اوکراین ۱۰ روحانی ارشد ارتدوکس را به اتهام همکاری با روسیه تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Russia Ukraine War
Russia Ukraine War   -  کپی رایت  AP Photo

سرویس امنیتی اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور ۱۰ روحانی ارشد مرتبط با «کلیسای ارتدوکس مسکو» را تحریم کرده است؛ چراکه آنها با مقامات اشغالگر روسیه همکاری داشتند و به دنبال توجیه تهاجم نیروهای روسیه به این کشور بودند.

بر اساس این بیانیه، این ۱۰ روحانی درچهارچوب همکاری با اشغالگران روسیه، به دنبال ترویج روایت‌های طرفداران روسیه از جنگ بودند و عمدتا نیز یا در مناطق تحت کنترل روسیه زندگی می کنند و یا در خارج از این کشور به سر می‌بردند.

تحریم‌های وضع شده علیه آنها به مدت ۵ سال اعتبار دارد و در این مدت دارایی‌های آنها مسدود می‌شود، از صدور سرمایه توسط آنها به خارج از کشور جلوگیری خواهد شد و حق مالکیت بر زمین نیز از آنها سلب می‌گردد.

شک و بی‌اعتمادی

بیشتر جمعیت ۴۴ میلیون نفری اوکراین را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می‌دهند و کلیسای اوکراین نیز قرن‌ها تحت نظارت «کلیسای ارتدوکس روسیه» فعالیت می‌کرده است (که اکنون تحت امر اسقف کیریل یکم، از حامیان ولادیمیر پوتین است).

اما درنهایت این کلیسا در سال ۲۰۱۹ میلادی راه خود را از «کلیسای روسیه» جدا و به بارتلمه یکم، سراسقف قسطنطنیه (مستقر در استانبول) اعلام وفاداری کرد.

کلیسای اوکراین همچنین در بهار سال جاری اعلام کرد که در پی تهاجم نظامی مسکو، ارتباط خود را با روسیه رسما قطع می‌کند؛ با این وجود بسیاری از اوکراینی‌ها هنوز به این کلیسا بی‌اعتماد هستند و اعضای آن را متهم به همکاری مخفیانه با کرملین می‌کنند.

بر همین اساس، سرویس امنیتی این کشور تا کنون چندین بار به کلیساها و ساختمان‌های مرتبط با کلیسا حمله و حتی اقدام به تفتیش محل اقامت اسقف کلیسای ارتدوکس اوکراین کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است: «سرویس امنیتی اوکراین به وظیفۀ حفاظت از کشور پایبند است و به افشای افرادی که حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را تهدید می‌کنند، ادامه خواهد داد.»