Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش‌ها به ترور نماینده زن مجلس سابق افغانستان؛ «شوکه شدیم اما متعجب نشدیم»

مرسل نبی‌زاده، نماینده سابق پارلمان افغانستان
مرسل نبی‌زاده، نماینده سابق پارلمان افغانستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرسل نبی‌زاده اولین نماینده پارلمان سابق افغانستان است که پس از روی کار آمدن طالبان کشته می‌شود. کشته شدن خانم نبی‌زاده موجی از نگرانی‌ها را میان سیاسیون زن در افغانسان به راه انداخته است.

آگهی

اعضای خانواده مرسل نبی‌زاده، نماینده پارلمان سابق افغانستان که شب گذشته در خانه‌اش کشته شد، می‌گویند انگیزه قتل نمی‌تواند خصومت شخصی باشد. 

مادر او در مصاحبه با رسانه‌های داخلی افغانستان گفت: «صدای فیر (تیراندازی) شنیدیم، وقتی پایین آمدیم دخترم در خون غلتیده بود همراه بچیم (پسرم) [که زخمی شده بود]؛ گاردش هم کشته شده بود».

خواهر این نماینده کشته شده پارلمان نیز عنوان کرد مرگ خواهرش نمی‌تواند به دلیل خصومت‌های شخصی باشد.

او اولین نماینده پارلمان سابق افغانستان است که پس از روی کار آمدن طالبان کشته می‌شود. کشته شدن خانم نبی‌زاده موجی از نگرانی‌ها را میان سیاسیون زن در افغانسان به راه انداخته است. شکریه بارکزی یکی دیگر از اعضای پیشین شورای ملی با ابراز نگرانی از این موضوع در گفت‌وگو با رسانه‌های افغانسان گفت: «نگران وضعیت سیاسیون زن در این کشور هستم. متاسفانه حوادث و قتل‌های زنجیره‌یی که رخ می‌دهد، جداً نگران کننده است. مخصوصاً قتل شهید مرسل نبی‌زاده که به شدت موجب نگرانی سایر بانوان و کسانی که در دولت کار کرده اند، بوده است.»

فوزیه کوفی، یکی از نمایندگان پیشین شورای ملی افغانستان نیز در این‌باره گفت: «از حادثه ترور مرسل نبی‌زاده یکی از اعضای سابق مجلس نمایندگان، همه شوکه شدیم اما متعجب نشدیم برای اینکه او تنها کسی نیست که روزانه در افغانستان کشته می‌شود. روزانه ده‌ها انسان در مناطق مختلف و ولایت‌های مختلف کشته می‌شوند، با عناوین مختلف تحت نام‌های مختلف.»

علاوه بر موجی از واکنش‌ها در داخل افغانستان برخی از چهره‌های بین‌المللی نیز در این باره اظهار نظر کردند. هانا نویمان، نماینده پارلمان اروپا از آلمان در توییتی که عکسی از مرسل نبی‌زاده را نشر کرده، نوشته است «من غمگین و خشمگینم و می‌خواهم دنیا بداند! او در تاریکی کشته شد، اما طالبان نظام آپارتاید جنسیتی خود را در روشنایی کامل روز می‌سازد.»

خانم نبی‌زاده که اهل ولایت ننگرهار بود، در سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان نماینده کابل انتخاب شد و تا زمان تسلط طالبان نیز در سمت خود فعالیت می‌کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

او عضو کمیسیون دفاعی مجلس بود و در یک سازمان غیردولتی به نام «موسسه توسعه و تحقیقات منابع انسانی» نیز کار می‌کرد.

این نماینده پیشین پارلمان افغانستان، در طبقه اول محل زندگیش که پیش از این دفتر کارش محسوب می‌شد جان باخته است و پلیس افغانستان می‌گوید تحقیقات درباره این حادثه ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عکاسی انتقادی برقع‌پوشان زیر چشم طالبان؛ عرصه بر زنان و دختران افغانستان تنگ‌تر می‌شود

طالبان: دست‌کم ۵ غیرمظامی در انفجاری نزدیکی وزارت امور خارجه افغانستان کشته شدند

«بروس‌لی افغانستان» رویای هالیوودی‌اش را تحقق می‌بخشد