روسیه ناو مجهز به موشک‌های مافوق صوت «زیرکن» را راهی یک سفر دریایی طولانی کرد

ناو روسی مجهز به موشک مافوق صوت
ناو روسی مجهز به موشک مافوق صوت   -  Copyright  AP/Servicio de Prensa del Ministerio de Defensa ruso
نگارش از یورونیوز فارسی

روسیه ادعا می‌کند که «موشک زیرکن» می‌تواند با پرواز با سرعت ۱۱ هزار ۲۶۵ کیلومتر در ساعت از هرگونه دفاع هوایی کشورهای غربی فرار کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه یک ناو مجهز به جدیدترین موشک مافوق صوت «زیرکن» این کشور را برای نمایش قدرت به یک سفر دریایی فرا اقیانوسی فرستاد.

روسیه ادعا می‌کند که «موشک زیرکن» می‌تواند با پرواز با سرعت ۱۱ هزار ۲۶۵ کیلومتر در ساعت از هرگونه دفاع هوایی کشورهای غربی فرار کند.

پوتین مدعی شد که سامانه موشکی مافوق صوت «زیرکن» هیچ نمونه‌ای در جهان ندارد و این سلاح می‌تواند از امنیت روسیه حفاظت کند.

ناو «آدمیرال گورشکوف» مسلح به موشک‌های «زیرکن» است که به سفری طولانی در اقیانوس اطلس، اقیانوس هند و دریای مدیترانه اعزام شده است.

این ناو در سال ۲۰۱۹ نیز در یک سفر ۳۵ هزار مایلی اقیانوس‌های جهان را دور زد.

موشک‌های زیرکن در سال‌های اخیر آزمایش‌هایی را پشت سر گذاشتند و به سمت اهداف تمرینی شلیک شدند. ارتش روسیه این آزمایش‌ها را موفقیت آمیز اعلام کرد و «زیرکن» به‌طور رسمی از پاییز سال گذشته وارد فاز عملیاتی شد.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، زیرکن برای مسلح کردن رزم‌ناوها، ناوچه‌ها و زیردریایی‌های روسی در نظر گرفته شده است و می‌تواند هم علیه ناوها و هم علیه اهداف زمینی مورد استفاده قرار گیرد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه مسیرهای ناو «آدمیرال گورشکوف» را مشخص کرد اما جزییات بیشتری ارائه نکرد.

این مقام روسی گفت که خدمه ناو بر روی «مقابله با تهدیدات علیه روسیه، حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای مشترک با کشورهای دوست» تمرکز خواهند کرد.

وی افزود: «خدمه این ناو با سلاح‌های مافوق صوت و موشک‌های کروز دوربرد در شرایط مختلف تمرین خواهند کرد.»

مطالب مرتبط