قطعی گسترده برق پاکستان را در خاموشی فرو برد

قطع برق گسترده در راولپندی، پاکستان، ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱
قطع برق گسترده در راولپندی، پاکستان، ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قطعی گسترده برق در تمام طول روز دوشنبه بخش عظیمی از پاکستان و شهرهای بزرگ لاهور و کراچی را با مشکل مواجه کرد و همچنان تا پایان بعدازظهر حل نشده باقی‌مانده است.

آگهی

قطعی گسترده برق در تمام طول روز دوشنبه بخش عظیمی از پاکستان و شهرهای بزرگ لاهور و کراچی را با مشکل مواجه کرد.

پاکستان که سال‌هاست با بحران انرژی مواجه بوده و سیستم توزیع آن پیچیده و فرسوده است، به‌صورت مکرر دچار قطعی می‌شود. قطعی روز دوشنبه ۲۳ ژانویه در ساعت ۷:۳۰ به‌وقت محلی (۲:۳۰ به‌وقت گرینویچ) رخ داد و جریان برق  فقط به‌صورت جزئی با تاریکی هوا در اسلام‌آباد و چند مکان دیگر برقرار شد.

شهر کراچی به‌عنوان قطب بزرگ اقتصادی این کشور با ۱۵ میلیون نفر جمعیت و شهر لاهور به‌عنوان دومین شهر پرجمعیت این کشور با ۱۰ میلیون نفر جمعیت همچنان تا حد زیادی از نعمت برق محروم مانده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خرم دستگیرخان، وزیر انرژی پاکستان در بیانیه‌ی ویدئویی ابراز امیدواری کرد که تا دوشنبه شب برق در سراسر این کشور برقرار شود.

نوسانات جریان برق در شبکه ملی در زمان راه‌اندازی واحدهای تولید برق در هنگام صبح روز دوشنبه علت این قطعی اعلام شده است. وزیر برق این کشور به خبرنگاران گفت که این واحدها در شب‌های زمستان به طور موقت خاموش می‌شوند تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود.

آسوشیتدپرس
راه‌اندازی ژنراتور برق در مغازه‌ای در کراچی، پاکستان، دوشنبه، ۲۳ ژانویه ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

مشکلات ناشی از قطعی برق برای مشاغل و خانوارها

اکثر بیمارستان‌ها، صنایع و مؤسسات دولتی به ژنراتور برق مجهز هستند، اما این امکان برای خانوارها و مشاغل کوچک فراهم نیست.

انتظار می‌رود که دمای هوا در عصر دوشنبه در شمال این کشور به زیر صفر درجه برسد. با اینکه گرمایش گازی به‌عنوان رایج‌ترین نوع گرمایش مورداستفاده است، اما به دلیل کمبود گاز همیشه قابل‌اعتماد نیست.

اقتصاد پاکستان در حال حاضر به دلیل تورم افسارگسیخته، کاهش شدید ارزش پول ملی (روپیه) و ذخایر اندک ارز خارجی در حال تزلزل است. چنین قطعی برق تنها فشار بر مشاغل کوچک را افزایش داده است و همه‌ی مشاغل از جمله فروشندگان لوازم‌خانگی، محصولات لبنی و صاحبان چاپخانه‌ها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

خاموشی برق مشابهی در ژانویه سال ۲۰۲۱، به دنبال نقص فنی در جنوب پاکستان بخش اعظم این کشور ۲۲۰ میلیون‌نفری را برای چند ساعت در تاریکی فروبرد.

قطع برق به‌عنوان یک مشکل مکرر در پاکستان در ماه‌های اخیر و به دلیل وضعیت بد مالی وخیم‌تر شده و مشکلات تأمین انرژی را تشدید کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنفدراسیون عمومی کار فرانسه تهدید به «قطع برق» میلیاردرها و نمایندگان پارلمان کرد

گردش و شب زنده‌داری در لویو؛ مردم اوکراین چگونه با خاموشی‌های گسترده کنار آمده‌اند؟

دادگاهی در پاکستان حکم زندان عمران خان به دلیل فروش هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد