Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افزایش قیمت مواد غذایی در اتحادیه اروپا؛ مجارستان با بیشترین میزان رشد در صدر است

بازار بزرگ سرپوشیده میوه و تره‌بار در بوداپست
بازار بزرگ سرپوشیده میوه و تره‌بار در بوداپست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول یک غرفه فروش مواد پروتئینی در بازار تاریخی بوداپست می‌گوید: «عادت‌ها قطعاً تغییر کرده‌اند، مردم واقعاً برای آنچه می‌خرند باید از قبل فکر می‌کنند. تقریباً به نقطه‌ای رسیده‌ایم که سوسیس و ژامبون به عنوان مواد غذایی لوکس در نظر گرفته شوند.»

آگهی

آسوشیتدپرس در گزارشی میدانی که از یک بازار میوه و سبزیجات در بوداپست تهیه شده مجارستان را به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا که قیمت مواد غذایی در آن بیشترین افزایش را داشته معرفی کرده است.

خبرنگار آسوشیتدپرس در ابتدا این گزارش به سراغ ماگدولنا گزون، یکی از مشتریان بازار سرپوشیده بزرگ میوه و تره‌بار در بوداپست رفته و به نقل از او می‌نویسد: «من میوه نمی‌خرم؛ سیب‌زمینی هم از طرف شهرداری دریافت کردم پس لازم نیست بخرم؛ پیاز هم که حسابی گران شده است.»

این شهروند بازنشسته ۸۳ ساله مجارستانی آنطور که در این گزارش آمده خرید لبنیات را متوقف کرده و به ندرت گوشت خریداری می‌کند.

ماگدولنا تنها برای خرید کمی فلفل دلمه‌ای به بازار آمده تا با آن سوپ درست کند؛ او با حقوق بازنشستگی اندک و افزایش بی‌سابقه قیمت مواد غذایی در کشورش که بیشترین میزان در اتحادیه اروپا گزارش شده توان خرید محصولات بیشتری را ندارد.

قیمت مواد غذایی طی ماه‌های اخیر در سراسر اروپا به طرز چشمگیری افزایش یافته، به شکلی که در ماه مارس نسبت به سال قبل ۱۹.۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

این افزایش کم سابقه به عامل اصلی تورم در کشورهای اروپایی تبدیل شده؛ حال آنکه هزینه‌های مرتبط با انرژی چندی است که روندی کاهشی را در اروپا نشان می‌دهد.

آسوشیتدپرس در ادامه با استناد به گزارش یورواستات، اداره آمار اتحادیه اروپا آورده است که قیمت مواد غذایی در مجارستان طی سال جاری ۴۵ درصد افزایش داشته است که این میزان با اختلاف بالاترین رشد قیمت مواد غذایی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شمار می‌رود.

دومین رشد بزرگ قیمت مواد غذایی در اتحادیه اروپا در اسلواکی ثبت شده است که از این حیث با افزایش ۲۹ درصدی قیمت‌ها پایین‌تر از مجارستان در جایگاه دوم قرار می‌گیرد.

افزایش قیمت‌ها در این سطح به شدت مصرف‌کنندگان در مجارستان، این کشور اروپای مرکزی را تحت فشار قرار داده و آنها را مجبور کرده تا نوع مواد غذایی و میزان خرید خود را نسبت به گذشته تغییر دهند.

این موضوع همچنین بر روند کسب‌وکارها تاثیر گذاشته و فروشندگان را وادار کرده تا در عرضه نوع محصولات به مشتریان تجدید نظر کنند.

سیلویا بوکتا، مسئول یک غرفه فروش مواد پروتئینی در بازار تاریخی بوداپست می‌گوید: «عادت‌ها قطعاً تغییر کرده‌اند، مردم واقعاً برای آنچه می‌خرند باید از قبل فکر می‌کنند. تقریباً به نقطه‌ای رسیده‌ایم که سوسیس و ژامبون به عنوان مواد غذایی لوکس در نظر گرفته شوند.»

وی می‌افزاید: «ما هم بدین ترتیب باید کمتر خریداری کنیم زیرا قیمت‌ها گران‌تر شده است و می‌دانیم که تعداد مشتریان آنچنان زیاد نیست، بنابراین قطعاً خریدها را با دقت بیشتری انجام می‌دهیم».

AP Photo
سیلویا بوکتا، مسئول غرفه فروش مواد پروتئینی در بازار تاریخی بوداپستAP Photo

قیمت برخی از انواع غذاها در مجارستان طی سال جاری تقریباً دو برابر شده است. اقلام اساسی مانند تخم مرغ، شیر، کره و نان ۷۲ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

بهای سبد مواد غذایی در حالی تا این میزان در مجارستان افزایش یافته که متوسط دستمزد خالص در این کشور تنها اندکی بیش از ۹۰۰ دلار در ماه است، مسئله‌ای که شهروندان را برای تهیه مایحتاج غذایی به شدت تحت فشار قرار داده است.

پیتر ویروواچ، اقتصاددان ارشد فعال در دفتر بوداپستِ «آی.اِن.جی»،شرکت چندملیتی بانکداری و خدمات مالی می‌گوید: «در حالی که اکثر اقتصادهای اروپایی به دلیل جنگ اوکراین و بحران بالارفتن هزینه‌های زندگی با مشکلات مشابهی روبرو هستند، ناکارآمدی در صنایع کشاورزی و فرآوری مواد غذایی مجارستان و کاهش تاریخی ارزش فورینت، یکای پول رایج این کشور، تورم شدیدی را در این کشور رقم زده که بدتر از هرجای دیگر در اتحادیه اروپا است.»

نه تنها کشاورزان، بلکه صاحبان رستوران‌ها، نانوایی‌ها و سایر مشاغل برای تامین هزینه‌ها، قیمت‌ها را بالا برده و با پرهیز از به کار بردن مواد اولیه گران، کیفیت آنچه را که به مشتریان ارائه می دهند، پایین آورده‌‌اند.

آندراس کلمن، مسئول رستوران باری در یکی از میدان‌های بوداپست به خبرنگار آسوشیتدپرس می‌گوید که از اواخر سال گذشته در واکنش به افزایش قیمت موادی مانند گوشت و روغن، همبرگر و سیب زمینی سرخ شده را از منوی رستوران خود حذف کرده است.

به گفته وی: «(قیمت) مواد خام به شدت افزایش یافته؛ اقلامی بودند که حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافتند، به خصوص سبزیجات در فصل زمستان، قیمت برخی از گوشت‌ها و فرآورده‌های گوشتی به طرز باورنکردنی افزایش یافتند.»

آگهی
AP Photo
آندراس کلمن، مسئول یک رستوران بار در یکی از میدان‌های بوداپستAP Photo

نرخ تورم مجارستان در پی رشد‌ قیمت‌ها به ۲۵.۶ درصد افزایش یافته است، این میزان بالاترین نرخ تورم در اتحادیه اروپا است که میانگین آن در ماه گذشته به ۸.۳ درصد کاهش یافت.

افزایش هزینه‌های زندگی منجر به بالارفتن سریع دستمزدها شده است و این خود هزینه هایی اضافی است که مشاغل تا حدی به مشتریان تحمیل می کنند.

در حالی که مجارستان یکی از تولیدکنندگان عمده گندم، ذرت، دانه های روغنی و گوشت است، طبق مطالعه‌ای که سال ۲۰۲۲ توسط اداره ملی ایمنی زنجیره غذایی انجام شد حدود ۳۰ درصد از اقلام غذایی در زنجیره های مواد غذایی این کشور وارداتی است.

به گفته پیتر ویروواچ، اقتصاددان ارشد شرکت «آی.اِن.جی»، فورینت مجارستان در سال گذشته بیش از ۴۰ درصد در برابر دلار آمریکا و بیش از ۲۰ درصد در برابر یورو تضعیف شد؛ مسئله‌ای که سبب شد تا هزینه‌های واردات و در نتیجه قیمت‌ها بسیار بالا برود.

ایان میچل، اقتصاددان و مدیر مشترک برنامه اروپا در مرکز توسعه جهانی مستقر در لندن، می‌گوید: مجارستان، لهستان، اسلواکی و بلغارستان اخیرا واردات غلات از اوکراین را ممنوع کرده‌اند، زیرا معتقدند که این اقدام به کشاورزان محلی آسیب می‌زند و تورم مواد غذایی را افزایش می‌دهد.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد تاریخی تورم در آلمان در سال ۲۰۲۲ شکسته شد

طی ۱۲ سال در اتحادیه اروپا قیمت مسکن ۴۹ درصد و قیمت اجاره ۱۸ درصد رشد کرده است

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد