بازگشت تابوت رامسس دوم به فرانسه پس از ۴۷ سال برای نمایش در یک رویداد فرهنگی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
the Temple of Ramses II
the Temple of Ramses II   -   کپی رایت  AP Photo

تابوت چوبی نقاشی شدۀ رامسس دوم معروف به «رامسس کبیر» برای اولین بار پس از ۴۷ سال به فرانسه بازگشته تا در نمایشگاه «رامسس طلای فراعنه» که از ۷ آوریل تا ۶ سپتامبر در پاریس برگزار می‌شود، در معرض بازدید علاقمندان گذاشته شود.

این تابوت برای مدت ۴۵ سال در مصر نگهداری شده و بیشتر این مدت را نیز در «موزه ملی تمدن مصر» واقع در قاهره در معرض نمایش علاقمندان بوده است.

اولین سفر این تابوت به فرانسه به سال ۱۹۷۶ میلادی برمی‌گردد؛ در آن زمان نیز نمایشگاهی با همین موضوع در شهر پاریس دایر بود و فرصتی فراهم شد تا یکی از مشهورترین پادشاهان سلسلۀ نوزدهم فراعنه که مدت ۶۷ سال حکومت کرد و به عنوان یک جنگجوی بزرگ شناخته می‌شد، در پایتخت فرانسه گردشگران را به خود جذب کند.

این تابوت سلطنتی که از چوب سرو ساخته شده، به شکل بدن فرعون نیز کنده کاری و اعضای صورت رامسس کبیر حتی ریش بافته شدۀ او، روی آن نقاشی شده است.

این تابوت که در قرن نوزده در جریان حفاری‌های مصر کشف شد، به شکل انسانی است که دست‌ها را روسیه سینه گذاشته و عصا و شلاق ویژه فرعون را نیز در دست دارد.

در نمایشگاهی که قرار است به زودی در پایتخت فرانسه دایر شود، علاوه بر «رامسس کبیر» تعداد ۱۸۰ اثر منحصر بفرد دیگر از مصر باستان به نمایش درخواهند آمد.

بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند به کمک فناوری واقعیت مجازی، خود را در حال و هوای آن زمان ببینند همچنین تماشاگر فیلمی باشند که به طور ویژه زندگی رامسس ساخته شده است.