Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چهارده گروه فلسطینی از جمله فتح و حماس توافقنامه آشتی امضا کردند

توافق گروه‌های فلسطینی برای کنار گذاشتن اختلافات و دستیابی به اتحاد ملی
توافق گروه‌های فلسطینی برای کنار گذاشتن اختلافات و دستیابی به اتحاد ملی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این توافقنامه که از آن به عنوان «بیانیه الجزایر» نام برده می‌شود برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و «شورای قانونگذاری فلسطین» تا پایان ماه جاری پیش‌بینی شده است.

آگهی

توافقنامه آشتی میان گروه‌های فلسطینی پس از سال‌ها دو گروه شاخص از مبارزان و فعالان حقوق ساکنان سرزمین‌های اشغالی به یکدیگر نزدیک‌تر کرده است.

در این میان دو جنبش اصلی فلسطینی یعنی فتح که رویکردی سکولار دارد و حماسِ اسلام‌گرا بعد از ۱۵ سال اختلاف روز پنجشنبه تصمیم گرفتند که توافقنامه‌ آشتی امضا کنند.

این توافقنامه که دوازده گروه دیگر فلسطینی نیز به آن پیوسته‌اند روز پنجشنبه با هدف کنار گذاشتن اختلاف‌ها و تلاش جمعی در مسیر تحقق یک هدف واحد در الحزایز امضا شد.

در این توافقنامه که از آن به عنوان «بیانیه الجزایر» نام برده می‌شود برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و «شورای قانونگذاری فلسطین» تا پایان ماه جاری پیش‌بینی شده است.

جنبش‌های فتح و حماس طی سال‌های اخیر موافقنامه و یا تفاهم‌نامه‌های متعددی بر سر مسائل مختلف از جمله برپایی انتخابات و یا تشکیل یک دولت وحدت ملی امضا کردند که هیچیک محقق نشد.

مراسم امضای این توافق تازه با حضور نمایندگان ۱۴ گروه فلسطینی در مقابل دوربین‌های تلویزیونی و جمعی از حاضران، متشکل از اعضای دولت الجزایر، رهبران احزاب این کشور و سفرای کشورهای عربی برگزار شد.

توافقی برای رهایی از «سرطان بد‌ خیم»

این توافقنامه در کاخ ملل به امضا رسید، مکانی که یاسر عرفات، رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) نوامبر سال ۱۹۸۸ میلادی در آن «تشکیل کشور فلسطینی» را اعلام کرده بود.

عزام الاحمد، رئیس هیئت نمایندگی فتح گفت: «ما این توافقنامه را امضا کردیم تا از سرطان بدخیمی به نام تفرقه که در بدن فلسطین نفوذ کرده خلاص شویم.»

وی سپس گفت که نسبت به اجرایی شدن این توافق و اینکه مفاد سند یاد شده تنها به عنوان جوهری روی کاغذ باقی نماند، خوشبین است.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس نیز ضمن استقبال از این توافقنامه گفت که این روز «برای فلسطین و الجزایر و همه کسانی که حامی آرمان فلسطین هستند، بسیار مبارک است اما در مقابل برای رژیم صهیونیستی روز غم‌انگیزی است.»

بیانیه الجزایر در صورت اجرایی شدن و متعهد ماندن گروه‌های فلسطینی به آن زمینه برپایی انتخابات ریاست جمهوری (رئیس تشکیلات فلسطینی) و «شورای قانونگذاری فلسطین» را که به عنوان پارلمان فلسطینیان در بخش اشغالی کرانه باختری، نوار غزه و بیت‌المقدس شرقی عمل می‌کند، فراهم خواهد کرد.

انتخابات برنامه‌ریزی شده برای سال گذشته میلادی که قرار بود برای نخستین بار پس از ۱۵ سال گذشته برگزار شود با این بهانه که برپایی آن در بیت‌المقدس شرقی تضمین شده نیست از سوی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و رهبر فتح لغو و به زمان دیگری موکول شد؛ تصمیمی که حماس آن را محکوم کرد.

آخرین انتخابات پارلمانی فلسطینیان در سال ۲۰۰۶ برگزار شد که با پیروزی جنش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس همراه بود.

نتایج این انتخابات از سوی فتح و نیز جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته نشد و متعاقب آن درگیری‌های خونینی میان دو گروه رقیب به وقوع پیوست که در نهایت منجر به تولد دو نظام سیاسی جداگانه در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه به ترتیب تحت راهبری تشکیلات خودگردان فلسطینی و جنبش حماس شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جو بایدن در سرزمین‌های فلسطینی بر حمایت آمریکا از راه حل «دو دولت» تاکید کرد

اسرائیل با نادیده‌ گرفتن مصوبه شورای امنیت و ضمانت اجرایی آمریکا: از غزه عقب‌نشینی نمی‌کنیم

تاثیر «به رسمیت شناختن فلسطین» در نرخ مشارکت شهروندان اسلوونی در انتخابات پارلمان اروپا