Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عکاسی انتقادی برقع‌پوشان زیر چشم طالبان؛ عرصه بر زنان و دختران افغانستان تنگ‌تر می‌شود

AP Photo
AP Photo Copyright (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
Copyright (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ابراهیم نوروزی، عکاس افغان در نگاهی انتقادی نسبت به محدودیت‌هایی که طالبان بر زنان و دختران افغانستان اعمال می‌کند، آنان را بطور نمادین به هنگام ورزش و با پوشش چادر و برقع سنتی به تصویر کشیده است.

آگهی

ابراهیم نوروزی، عکاس افغان در نگاهی انتقادی نسبت به محدودیت‌هایی که طالبان بر زنان و دختران افغانستان اعمال می‌کند، آنان را بطور نمادین به هنگام ورزش و با پوشش چادر و برقع سنتی به تصویر کشیده است.

آقای نوروزی این مجموعه عکس‌ها را در سپتامبر، اکتبر و نوامبر سال گذشته  عکاسی کرده و این مجموعه را در اختیار آسوشیتدپرس قرار داده و این خبرگزاری عکس‌های وی را منتشر کرده است. 

طالبان اواسط نوامبر سال گذشته ورود زنان به حمام‌های عمومی و سالن‌های ورزشی را ممنوع اعلام کرد و اخیرا نیز تحصیل دختران در دانشگاه‌ها را به دلیل آنچه که آن را «بدحجابی» خواند، به حالت تعلیق درآورد. 

در یکی از تصاویر این مجموعه عکس زنی کریکت‌باز را می‌بینیم که در اعتراض به ممنوعیت ورزش زنان توسط طالبان با پوشیدن برقع و ژست ورزشی در جلوی دوربین حاضر شده است یا آن دیگری با دستکش‌های بوکس به دست.

AP Photo
ابراهیم نوروزیAP Photo

به تازگی مسئولان فدراسیون کریکت استرالیا اعلام کرد که تیم ملی این کشور در اعتراض به محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان توسط طالبان در سه مسابقه برنامه‌ریزی شده مقابل تیم ملی افغانستان در ماه مارس شرکت نخواهد کرد.

استرالیا پیش‌تر نیز در واکنش به مسائل حقوق بشری و به‌ویژه وضعیت زنان در افغانستان دیدارهای دوستانه با تیم ملی این کشور را لغو کرده بود.

علاوه بر کشورهای غربی، برخی از کشورهای اسلامی نیز منتقد سیاست‌های طالبان در ایجاد محدودیت شدید برای زنان هستند. 

AP Photo
عکاس ابراهیم نوروزیAP Photo

زنان در مجموعه عکس ابراهیم نوروزی در پس چادر و برقع آبی‌رنگ‌شان از نظرها پنهان هستند اما با این حال در حال تمرین و ورزش دیده می‌شوند.

تناقض در زندگی روزمره زنان افغان در دوره «پساطالبان»

 این مجموعه تصاویر نمایشگر تناقض زندگی روزمره زن افغان در دوره «پساطالبان» است؛ زنانی که تحت حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان هر روز بیشتر از دیروز فرصت‌ها و آزادی‌های خود را از رفتن به مدرسه و دانشگاه گرفته تا کار و اشتغال از دست می‌دهند.

در یکی دیگر از این عکس‌ها، تیم دختران فوتبال افغان، توپ به دست و برقع‌پوش دیده می‌شود؛ آنهایی که با سقوط دولت پیشین و ظهور و قدرت‌گیری دوباره طالبان دیگر نمی‌توانند پا به توپ شوند.

در تصویری دیگر، دختر جوان دوچرخه‌سوار با چادر و برقع زردرنگ روی دوچرخه‌اش دیده می‌شود.

AP Photo
عکاس: ابراهیم نوروزیAP Photo

بوکس، تکواندو، بسکتبال، والیبال و اسکیت از دیگر ورزش‌هایی است که در این مجموعه عکس به آن پرداخته شده است.

این مجموعه در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و دسامبر ۲۰۲۲ در کابل، پایتخت افغانستان عکاسی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به ترور نماینده زن مجلس سابق افغانستان؛ «شوکه شدیم اما متعجب نشدیم»

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند