سرمای سخت افغانستان؛ ۵۰۰ تن کمک‌های بشردوستانه ترکیه به هرات رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کمک‌های انسان‌دوستانه ترکیه به افغانستان
کمک‌های انسان‌دوستانه ترکیه به افغانستان   -   کپی رایت  AP Photo

کمک‌های انسان دوستانه ترکیه دو‌شنبه ۲۳ ژانویه وارد خاک افغانستان شد. این کمک‌ها شامل حدود ۵۰۰ تن مواد غذایی، لباس و محصولات بهداشتی است. ترکیه این کالاها را از مسیر ایران به افغانستان فرستاده است.

این کمک‌ها در ولسوالی کُشک در ولایت هرات تحویل داده شد.

۲۲ ژانویه ۲۰۲۲ با حکم ریاست جمهوری ترکیه، کارزار سراسری برای کمک به مردم افغانستان کلید خورد. نهادهای مدنی مختلف در این زمینه با دولت ترکیه همکاری می‌کنند.

محموله کمک‌های اولیه رسیده به هرات با تلاش سازمان‌های مردم نهاد و با هماهنگی مرکز مقابله با حوادث غیرمترقبه ترکیه «آفاد» تدارک دیده شده اند.

AFP
در تصویر یکی از نیروهای آفاد به چشم می‌خوردAFP

ارسال کمک‌های ترکیه به افغانستان در شرایطی صورت می‌گیرد که زمستان جاری در این کشور بدترین زمستان در بیش از یک دهه گذشته توصیف شده است.

مقامات افغانستان از کشته شدن دست‌کم ۷۸ نفر در جریان سرمای شدید زمستان امسال خبر داده‌اند.

بنابر اعلام سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) ۷۹ درصد مردم افغانستان با ناامنی غذایی متوسط یا شدید مواجه هستند و میلیون‌ها نفر از فقر و گرسنگی رنج می‌برند.

دمای هوا در برخی مناطق همچون ولایت غور تا ۳۴- درجه سانتیگراد کاهش یافته است.

کارزار ترکیه برای کمک به افغانستان توانست در سال جاری هفت هزار و ششصد و سی و هفت تن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ارسال کند.

AFP
کمک‌های بشردوستانه ترکیهAFP

بنابر اعلام سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) ۷۹ درصد مردم افغانستان با ناامنی غذایی متوسط یا شدید مواجه هستند و میلیون‌ها نفر از فقر و گرسنگی رنج می‌برند.

در همین حال کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره وضعیت بحرانی ساکنان افغانستان هشدار داده و اعلام کرده «بیش از ۲۴ میلیون نفر از مردم افغانستان، شدیدا به کمک‌های انسانی نیازمندند.»