Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یک انتصاب غافلگیرکننده در آلمان؛ اولاف شولتس وزیر دفاع جدید را منصوب کرد

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان
بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع جدید آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه بوریس پیستوریوس، وزیر امور داخلی ایالت نیدرزاکسن را به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور منصوب کرد.

آگهی

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه ۱۷ ژانویه بوریس پیستوریوس، وزیر امور داخلی ایالت نیدرزاکسن را به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور منصوب کرد.

این سوسیال دموکرات ۶۲ ساله که تقریباً در سطح ملی ناشناخته است، جایگزین کریستین لامبرشت شده است که روز دوشنبه از این سمت استعفا داد. خانم لامبرشت در ماه‌های اخیر بارها مورد انتقاد قرار گرفته بود.

صدراعظم آلمان در معرفی آقای پیستوریوس، او را «سیاستمداری بسیار باتجربه و زبده» توصیف کرد که سال‌ها با سیاست‌های امنیتی سر و کار داشته است.

آقای شولتس در بیانیه‌ای که به همین دلیل منتشر کرد، اطمینان داد که وزیر دفاع جدید آلمان با «مهارت‌ها، توانایی‌ها و بزرگ‌منشی‌اش»، دقیقاً فرد مناسبی است که ارتش این کشور را در این دوران هدایت می‌کند.

تغییر وزیر دفاع آلمان در حالی انجام شده است که این کشور از سوی برخی از کشورهای متحد، به ویژه لهستان برای تحویل تانک‌های لئوپارد آلمانی به اوکراین تحت فشار قرار گرفته است.

پیستوریوس در حالی به عنوان وزیر دفاع جدید آلمان منصوب شده که قرار است نشست وزرای دفاع کشورهای غربی با محوریت آمریکا روز جمعه در آلمان برگزار شود.

انتخاب پیستوریوس به عنوان وزیر دفاع جدید آلمان باعث برهم خوردن تعادل جنسیتی کابینه اولاف شولتس شده است. کابینه شولتس تاکنون متشکل از ۸ وزیر زن و ۸ وزیر مرد بود که اینک این نسبت به ۷ زن و ۹ مرد تغییر پیدا کرده است.

صدر اعظم آلمان پیش از شروع به کار در دسامبر ۲۰۲۱ بر حفظ برابری تعداد زنان و مردان در کابینه خود تأکید کرده بود. اعلام کرد که کابینه را به طور مساوی پر خواهد کرد - نیمی از مردان و نیمی از زنان.

انتصاب آقای پیستوریوس غافلگیرکننده است زیرا او در فهرست جانشینان احتمالی خانم لامبرشت قرار نداشت.

او که مانند سلف خود یک وکیل است و از حزب سیاسی صدراعظم آلمان می‌آید، در مسائل امنیت سایبری، امنیت داخلی و سیاست مهاجرت تخصص دارد. او همچنین از سال‌ ۲۰۰۶ تا سال ۲۰۱۳ شهردار اسنابروک بود.

برخی از تحلیلگران نظامی با توجه به حمله نظامی روسیه به اوکراین بر این نظرند که آقای پیستوریوس وظیفه سنگینی در مقام وزیر دفاع آلمان برای بازسازی ارتش این کشور برعهده دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای شولتس پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال گذشته میلادی از «تغییر دوران» و لزوم تقویت بخش دفاعی آلمان سخن گفت. او در آن زمان از ایجاد یک صندوق ویژه ۱۰۰ میلیارد یورویی برای نوسازی ارتش این کشور خبر داد.

خانم لامبرشت پس از آنکه نتوانست تغییرات مورد نظر را در ساختار دفاعی آلمان ایجاد کند به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

اعلام ارسال ۵ هزار کلاه‌خود به ارتش اوکراین در آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین توسط خانم لامبرشت حیرت صاحب‌نظران سیاسی و نظامی را برانگیخته و جایگاه او را زیر سؤال برده بود. همچنین انتشار عکسی از پسرش در حال مسافرت با هلیکوپتر ارتش آلمان هم بر شدت انتقادها از او افزود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تایید طرح خرید جنگنده‌های اف-۳۵ از سوی شولتس؛ وزارت دفاع از «برنامه جاه‌طلبانه» آلمان نگران است

آلمان راهبرد نوسازی صنعت دفاعی و امنیتی خود را با شتاب پیش می‌برد

دستگاه «لجستیک پیچیده» با سوخت یونجه؛ چرا قاطرها در ارتش آلمان همچنان به انجام ماموریت مشغولند؟