کنفدراسیون عمومی کار فرانسه تهدید به «قطع برق» میلیاردرها و نمایندگان پارلمان کرد

CGT union flags
CGT union flags Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من به مردم پیشنهاد می‌کنم که به دیدن املاک زیبا و قلعه‌های باشکوه میلیاردرها بروند. خوب است که برق آنها را نیز قطع کنیم؛ به این ترتیب آنها می‌توانند برای چند روز خودشان را در وضعیت مردمی ببینند که نمی‌توانند فاکتورهای برقشان را پرداخت کنند.»

آگهی

کنفدراسیون عمومی کار فرانسه (CGT) روز چهارشنبه و در آستانه برگزاری اعتصابات سراسری در این کشور که با هدف مخالفت با طرح بازنشستگی دولت امانوئل ماکرون برگزار خواهد شد، تهدید کرد که پیش از آغاز این اعتصابات، برق قانونگذاران و میلیاردرها را قطع خواهد کرد.

بر اساس طرح دولت فرانسه، قرار است سن بازنشستگی در این کشور از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش یابد؛ تصمیمی که بر اساس نظرسنجی‌ها اکثر کارگرانی که در حال حاضر با افزایش هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند، مخالفت آن هستند.

قرار است روز پنج‌شنبه کارمندان بخش‌های مختلفی از جمله حمل‌ونقل، آموزش و انرژی در سراسر فرانسه دست به اعتصاب بزنند و انتظار می‌رود راهپیمایی‌های اعتراضی بزرگی نیز در این روز در پاریس و دیگر شهرها برگزار شود.

روز چهارشنبه همزمان با آخرین سازماندهی‌های برای برگزاری این اعتصاب، فیلیپ مارتینز رئیس کنفدراسیون عمومی کار در یکی از شبکه‌های خبری فرانسه حاضر شد و گفت: «من به مردم پیشنهاد می‌کنم که به دیدن املاک زیبا و قلعه‌های باشکوه میلیاردرها بروند. خوب است که برق آنها را نیز قطع کنیم؛ به این ترتیب آنها می‌توانند برای چند روز خودشان را در وضعیت مردمی ببینند که نمی‌توانند فاکتورهای برقشان را پرداخت کنند.»

پیش از آن سباستین منسپلیه، یکی از رهبران این اتحادیه در شاخۀ صنعت و معدن نیز تهدید کرده بود که برق دفاتر نماینگان پارلمان را قطع کنند.

در فرانسه سالهاست که دولت‌ها در تلاشند با اصلاح سیستم بازنشستگی، از فشار مالی حاکم بر نظام مالی این کشور بکاهند.

اگرچه از سال ۱۹۹۵ میلادی تا کنون شماری اصلاحات در قوانین بازنشستگی این کشور انجام شده اما اعتراضات گستردۀ نیروهای کار، مانع از تحقق کامل خواسته‌های دولت در این باره است.

اعتصاب روز پنج‌شنبه ۱۹ژانویه ۲۰۲۳ در حالی برگزار می‌شود که طرح جدید دولت در این باره هنوز به تصویب پارلمان نرسیده است. 

اگرچه امانوئل ماکرون در حال حاضر اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار ندارد، اما امیدوار است به کمک حزب راست میانۀ «جمهوری‌خواهان» بتواند رای لازم برای تصویب اصلاحاتش را به دست آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطعی گسترده برق پاکستان را در خاموشی فرو برد

بسته غذایی ضد تورمی فرانسه؛ دولت قیمت ۲۰ کالا را کاهش می‌دهد

طرح افزایش سن بازنشستگی در ایران و فرانسه؛ پایین‌ترین و بالاترین سن بازنشستگی در کشورهای اروپایی