Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آغاز رزمایش نظامی مشترک روسیه و بلاروس؛ نگرانی کی‌یف از حمله نظامی زمینی به اوکراین

جت‌های نظامی در طول رزمایش نظامی اتحادیه شجاعت-۲۰۲۲ روسیه و بلاروس در زمین آموزشی اوبوز-لسنوفسکی در بلاروس، ۱۹ فوریه ۲۰۲۲.
جت‌های نظامی در طول رزمایش نظامی اتحادیه شجاعت-۲۰۲۲ روسیه و بلاروس در زمین آموزشی اوبوز-لسنوفسکی در بلاروس، ۱۹ فوریه ۲۰۲۲. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه و بلاروس رزمایش نظامی مشترکی را از روز دوشنبه آغاز کردند که باعث نگرانی استفاده مسکو از متحد خود برای انجام یک حمله زمینی جدید به اوکراین شده است.

آگهی

روسیه و بلاروس رزمایش نظامی مشترکی را از روز دوشنبه آغاز کردند که باعث نگرانی استفاده مسکو از متحد خود برای انجام یک حمله زمینی جدید به اوکراین شده است.

روسیه در فوریه گذشته از بلاروس همسایه خود به عنوان سکوی پرشی برای تهاجم به اوکراین استفاده کرد. حال این دو کشور قصد دارند رزمایش مشترکی با نیروی هوایی از ۱۶ ژانویه تا فوریه انجام دهند.

وزارت دفاع بلاروس روز دوشنبه با اعلام این رزمایش مشترک گفته است با استفاده از تمام فرودگاه‌های نظامی بلاروس، تمرین‌های مشترک ارتش را شامل «زیربخش تیپ مکانیزه» انجام خواهند داد.

هرچند بلاروس اعلام کرده است قصد ندارد وارد جنگ شود و این رزمایش هوایی دفاعی است اما پاول موراویکو، معاون اول دبیر شورای امنیت بلاروس، روز یکشنبه در پستی که در تلگرام وزارت دفاع بلاروس منتشر شده بود، گفت: «ما خویشتن داری و صبر را حفظ می‌کنیم و باروت خود را خشک نگه می‌داریم. وضعیت در مرز جنوبی کشور با اوکراین خیلی آرام نیست و اوکراین بلاروس را تحریک کرده است. ما آماده هرگونه اقدام تحریک آمیز از سوی اوکراین هستیم.»

با این‌که گمان می‌شود مسکو الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس را برای ایفای نقش فعال‌تر در درگیری‌ها با اوکراین تحت فشار قرار داده است اما مسکو آن را کاملا رد می‌کند.

بلاروس در حالی رزمایش مشترک با روسیه را آغاز کرده است که اوکراین بارها در مورد حملات احتمالی بلاروس هشدار داده بود.  ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هفته گذشته هشدار داده بود که این کشور باید در مرز خود با بلاروس آماده باشد.

بلاروس از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، تمرینات نظامی متعددی را چه به تنهایی و چه به صورت مشترک با روسیه انجام داده است.

بر اساس کانال‌های مانیتورینگ نظامی غیررسمی تلگرام، از آغاز سال جاری تعدادی جنگنده، بالگرد و هواپیماهای ترابری نظامی به بلاروس منتقل شده که هشت جنگنده و چهار هواپیمای باری تنها در روز یکشنبه به بلاروس منقل شده‌اند. البته یورونیوز نمی‌تواند به صورت مستقل آن را تایید کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: نظامیان بلاروس آموزش استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را آغاز کردند

تحولات ایران؛ دیدار لوکاشنکو با خامنه‌ای؛ تهران خواستار احیای روابط دیپلماتیک با بحرین شد

انتقادها به آغاز رزمایش دریایی سه‌جانبه؛ آیا روسیه موشک‌ راهبردی خود را امتحان ‌می‌کند؟