اعتراض‌های ایران؛ سران سه قوه قطعنامه پارلمان اروپا علیه سپاه را بخشی از «جنگ ترکیبی» خواندند

نشست روسای سه قوه در نهاد ریاست جمهوری ایران
نشست روسای سه قوه در نهاد ریاست جمهوری ایران Copyright ایسنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز اول بهمن (۲۱ ژانویه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

سیاست داخلی و خارجی ایران با وجود گذشت بیش از چهار ماه از جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد و ناآرامی‌های پس از آن همچنان تحت تاثیر این رویداد و تبعات آن قرار دارد. 

تنش در روابط ایران و اتحادیه اروپا بر سر احتمال افزودن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های «تروریستی» این اتحادیه طی روزهای گذشته خبرساز شده بود. در همین راستا محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران روز شنبه در مقر ستاد فرماندهی سپاه با حسین سلامی، فرمانده کل این نیرو دیدار کرد. 

رئیس قوه مقننه ایران هشدار داد که مجلس آماده است تا با «قاطعیت» به تصمیم احتمالی اتحادیه اروپا واکنش نشان دهد. 

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز اول بهمن (۲۱ ژانویه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

21.01.2023
22:22

تظاهرات ایرانیان خارج از کشور در حمایت از جنبش اعتراضی

شماری از ایرانیان خارج از کشور روز شنبه ۲۱ ژانویه ۲۰۲۳/یکم بهمن‌ ماه ۱۴۰۱ با شرکت در تجمعات و راهپیمایی‌هایی حمایت خود را از جنبش اعتراضی اخیر در ایران اعلام کردند.

بارسلون در اسپانیا، مونترال در کانادا، گوتنبرگ در سوئد، وین در اتریش، برن و لوزان در سوئیس، منچستر در بریتانیا، آمستردام در هلند، بروکسل در بلژیک، برلین و چند شهر دیگر آلمان همچون فرانکفورت، هامبورگ و کلن از جمله شهرهایی بودند که ایرانیان مقیم در آنها روز شنبه در حمایت از «تداوم اعتراض‌ها و مخالفت با سرکوب» دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.

تجمع اعتراضی ایرانیان در هامبورگ

21.01.2023
21:57

ریحانه طراوتی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد

ریحانه طراوتی، عکاس هنری و کنشگر اجتماعی با حکم دادگاه انقلاب تهران به اتهام «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به تحمل شش سال حبس تعزیری محکوم شد.

در حکمی که توسط شعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهران صادر شده از برخی اقدامات نسبت داده شده به خانم طراوتی همچون «طراحی فعالیت‌های هدفمند در راستای جنبش زنان در ایران» و «ایجاد نیاز‌های کاذب در زنان از طریق جنبش می‌تو» به عنوان مصداق عمل مجرمانه نام برده شده است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی پنج سال از حکم شش ساله حبس تعزیری که علیه ریحانه طراوتی صادر شده قابل اجرا است.

خانم طراوتی یکی از فعالان در عرصه هنر ایران است که پیش‌تر بیانیه اعتراض به آزار و خشونت علیه زنان در سینما و تئاتر ایران را امضا کرده بود. 

21.01.2023
19:14

آرش صادقی با قرار وثیقه آزاد شد

آرش صادقی، فعال مدنی وکنشگر سیاسی که در جریان اعتراض‌های سراسری اخیر در ایران دستگیر و زندانی شده بود روز جمعه به قرار وثیقه آزاد شد.

حسین صادقی، پدر آرش با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی از آزادی پسرش خبر داد. آرش صادقی پیش‌تر نیز در جریان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ دستگیر و سپس به تحمل ۱۵ سال زندان محکوم شده بود که در نهایت سال ۱۴۰۰ به موجب قانونی موسوم به ««کاهش مجازات حبس تعزیری» پس از پنج سال از زندان آزاد شد.

او ۲۰ مهر ماه گذشته در اوج اعتراض‌های سراسری دوباره دستگیر شد و به زندان افتاد. خانواده آرش صادقی طی مدت بازداشت وی بارها به دلیل بیماری خاصی که وی از آن رنج می‌برد نسبت به وضعیت سلامت فرزندشان ابراز نگرانی کرده بودند.

21.01.2023
18:27

روسای قوای سه‌گانه ایران: قطعنامه پارلمان اروپا علیه سپاه بخشی از یک «جنگ ترکیبی» است 

سران سه قوه در نشست روز شنبه که به میزبانی ابراهیم رئیسی برپا شد اقدام پارلمان اروپا در تصویب قطعنامه علیه سپاه پاسداران را که در آن از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته شده این نیروی نظامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهند، محکوم کردند.

در نشست روسای سه قوه همچنین از تصمیم پارلمان اروپا در این خصوص به عنون «بخشی از جنگ ترکیبی» در پیش گرفته شده علیه «ملت ایران و نظامی جمهوری اسلامی» نام برده شده است.

روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه همچنین ضمن تاکید بر «ناکامی دشمن در جنگ رسانه‌ای، روانی و اقتصادی» که به اعتقاد آنها با «هوشیاری و حضور آگاهانه مردم و حمایت از دستاوردهای  نظام اسلامی» حاصل شده از سپاه پاسداران یه عنوان «بخشی از قدرت نظامی و نیروهای مسلح نظام جمهوری اسلامی ایران» یاد کردند که «کارنامه درخشانی در زمینه دفاع از سرزمین پرافتخار ایران» از خود به جا گذاشته است.

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه در قطعنامه‌ای که با اکثریت آرا به تصویب رسید از کشورهای عضو اتحادیه خواستند که سپاه پاسداران را در فهرست «گروه‌های ترویستی» جای دهند.

باید دید آیا شورای وزیران اتحادیه اروپا که قرار است روز دوشنبه ۲۳ ژانویه تشکیل جلسه دهد به بررسی این مصوبه و رایزنی در خصوص اجرای آن توسط دولت‌ها خواهد پرداخت؟ یا خیر.

21.01.2023
17:02

دیوان عالی کشور حکم ۶ سال زندان جعفر پناهی را نقض کرد

دیوان عالی کشور روز شنبه حکم ۶ سال زندن جعفر پناهی، کارگردان ایرانی را نقض کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا& شعبه ۹ دیوان عالی کشور با نقض حکم، پرونده آقای پناهی را برای بررسی مجدد به دادگاه تجدید نظر تهران ارجاع داده است.

جعفر پناهی در سال ۱۳۹۰ به اتهام‌های «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به ۵ و ۱ سال و در مجموع به ۶ سال حبس محکوم شده بود.

آقای پناهی در تیر ماه امسال برای تحمل دوران محکومیت دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

21.01.2023
15:23

حسین سلامی: اگر سپاه نبود امنیت اروپا از بین می‌رفت

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران روز شنبه در واکنش به قطعنامه اخیر پارلمان اروپا گفت که اگر فعالیت‌های سپاه و نیروهای قدس نبود «آتشفشان تروریستی که توسط آمریکایی‌ها ایجاد شد، دامنگیر اروپایی‌ها می‌شد و امنیتی که امروز در اروپا حاکم است، از بین می‌رفت.»

آقای سلامی که پس از دیدار با محمدباقر قالی‌باف، رئیس مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت همچنین افزود: «آتش تروریسم در لبه‌های اروپا بود و اگر مهار نمی‌شد تمام سطوح جغرافیایی اروپا را در بر می‌گرفت؛ اما عادت اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها این است که همیشه جای جلاد و شهید و ظالم و مظلوم را عوض می‌کنند.»

پارلمان اروپا روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواهان افزودن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های اتحادیه اروپا شد.

21.01.2023
12:53

وزیر ورزش ایران دستور رسیدگی به گزارش‌ها از «تعرض به نوجوانان» در مدرسه فوتبال مشهد را داد

حمید سجادی، وزیر ورزش ایران روز شنبه دستور داد تا به گزارش‌های منتشرشده مبنی بر «تعرض به نوجوانان» در یکی از مدارس فوتبال شهر مشهد را صادر کرد. 

در بیانیه وزارت ورزش ایران آمده است که «اداره کل حراست ورزش و جوانان خراسان رضوی با همکاری یکی از نهادهای امنیتی» در حال بررسی این گزارش‌ها هستند. 

تعدادی از خانواده‌های بازیکنان نوجوان یکی از باشگاه‌های فوتبال روز جمعه در مشهد مقابل ساختمان هیات فوتبال استان خراسان رضوی تجمع کرده بودند. 

21.01.2023
09:35

وزیر ارتباطات: فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ فعلا پابرجا می‌ماند

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ فعلا پابرجا خواهد بود. 

وی با این حال گفت که طی دو روز آینده «خبرهای خوشی» در زمینه رفع محدودیت‌های اینترنتی به گوش خواهد رسید. وزیر ارتباطات دولت ابراهیم رئیسی اظهار داشت: «تلاشمان این است محدودیت‌هایی که قابلیت برطرف شدن را دارند، برداشته شود و ان‌شاالله طی دو روز آینده، خبرهای خوشی در این زمینه خواهید شنید.»

عیسی زارع‌پور افزود: «دو پلت‌فرم اینستاگرام و واتساپ که با مصوبه نهادهای امنیتی مسدود شدند، فعلا مشمول این اتفاق نیستند و در این زمینه نهادهای امنیتی تصمیم گرفتند اما سرویس‌ها و خدماتی هستند که از نظر ما قابلیت بازنگری دارند و اکنون مسیر را دنبال می کنیم که این اتفاق رخ دهد. مشخصا کلاب هاوس طی روزهای آینده رفع فیلتر می‌شود.»

21.01.2023
09:17

وزیر خارجه ایران: جدا شدن کریمه، دونتسک و لوهانسک از اوکراین را به رسمیت نشناختیم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید تهران با وجود روابط «ممتاز» با روسیه حاضر نشد تا جدا شدن کریمه، دونتسک و لوهانسک را به رسمیت بشناسد. 

وی اظهار داشت: «ما مخالف جنگ هستیم. بر راه حل سیاسی تمرکز داریم. ضمن اینکه اقدامات تحریک کننده ناتو و برخی از کشورهای غربی را عامل اساسی و یک عامل مهم این جنگ می‌دانیم.»

سخنان وزیر امور خارجه ایران در حالی بیان می‌شود که تحویل پهپادهای ایرانی به روسیه طی چند ماه گذشته یکی از عوامل تنش‌زا در روابط ایران با کشورهای غربی بوده است. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام نرگس محمدی بدنبال اعدام میلاد زهره‌وند: سازمان ملل برای توقف اعدام در ایران اقدام فوری کند

خاکسپاری آرمیتا گراوند تحت جو امنیتی و با همراهی شعارهای حاضران؛ اخبار غیررسمی: چند نفر بازداشت شدند

آرمیتا گراوند، دختری که در مترو از ناحیه سر آسیب دیده بود درگذشت