رکورد تاریخی تورم در آلمان در سال ۲۰۲۲ شکسته شد

زنی با ساک خرید در کنار فروشگاهی در برلین، آلمان، آوریل ۲۰۲۲
زنی با ساک خرید در کنار فروشگاهی در برلین، آلمان، آوریل ۲۰۲۲   -  Copyright  آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی

بنا بر اعلام مؤسسه ملی آمار آلمان، نرخ تورم در کل سال ۲۰۲۲ در این کشور با رقم ( ۷.۹ ٪) رکوردی تاریخی را برای این کشور از زمان تشکیل آلمان پس از جنگ جهانی دوم ثبت کرد.

بنا بر اعلام مؤسسه ملی آمار آلمان، نرخ تورم در کل سال ۲۰۲۲ در این کشور با رقم ( ۷.۹٪ ) رکوردی تاریخی را برای این کشور از زمان تشکیل آلمان پس از جنگ جهانی دوم ثبت کرد.

آقای روث بند، رئیس مؤسسه آماری دستاتیس در بیانیه‌‌ای اعلام کرد: «نرخ بالای این تورم سالیانه و تاریخی عمدتاً به دلیل افزایش شدید قیمت محصولات حاصل از انرژی و محصولات غذایی از زمان شروع جنگ در اوکراین است.»

این میزان تورم حتی از میزان متوسط تورم در فرانسه در سال ۲۰۲۲ با رقم ( ۵.۲٪) بسیار بالاتر است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قیمت‌ها با رسیدن به نرخ ( ۱۰.۴٪) به‌صورت سالانه در ماه اکتبر در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به اوج خود رسید. اما این تورم از ماه نوامبر به لطف آزادسازی ۲۰۰ میلیارد یورو توسط برلین برای محدودکردن قیمت‌ها روند کاهشی پیدا کرد. 

مؤسسه آماری دستاتیس درباره نرخ تورم در ماه دسامبر افزود که میزان تورم در این ماه به لطف کمک‌های دولتی روند کاهشی خود را ادامه داد و به عدد ( ۸.۶٪) رسید. در طی یک ماه قیمت‌ها به میزان ( ۰.۸٪) کاهش یافتند.

کمک‌های دولتی به کاهش قیمت گاز به رقم منفی (۳۹.۱٪) و کاهش (۸.۹) درصدی قیمت سوخت انجامید. درعین‌حال قیمت برق و مواد غذایی به ترتیب با افزایش اندک (۰.۴٪) درصد و ( ۰.۸٪)  مواجه شدند.

شاخص هماهنگ قیمت که به‌عنوان معیاری برای بانک مرکزی اروپا عمل می‌کند، در ماه دسامبر نیز با کاهش ۹.۶ درصدی در طول یک سال مواجه شد.

مطالب مرتبط