Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طرح افزایش سن بازنشستگی در فرانسه؛ اتحادیه‌های کارگری برای اعتصاب فراخوان دادند

تظاهرات علیه طرح اصلاح قانون بازنشستگی فرانسه در سال ۲۰۲۰
تظاهرات علیه طرح اصلاح قانون بازنشستگی فرانسه در سال ۲۰۲۰ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه ساعاتی پیش از صدور فراخوان اعتصاب و تظاهرات از سوی اتحادیه‌های کارگری، طرح دولتش برای افزایش تدریجی سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را اعلام کرده بود

آگهی

اتحادیه‌های کارگری و احزاب چپگرای فرانسه سه‌شنبه شب در واکنش به طرح دولت برای اصلاح قانون بازنشستگی، برای اعتصاب و تظاهرات فراخوان صادر کردند. 

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه ساعاتی پیش از آن، طرح دولتش برای افزایش تدریجی سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال را اعلام کرده بود. هرچند افزایش سن بازنشستگی از جمله‌ برنامه‌های امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان کارزار انتخاباتی سال گذشته بود اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت مردم با این طرح مخالف هستند. 

رئیس‌جمهوری فرانسه در دوره اول ریاست‌جمهوری خود نیز تلاش کرده بود تا قانون بازنشستگی را اصلاح کند اما در پی همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ مجبور شد از این طرح عقب‌نشینی کند. 

در طرح ارائه شده از سوی الیزابت بورن پیش‌بینی شده است که سن بازنشستگی در فرانسه تا سال ۲۰۳۰ به ۶۴ سال خواهد رسید. به گفته نخست‌وزیر فرانسه شهروندان پس از تصویب طرح مورد نظر دولت، تنها پس از ۴۳ سال فعالیت حرفه‌ای می‌توانند با مزایای کامل بازنشسته شوند. به این ترتیب شهروندانی که هنگام بازنشستگی هنوز سابقه ۴۳ سال کار را ندارند از مستمری کامل بازنشستگی بهره‌مند نخواهند شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سن بازنشستگی در فرانسه پیش از این در سال ۲۰۱۰ در دوران ریاست‌جمهوری نیکولا سارکوزی از ۶۰ به ۶۲ سال افزایش یافته بود. 

هشت سندیکای اصلی فرانسه سه‌شنبه شب اعلام کردند که در اعتراض به طرح دولت، روز ۱۹ ژانویه تظاهرات برگزار خواهند کرد. آنها همچنین برای این روز فراخوان اعتصاب دادند. 

انتظار می‌رود که بررسی لایحه اصلاح قانون بازنشستگی از ماه فوریه در مجلس ملی فرانسه آغاز شود. هواداران امانوئل ماکرون به دنبال انتخابات پارلمانی سال گذشته دیگر اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را در اختیار ندارند و به این ترتیب دولت فرانسه برای تصویب لایحه اصلاح قانون بازنشستگی نیازمند همراهی حزب راستگرای جمهوریخواهان خواهد بود. 

دولت الیزابت بورن در صورت عدم همراهی حزب جمهریخواهان چاره‌ای جز توسل به اصل ۴۹ قانون اساسی فرانسه ندارد. این اصل به دولت امکان می‌دهد تا بدون رای‌گیری درباره کلیات یا جزئیات لایحه پیشنهادی و تنها با کسب رای اعتماد از مجلس ملی لایحه موردنظر خود را به تصویب برساند. 

میانگین مستمری بازنشستگان فرانسوی پس از کسر مالیات ماهانه ۱۴۰۰ یورو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست سیاسی دولت ماکرون؛ میلیون‌ها فرانسوی در انتظار تصمیم «مجمع عقلا» به طرح بازنشستگی

سه‌شنبه سیاه؛ دومین دور اعتصاب‌ها و تظاهرات سراسری علیه اصلاح قانون بازنشستگی فرانسه آغاز شد

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟