ سیاسی افراد است، اما در عین حال به شدت تهدید و نفرت علیه چهره‌های سیاسی را رد می‌کند.» بیلستروم در توییتر اینطور عنوان کرد: «به نمایش گذاشتن آدمک اعدام رئیس جمهور منتخب یک کشور در خارج از ساختمان شهرداری، نفرت انگیز است.»

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات دفتر اردوغان در واکنش به توئیت بیلستروم، این حادثه را محکوم کرد و از مقامات سوئدی خواست بدون تاخیر اقدامات لازم را علیه گروه های تروریستی انجام دهند. او به زبان انگلیسی در توییتر نوشت: «گروه تروریست پ‌ک‌ک می‌تواند دولت سوئد را در قلب استکهلم به چالش بکشد و این موضوع به این دلیل است که مقامات سوئدی اقدامات لازم را علیه تروریسم انجام نداده‌اند.»

این اولین بار نیست که ترکیه سفیر سوئد را احضار می‌کند. در ماه نوامبر گذشته نیز پس از پخش تصاویری از سفارت ترکیه در استکهلم این کشور ادعا کرده در این تصاویر به اردوغان توهین شده است و سفیر این کشور را فراخواند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سوئد و فنلاند مدت‌هاست به دنبال عضویت در ناتو هستند و در نهایت پس از حمله نیروهای روسی به اوکراین درخواست عضویت در ائتلاف نظامی ناتو را کردند اما ترکیه عضو ناتو هنوز الحاق خود را تایید نکرده است این در حالی است که کشورها برای عضویت در این ائتلاف نیاز به تایید یک‌پارچه از سوی تمام اعضای آن را دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه اپوزیسیون ترکیه برای دوران پسا اردوغان؛ از عضویت در اتحادیه اروپا تا بازگشت به نظام پارلمانی

سوزاندن قرآن در مقابل سفارت ترکیه؛ اردوغان: سوئد برای پیوستن به ناتو انتظار حمایت نداشته باشد

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد