Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رویترز: روسیه با نفوذ در نهادهای آلمان، تلاش می‌کند موضع حمایتی برلین از اوکراین را تغییر دهد

حمایت از اوکراین در آلمان
حمایت از اوکراین در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز در گزارشی تحقیقی به این نتیجه رسیده که افرادی مرتبط با دولت روسیه در آلمان تلاش کرده‌اند با ایجاد کمپین‌های آنلاین و خیابانی سیاست حمایتی برلین از اوکراین را تغییر دهند.

آگهی

رویترز در گزارشی می‌گوید عوامل حامی پوتین در آلمان در تلاش هستند تا برلین را علیه اوکراین بشورانند. 

این خبرگزاری در تحقیقاتی به این نتیجه رسیده که چهره‌های کلیدی در برلین برای تغییر مسیر آلمان در جنگ اوکراین تلاش می‌کنند و با دولت روسیه یا جریان راست افراطی در ارتباط هستند. 

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و یکی از حامیان اصلی اوکراین در اتحادیه اروپا است و وعده کمک‌های نظامی و غیرنظامی گسترده به کی‌یف را داده است. 

گزارش رویترز می‌گوید که یک کمپین آنلاین و همچنین خیابانی تشکیل شده که در آن از برلین می‌خواهد در حمایت خود از اوکراین تجدیدنظر کند. این کمپین همچنین به پیوندهای بین آلمان و روسیه و مناسبات قدیمی شوروی با شرق کمونیستی و دهه‌ها وابستگی آلمان به روسیه و همچنین گاز این کشور اشاره می‌کند. 

رویترز با استفاده از مصاحبه‌ها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و سایر اطلاعات در دسترس عموم، هویت شخصیت‌های کلیدی درگیر در پیشبرد منافع روسیه در داخل آلمان را مشخص کرده است. 

یکی از آنها مکس شلوند است که در اصل نام او روستیسلاو تسلیوک بوده و یک دهه پیش تصمیم گرفت نام خود را تغییر دهد. او در ماه‌های اخیر به شرق اوکراین که تحت کنترل روسیه است سفر کرده. ضمن اینکه یک آژانس دولتی روسیه که در حال حاضر تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد هزینه بلیت هواپیمای او را برای شرکت در کنفرانسی که ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه سخنران اصلی آن بود، پرداخت کرده است. 

این آژانس که Rossotrudnichestvo نام دارد، به دلیل نظارت بر شبکه‌ای از تلاش می‌کند روایت‌های کرملین را از جنگ اوکراین پخش و تبلیغ نماید، توسط اتحادیه اروپا تحریم شده است. 

مرد دیگری که از سوی رویترز در این ماجرا شناسایی شده، آندری خاکوفسکی است. او هم از کسانی است که کمپین نظامی مسکو در اوکراین حمایت می‌کند. هر دو این افراد درخواست‌ها برای انجام گفتگو را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. 

رویترز می‌گوید بسیاری از طرفداران برجسته تغییر سیاست آلمان در اوکراین از اسامی جعلی استفاده می‌کنند و روابط پنهانی با دولت روسیه و یا نهادهای این کشور دارند. مقام‌های آلمانی یکی از افرادی که توسط این خبرگزاری شناسایی شده را با جریان راست افراطی مرتبط می‌دانند. 

برخی از حامیان ایدئولوژی راست افراطی در ماه دسامبر توسط پلیس آلمان به اتهام توطئه جهت سرنگونی دولت دستگیر شدند. یکی از آنها که یک کانال ارتباطی در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «کلوپ هواداران پوتین» است با تکرار توطئه ادعایی، اوایل سال گذشته در رسانه‌های اجتماعی خواستار هجوم هوادارانش به پارلمان آلمان شده بود. 

آلمان تاکنون بیش از یک میلیارد یورو کمک بشردوستانه به اوکراین وعده داده و علاوه بر آن تجهیزات تظامی از جمله سیستم‌های دفاع هوایی پیشرفته فراوانی به این کشور تحویل داده است. 

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت آلمانی‌ها از اوکراین حمایت می‌کنند اما افزایش شدید قیمت‌ها به دلیل افزایش قابل توجه هزینه‌های انرژی، تردیدهایی در خصوص استمرار سیاست حمایتی برلین در قبال اوکراین پدید آورده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز تلاش کرده برای بررسی این موضوع با دولت آلمان گفتگو کند اما مقام‌های این کشور این درخواست‌ها و پرسش‌ها را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. با این حال وزارت کشور آلمان گفته که به هرگونه تلاش سایر کشورها برای نفوذ بر آلمان به صورت «بسیار جدی» می‌نگرد؛ به ویژه اگر این اقدامات در زمینه «جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین» باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستور پوتین برای آتش‌بس ۳۶ ساعته در اوکراین؛ کی‌یف نپذیرفت

جنگ اوکراین؛ کرملین شرایط بایدن را نپذیرفت، آلمان بر راه‌حل دیپلماتیک تاکید کرد

تقویت جبهه مشترک علیه روسیه؛ آلمان و فرانسه برای تبادل برق و گاز به توافق رسیدند