Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تشدید محدودیت طالبان برای زنان؛ سه سازمان غیردولتی خارجی فعالیت‌هایشان را در افغانستان تعلیق کردند

تجمع اعتراضی دختران دانشجو در اعتراض به تصمیم طالبان
تجمع اعتراضی دختران دانشجو در اعتراض به تصمیم طالبان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ممنوعیت اشتغال زنان در شرایطی اعمال می‌شود که میلیون‌ها نفر در سراسر کشور به کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی وابسته هستند. گذشته از این، زنان شاغل نیز همچون شبانه نیز محتاج کار در سازمان‌های بین‌المللی هستند.

آگهی

مقام‌های ارشد سازمان ملل متحد و ده‌ها سازمان غیردولتی فعال در افغانستان با هدف مشورت و گفتگو در مورد نحوه مواجهه با دستور مقام‌های طالبان مبنی بر توقف اشتغال زنان در سازمان‌های غیر دولتی، روز یکشنبه در کابل گردهم آمدند. 

برخی از مقام‌های سازمان‌های غیردولتی که در زمینه توزیع کمک‌های بین‌المللی در سراسر افغانستان فعالیت می‌کنند، پیشنهاد داد‌ه‌ بودند که در این نشست درباره تعلیق تمامی کمک‌های بشردوستانه به عنوان راهکاری برای مواجهه با دستورالعمل تازه طالبان در مورد زنان گفتگو شود.

پیشتر سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده بود که «دستور حذف زنان از همه جنبه‌های زندگی عمومی و سیاسی، عقبگردی برای افغانستان است و تلاش‌ها برای برقراری هرگونه صلح یا ثبات معنادار را در کشور به خطر می‌اندازد.»

سه سازمان غیردولتی خارجی فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق درآوردند

سه سازمان غیردولتی خارجی فعال در افغانستان در بیانیه‌ای مشترک در روز یکشنبه اعلام کردند که فعالیت‌های خود را به دلیل ممنوعیتی که اخیرا طالبان علیه زنان این کشور اعمال کرد، به حالت تعلیق در می آورند.

سازمان‌های «نجات کودکان»، شورای پناهندگان نروژی و نیز سازمان موسوم به «کئر اینترنشنال CARE International» در بیانیه مطبوعاتی خود اعلام کردند: «در حالی که منتظر روشن شدن موضع [اخیر طالبان] هستیم، برنامه‌های خود را تعلیق می‌کنیم و خواهان این هستیم که زنان و مردان به طور مساوی به کمک خود به ما برای نجات جان مردم افغانستان ادامه دهند.»

تشدید محدودیت طالبان برای زنان و دختران افغانستان

در حالی که طالبان دلیل صدور دستورالعمل تازه خود را عدم رعایت «حجاب اسلامی و سایر قوانین و مقررات مربوط به کار زنان در سازمان‌های ملی و بین‌المللی» اعلام کرده، آرزو، زن افغان شاغل در یک سازمان غیردولتی خارجی، می‌گوید: «دفاتر ما از نظر جنسیتی تفکیک شده است و تمامی زنان شاغل در این مجموعه همواره پوشش مناسبی دارند.» 

ممنوعیت اشتغال زنان در شرایطی اعمال می‌شود که میلیون‌ها نفر در سراسر کشور به کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی وابسته هستند. گذشته از این زنانی همچون «شبانه» نیز محتاج کار در سازمان‌های بین‌المللی هستند، او می‌گوید: «من تنها نان آور خانواده ام هستم. اگر کارم را از دست بدهم، خانواده ۱۵ نفره‌ام از گرسنگی خواهند مُرد.»

طالبان روز سه‌شنبه نیز دختران را به دلیل آنچه که آن را بی‌حجابی و عدم پوشش مناسب خواندند، از ورود به دانشگاه‌ها محروم کردند؛ اقدامی که خشم گسترده بین‌المللی را برانگیخت. در داخل افغانستان نیز دختران دانشجو و جوان با برگزاری تجمع‌هایی نسبت به این تصمیم طالبان اعتراض کردند که منجر به بازداشت تعدادی از آنها شده است.

 در این میان جوانانی همچون «مروه» نیز خشم خود را از تصمیم طالبان این گونه بیان می‌کند: «اگر دستور می‌دادند که زنان سر بریده شوند، بهتر از اعمال این ممنوعیت بود.» مروه پس از قبولی در آزمون ورودی فقط چند ماه تا محقق شدن رویای خود برای تحصیل در رشته مامایی فاصله داشت. او قرار بود به نخستین زن فامیل بدل شود که به دانشگاه رفته و تحصیلات عالیه دارد. اما اکنون تنها باید شاهد تحصیل برادر بزرگ‌تر خود در دانشگاه باشد و آرزوی همراهی او را در مسیر دانشگاه غیرممکن بداند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

از زمان بازگشت به قدرت در ماه اوت سال گذشته، طالبان دختران نوجوان را از تحصیل در دبیرستان منع کرده و زنان را از بسیاری از مشاغل دولتی اخراج کرده است. زنان همچنین از حق سفر بدون همراهی اقوام نزدیکِ مرد محروم هستند و اجازه ورود به پارک‌ها، شهربازی‌ها، سالن‌های ورزشی و حمام‌های عمومی را ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل طالبان را برای بازگشایی بخش‌های بشردوستانه به روی کارکنان زن تحت فشار قرار داد

امر به معروف به سبک طالبان؛ از بریدن سر مانکن‌ها تا پوشاندن چهره آنها با پارچه و پلاستیک

آموزش‌های آنلاین و بورس‌های تحصیلی؛ ابتکاراتی جهانی برای کمک به دختران دانش‌آموز و دانشجوی افغان