Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اسرائیل مجوز سفر وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین را به‌دلیل اقدام سازمان ملل لغو کرد

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اسرائیل اقداماتی را برای «مجازات فلسطینی‌ها» تصویب کرده که نوعی «انتقام» تفسیر می‌شود؛ چراکه آنها بالاترین نهاد قضایی سازمان ملل را تحت فشار قرار دادند تا نظر خود را درباره اشغالگری اسرائیل اعلام کند

آگهی

اسرائیل روز یکشنبه مجوز سفر وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطین را لغو کرد؛ این اقدام بخشی از مجموعه اقدامات تنبیهی علیه فلسطینی‌ها است که دولت تندروی جدید اسرائیل چند روز پیش اعلام کرد.

ریاض مالکی، وزیر خارجه دولت خودگردان فلسطین در بیانیه‌ای گفت که در حال بازگشت از مراسم تحلیف رئیس جمهوری برزیل بود که به او اطلاع دادند اسرائیل مجوز سفر وی را لغو کرده است. 

این مجوز، به مقامات ارشد فلسطینی اجازه می‌داد تا برخلاف فلسطینی‌های عادی، به راحتی به کرانه باختری رود اردن بروند و از آن خارج شوند. مشخص نیست که آیا مجوز سایر مقامات نیز لغو شده است یا خیر.

دولت اسرائیل روز جمعه اقداماتی را برای «مجازات فلسطینی‌ها» تصویب کرد که نوعی «انتقام» تفسیر می‌شود؛ چراکه آنها بالاترین نهاد قضایی سازمان ملل را تحت فشار قرار دادند تا نظر خود را درباره اشغالگری اسرائیل اعلام کند.

اگرچه احکام دیوان بین‌المللی دادگستری الزام‌آور نیست اما می‌تواند بر افکار جهانی تاثیرگذار باشد.

این رفتار اسرائیل نشان‌دهنده رویه سختی است که دولت جدید این کشور تنها چند روز بعد از آغاز به کار، در قبال فلسطینی‌ها اتخاذ کرده است. رفتار «انتقامی» اسرائیل در حالی است که خشونت‌ها در کرانه باختری افزایش پیدا کرده و از مذاکرات صلح نیز تنها خاطره‌ای باقی مانده است.

لغو جلسه والدین فلسطینی درباره تحصیل فرزندانشان

پلیس اسرائیل در بیت‌المقدس شرقی اعلام کرد که جلسه والدین فلسطینی درباره تحصیل فرزندانشان را به دلیل اینکه این جلسه به‌طور غیرقانونی از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین تامین مالی شده بود، برهم زده است. پلیس گفت که این عملیات به دستور ایتامار بن‌گویر، وزیر امنیت ملی (یک ملی‌گرای افراطی با سابقه طولانی در لفاظی‌های ضدعرب) انجام شده است.

پلیس مدعی است که نه تنها جلسه والدین از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین تامین مالی شدهف بلکه با حضور فعالان این نهاد شکل گرفته است که به گفته آن‌ها نقض قوانین اسرائیل است. پلیس از ارائه شواهد برای تایید ادعای خود خودداری کرد.

زیاد شمالی، رئیس اتحادیه کمیته‌های والدین دانش‌آموزان در بیت‌المقدس که این جلسه را برگزار می‌کرد، وجود هرگونه دخالت تشکیلات خودگردان را رد کرد و گفت که این جلسه برای بحث درباره کمبود معلم در مدارس بیت‌المقدس شرقی برگزار شده بود. او گفت که ادعای روابط با تشکیلات خودگردان را «بهانه‌ای سیاسی برای ممنوعیت» این نشست می‌داند.

تشکیلات خودگردان فلسطین برای اداره غزه و بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی ایجاد شده است و اسرائیل مخالف هرگونه تجارت رسمی از سوی تشکیلات خودگردان در بیت‌المقدس شرقی است.

مقابله با «اقدامات افراطی ضداسرائیلی»

وزارت دفاع اسرائیل تایید کرد که مجوز سفر مالکی لغو شده است و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز روز یکشنبه در جلسه کابینه خود گفت که اقدامات علیه فلسطینی‌ها با هدف مقابله با «اقدامات افراطی ضداسرائیلی» آنها در سازمان ملل انجام می‌شود. 

کابینه امنیتی اسرائیل همچنین روز جمعه تصمیم گرفت که از پرداخت ۳۹ میلیون دلار به تشکیلات خودگردان فلسطینی خودداری کند و به جای آن این وجوه را به برنامه غرامت به خانواده‌های قربانیان اسرائیلی حملات شبه‌نظامیان فلسطینی منتقل کند.

فلسطینی‌ها لغو مجوز سفر آقای مالکی را محکوم کردند و گفتند که اسرائیل باید «به‌دلیل نقض قوانین بین‌المللی مجازات شود».

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در جنگ خاورمیانه بیت‌المقدس شرقی را به تصرف خود درآورد و بعدها آن را ضمیمه خاک خود کرد اقدامی که اکثریت جامعه جهانی آن را به رسمیت نمی‌شناسد. اسرائیل این شهر را پایتخت ابدی و تقسیم‌ناپذیر خود می‌داند. فلسطینی‌ها نیز معتقدند که بخش شرقی این شهر پایتخت کشور مورد نظر آن‌ها است.

حدود یک سوم جمعیت شهر را فلسطینی‌ها تشکیل می‌دهند که مدت‌ها با بی‌توجهی و تبعیض از سوی مقامات اسرائیلی در حوزه آموزش، مسکن و خدمات عمومی روبرو بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ حماس و اسرائیل؛ آیا تشکیلات خودگردان می‌تواند کنترل غزه را دوباره در دست بگیرد؟

دیوان بین‌المللی دادگستری با رای سازمان ملل درباره اشغال سرزمین‌های فلسطینی نظر می‌دهد

اسرائیل وکیل فلسطینی‌-فرانسوی را اخراج کرد