مراسم کریسمس ارتدکس‌ها در کلیسای جامع اوکراین برای نخستین بار به زبان اوکراینی برگزار شد

پچرسک لاورا کی‌یف
پچرسک لاورا کی‌یف Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها عبادت کننده امسال در اوکراین با حضور در کلیسای جامع «پچرسک لاورا کی‌یف» مراسم کریسمس ارتدکس‌ها را برگزار کردند. این نخستین بار در دهه‌های اخیر بود که شرکت‌کنندگان، مراسم را به زبان اوکراینی شنیدند که نشان دهنده استقلال از کلیسای ارتدکس روسیه است.

آگهی

صدها عبادت کننده امسال در اوکراین با حضور در کلیسای جامع «پچرسک لاورا کی‌یف» مراسم کریسمس ارتدکس‌ها را برگزار کردند. این نخستین بار در دهه‌های اخیر بود که شرکت‌کنندگان، مراسم را به زبان اوکراینی شنیدند که نشان دهنده استقلال از کلیسای ارتدکس روسیه است.

کلیسای جامع اوکراین که هزار سال قدمت دارد و به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود، با نمادها و تابلوهای طلایی تزیین شده بود و صفحه بزرگی را در بیرون از کلیسا برای جمعیتی که در داخل جا نمی‌شدند نصب کرده بود. این در حالی بود که دمای هوا به ۱۰ درجه زیر صفر می‌رسید.

کلیسای جامع و مجموعه صومعه‌های مشرف بر کرانه سمت راست رودخانه دنیپر، برای قرن‌ها یک مکان زیارتی بوده است اما برای نخستین بار در ۳۱ سال استقلال اوکراین، مراسم در آنجا به زبان اوکراینی برگزار شد.

سربازان ارتش اوکراین از جمله کسانی بودند که سرودهای معروف اوکراینی را می‌خواندند.

الکساندر تکاچنکو، وزیر فرهنگ اوکراین روز پنجشنبه گفت که پس از پایان مدت اجاره کلیسا تحت کنترل مسکو در ۳۱ دسامبر، کلیسای جامع از سوی دولت تصرف شد.

متروپولیتن اپیفانیوس، رئیس کلیسای ارتدکس اوکراین نه تنها درباره کریسمس صحبت کرد بلکه پیامی سیاسی درباره جنگ نیز ارائه کرد.

وی گفت: «به عنوان یک کشور، دنبال این بودیم که در صلح و آرامش زندگی کنیم و با همسایگان خود تفاهم خوبی داشته باشیم. اما دشمن خائنانه صلح را به‌هم زد و به سرزمین ما حمله کرد. خون ریخت. مرگ کاشت و می‌خواست کشور ما و هویت اوکراینی ما را نابود کند.»

او افزود: «کسانی که ما در اسارت گرفتند نتوانستند موفقیت‌های ما را تحمل کنند. بدخواهی و حسادت شیطان آن‌ها را به جنگ وا داشت اما مطمئنا شکست خواهند خورد.»

کلیسای ارتدکس اوکراین پس از حمله روسیه به این کشور استقلال خود را از اسقف‌نشین مسکو اعلام کرد و به وفاداری کلیسای اوکراین از اسقف مسکو که به قرن هفدهم برمی‌گردد پایان داد.

با این حال آژانس‌های امنیتی اوکراین مدعی شده‌اند که برخی از اعضای کلیسای اوکراین روابط نزدیک خود را با مسکو حفظ کرده‌اند.

رهبران برجسته کلیسای ارتدکس اوکراین اتهامات مربوط به روابط با مسکو را رد کرده و تاکید می‌کنند که از آغاز جنگ وفادارانه از اوکراین حمایت کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازارچه‌ کریسمس وین ۳۰ سالگی خود را جشن می‌گیرد

جنگ در شرق اوکراین اوج می‌گیرد؛ شبه‌نظامیان واگنر در پی تصرف معادن باهموت و سولدار

رقص و ماسک‌هایی برای دوری از ارواح شیطانی؛‌ بخشی از آئین ارتدکس‌های بلغارستان