سازمان ملل طالبان را برای بازگشایی بخش‌های بشردوستانه به روی کارکنان زن تحت فشار قرار داد

معاینه یک زن حامله افغان توسط کارمند زن یک نهاد غیردولتی بخش بهداشت و درمان
معاینه یک زن حامله افغان توسط کارمند زن یک نهاد غیردولتی بخش بهداشت و درمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت وخیم انسانی و فشارهای خارجی در هفته های اخیر سبب شد تا مقامات طالبان سرانجام به زنان اجازه دهند تا تنها با سازمان‌های غیردولتی فعال در بخش بهداشت و درمان همکاری کنند.

آگهی

رئیس امداد سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خواستار موضع شفاف مقامات طالبان در خصوص فعالیت بخش‌های بشردوستانه در این کشور و بازگشایی آنها به روی کارکنان زن شد.

این مسئول سازمان ملل متحد در حالی خواهان رفع موانع همکاری زنان افغان با تشکل‌ها، گروه‌ها و نهاد‌های غیردولتی بشردوستانه شده که زمستان سخت و سرمای بی‌سابقه امسال افغانستان نگرانی‌ها نسبت به تشدید وضعیت وخیم معیشتی شمار زیادی از شهروندان محروم این کشور و احتمال وقوع قحطی را افزایش داده است.

آژانس‌های امدادی می‌گویند که افغانستان در معرض یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه در جهان قرار گرفته است.

به گزارش سازمان‌های امداد‌رسان، بیش از نیمی از جمعیت ۳۸ میلیون نفری افغانستان هم‌ اکنون با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند و حدود چهار میلیون کودک افغان نیز از سوء تغذیه رنج می‌برند.

این بحران پس از آن تشدید شد که رهبران طالبان با صدور بخشنامه‌ای جنجالی و انتقادآمیز زنان افغان را از همکاری با سازمان های غیردولتی منع کردند.

طالبان در همین راستا فعالیت حیاتی و تاثیرگذار چندین آژانس و نهاد امدادرسان را به دلیل به خدمت گرفتن زنان به حال تعلیق درآورد.

وضعیت وخیم انسانی و فشارهای خارجی در هفته های اخیر سبب شد تا مقامات طالبان سرانجام به زنان اجازه دهند تا تنها با سازمان‌های غیردولتی فعال در بخش بهداشت و درمان همکاری کنند.

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری ابراز امیدواری کرده است که بخش‌های بشردوستانه بیشتری به زودی به روی کارکنان زن افغان در این کشور بازگشایی شود.

وی در گفتگو با فرانس‌پرس تصریح کرد: «تعدادی از رهبران طالبان گفته‌اند که دولت مشغول کار روی دستورالعملی برای شفاف‌سازی بیشتر در خصوص نحوه و امکان قانونی شدن همکاری زنان با بخش‌های بشردوستانه است.»

آقای گریفیتس که در دفتر سازمان ملل در کابل با خبرگزاری فرانسه گفتگو می‌کرد در پایان سفر خود به افغانستان ابراز امیدواری کرد که به زودی توضیحاتی روشن و شفاف از سوی مقام‌های طالبان برای آزادسازی فعالیت زنان در سازمان‌های غیردولتی امدادرسان دریافت کند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد رهبری هیاتی از مسئولان ارشد سازمان‌های غیردولتی را بر عهده داشت که طی روزهای گذشته به منظور ترغیب دولت معرفی‌شده از سوی طالبان به لغو ممنوعیت فعالیت زنان امدادگر با چندین مقام این گروه دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش رسانه‌های محلی،‌ مارتین گریفیتس در همین راستا با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله ملاقات و با وی در باره آموزش و کار بانوان در افغانستان گفت‌وگو کرده است.

این دومین هیات به رهبری سازمان ملل بود که طی این ماه به افغانستان سفر کرد تا از طالبان بخواهد دو بخشنامه اخیر مبنی بر منع آموزش و ممنوعیت فعالیت زنان در سازمان‌های غیردولتی را لغو کند.

مقامات طالبان علاوه بر ممنوعیت کار زنان در سازمان های غیر دولتی، آنها را از تحصیل در دانشگاه نیز منع کرده‌اند.

طالبان می‌گوید که این دو ممنوعیت به دلیل رعایت نکردن قوانین حجاب و پوشش توسط زنان اعمال شده است، ادعایی که توسط امدادگران و دانشجویان دختر دانشگاه‌ها رد شده است.

طالبان از زمان بازگشت به قدرت در اوت ۲۰۲۱ تاکنون به تدریج زنان را از بخش عمده‌ای از حقوقشان از جمله تحصیلات متوسطه، کار در بخش‌های دولتی و نیز همکاری با سازمان‌های غیردولتی و حتی حضور در پارک‌ها و مکان‌های تفریحی محروم کرده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری به دنبال دریافت معافیت‌های بیشتر برای همکاری زنان با بخش‌های بشردوستانه است.

وی در این زمینه تاکید کرده است که جامعه بشردوستانه جهانی هنگام ارائه کمک‌ها به این کشور فقر‌زده بی شک بر بازگشت کارکنان زن پافشاری خواهد کرد.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فراخوان ۴۶ میلیارد دلاری برای ۱۸۰ میلیون نفر؛ سازمان ملل: بدون بودجه، مردم جان خود را هزینه می‌‌کنند

سازمان ملل از چارچوب راهبردی جدید برای حمایت از افغان‌ها رونمایی کرد

تشدید محدودیت طالبان برای زنان؛ سه سازمان غیردولتی خارجی فعالیت‌هایشان را در افغانستان تعلیق کردند