Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اوکراین: در مرحله نخست ۱۲۰ تا ۱۴۰ تانک از ائتلاف ۱۲ کشور غربی تحویل می‌گیریم

تانک لئوپارد آلمانی
تانک لئوپارد آلمانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز سه‌شنبه ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) گفت اوکراین در مرحله اول تحویل تجهیزات رزمی سنگین، ۱۲۰ تا ۱۴۰ تانک را از ائتلافی متشکل از ۱۲ کشور غربی دریافت خواهد کرد.

آگهی

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز سه‌شنبه ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) گفت اوکراین در مرحله اول تحویل تجهیزات رزمی سنگین، ۱۲۰ تا ۱۴۰ تانک را از ائتلافی متشکل از ۱۲ کشور غربی دریافت خواهد کرد.

آقای کولبا اضافه کرد این تانک‌ها شامل تانک‌های لئوپارد ۲ آلمانی، چلنجر ۲ بریتانیایی و ام ۱ آبرامز آمریکایی می‌شود. او همچنین گفت که اوکراین روی دریافت تانک‌های فرانسوی لکلرک که پیشتر توافق شده حساب می‌کند.

مشخص نیست این تانک‌ها چه زمانی به صورت رسمی در جبهه‌های جنگ دیده خواهند شد. وزیر خارجه اوکراین جدولی زمانی برای تحویل‌ هیچ‌کدام از تانک‌‌ها اعلام نکرده است. این در حالی است که برای عملیاتی شدن تانک‌ها و آموزش خدمه نیز مدتی زمان لازم است. نظامیان اوکراینی دهه‌هاست که تنها کار با تانک‌های تی۷۲ روسی را فراگرفته‌اند.

آلمان و آمریکا در اواخر ژانویه پس از ماه‌ها درخواست مقامات اوکراینی سرانجام موافقت کردند که تانک‌های پیشرفته را در اختیار این کشور قرار دهند. این دو کشور پیش از این تحویل تانک به اوکراین را رد می‌کردند و اولویت را با تحویل سلاح‌های توپخانه‌ای و سامانه دفاع هوایی می‌دانستند.

در پی اعلام ارسال تانک‌های آلمانی و آمریکایی به اوکراین، کرملین چنین اقدامی را «تحریک آشکار» نامید و محکوم کرد. مسکو هشدار داده است که ارسال تسلیحات تهاجمی پیشرفته به اوکراین باعث تشدید درگیری‌ها خواهد شد. این در حالی است که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و اولاف شولتس صدراعظم آلمان می‌‌گویند قصد تشدید تنش را ندارند.

دولت اوکراین می‌گوید در پشت صحنه در تلاش است تا کشورهای بیشتری به عضویت «ائتلاف تانک» دربیایند و این جنگ‌افزارها را در این «مقطع بحرانی» از جنگ در اختیار این کشور قرار دهند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، تحویل تانک‌های نظامی از غرب را «گامی مهم برای پیروزی نهایی در نبرد با روسیه» خوانده است. کی‌یف قصد دارد به زودی یک ضدحمله بزرگ را برای بازپس‌گیری بخش‌هایی از قلمروی خود در جنوب و شرق کشور، که توسط روسیه تصرف شده، آغاز کند. 

ایالات متحده به دولت اوکراین گفته بود تا زمانی که کمک‌های نظامی غرب به اوکراین نرسیده، این طرح‌ها را متوقف کند.

مقامات اوکراین همچنین نگران هستند که در سوی مقابل روسیه بتواند حمله بزرگ خود را در هفته‌ها یا ماه‌های پیش‌رو آغاز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین با تهدید به استفاده از سلاح اتمی: بعد از ۸۰ سال دوباره مقابل تانک‌های آلمانی قرار گرفته‌ایم

شلیک و استتار؛ پهپادهای روسی سامانه‌های توپخانه‌ای اوکراین را زمین‌گیر کرده‌اند

تهدید پهپادهای شکارچی روسیه؛اوکراین تانک‌های۱۰ میلیون دلاری آبرامز آمریکا را از خط مقدم بیرون می‌کشد