Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پرتاب ماهواره سبک‌وزن بریتانیا با شکست مواجه شد

آزمایش شرکت ویرجین اوربیت
آزمایش شرکت ویرجین اوربیت Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلاش بریتانیا برای تبدیل شدن به نخستین کشور اروپایی که در قرن جاری ماهواره‌ای را به فضا پرتاب می‌کند با شکست مواجه شد.

آگهی

تلاش بریتانیا برای تبدیل شدن به نخستین کشور اروپایی که در قرن جاری ماهواره‌ای را به فضا پرتاب می‌کند با شکست مواجه شد.

شرکت «ویرجین اوربیت» روز سه‌شنبه ۱۰ ژانویه اعلام کرد که آزمایش موشکی برای ارسال ماهواره در مدار زمین به دلیل پیش آمدن مشکلی با شکست رو به رو شده است.

موشک ۲۱ متری ویرجین اوربیت که به نام «پرتاب‌کننده یک» (لانچر وان) شناخته می‌شود برخلاف پرتاب‌های عمودی به یکی از بال‌های هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ تغییریافته به نام «دختر کیهانی» (کازمیک گرل) متصل شده بود. در این آزمایش، «کازمیک گرل» «پرتاب‌کننده یک» را بر فراز اقیانوس اطلس رها کرد.

شرکت ویرجین اوربیت اعلام کرد که به نظر می‌رسد یک اختلال مانع ارسال ماهواره در مدار زمین شده است. این شرکت در ادامه خبر داد که در حال ارزیابی اطلاعات است.

این شکست پس از شکست ماموریت موشک «وگا سی» ایتالیا در اواخر دسامبر ضربه‌ای برای جاه‌طلبی‌های فضایی اروپا خواهد بود.

شرکت ویرجین اوربیت قصد داشت در این ماموریت که خارج از خاک آمریکا انجام می‌شد، ۹ ماهواره سبک‌وزن را در مدار زمین مستقر کند. این شرکت که در سال ۲۰۱۲ توسط ریچارد برانسون، یک میلیاردر بریتانیایی راه‌اندازی شده است در پی ارسال پرتاب‌های سریع ماهواره‌های سبک‌وزن در مدار زمین است.

شکست ارسال ماهواره سبک‌وزن به مدار زمین، دومین شکست در تاریخ ویرجین اوربیت از زمان نخستین آزمایش این شرکت در سال ۲۰۲۰ است. شرکت ویرجین اوربیت ۴ ماموریت موفق داشته است.

بر اساس اعلام یک مقام آژانس فضایی بریتانیا، بوستر موشک عملیات خود را انجام داده‌ است اما به هنگام روشن شدن موتورهای قسمت‌های بالایی موشک مشخص شد که در این مرحله اختلالی وجود دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دن هارت، مدیر عامل شرکت ویرجین اوربیت در خصوص این آزمایش گفت که این شرکت امیدوار است تا پیش از پایان سال ۲۰۲۳ به نیوکی، محل پرتاب این موشک بازگردد.

جنگ اوکراین بر اهمیت ماهواره‌های سبک‌وزن که می‌توانند در مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به ماهواره‌های سنگین‌وزن در مدار قرار گیرند، افزوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا نخستین ماهواره جهانی برای بررسی وضعیت آب‌های سطحی را به فضا پرتاب کرد

پرتاب موفق فضاپیمای بوئینگ پس از دو بار شکست

چرا پرتاب موشک آریان ۶ برای آژانس فضایی اروپا مهم است؟