روسیه موشک مافوق صوت خود را با موفقیت آزمایش کرد

روسیه موشک مافوق صوت خود را با موفقیت آزمایش کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گفته می‌شود سرعت موشک کینژال ۱۰ برابر سرعت صوت و دارای بردی ۲ هزار کیلومتری است.

آگهی

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای هوا و فضای این کشور توانسته‌اند روز شنبه یک سیستم موشکی مافوق صوت را با موفقیت آزمایش کنند.

این موشک مافوق صوت که «کینژال» یا خنجر (Kinzhal) نام دارد، از یک فرودگاه در جنوب غرب روسیه توسط جت جنگندۀ «MiG-31» نیروی هوایی حمل شده و درنهایت توانسته است به هدف از پیش تعیین شده اصابت کند.

این وزارتخانه اعلام کرد که این آزمایش کاملا مطابق با برنامه پیش رفته است. در بیانیۀ وزارتخانه آمده است که برای موفقیت در این پروژه از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۲۵۰ پرواز انجام شده است و خدمه این سیستم در شرایط آب و هوایی متفاوت در طول شبانه روز آموزش دیده‌اند.

گفته می‌شود سرعت موشک کینژال ۱۰ برابر سرعت صوت و دارای بردی ۲ هزار کیلومتری است.

در این بیانیه تاکید شده است که با توجه به توانایی‌های منحصر بفرد و مشخصه‌های فنی جت «MiG-31» و این موشک هوا به زمین، سیستم مافوق صوت «Kinzhal» هیچ مشابهی در جهان ندارد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان سخنرانی سالانه خود که اول مارس مقابل نمایندگان پارلمان، اعضای دولت و دیگر مقامات سیاسی روسیه ایراد شد، از نسل جدیدی از موشکهای هسته‌ای مافوق صوت روسیه سخن گفت که می‌توانند با سیستم‌های دفاع موشکی پنتاگون مقابله کنند.

او در جریان این سخنرانی موشک کینژال را یک «سلاح ایده آل» توصیف کرد و افزود که این موشک نمونه‌ای از سلاح‌های جدید و شکست ناپذیر روسیه است.

آقای پوتین می‌گوید که تلاش برای تقویت توان دفاعی روسیه در چهارچوب موافقتنامه‌های بین‌المللی انجام شده است و ساخت سلاح‌های پیشرفتۀ جدید که در خدمت سیستم دفاعی کشور خواهند بود، تهدیدی برای کسی محسوب نمی‌شود.

این آزمایش، واکنش واشنگتن را به همراه داشت. وزارت خارجه آمریکا در واکنش اعلام کرد که «این رفتار یک بازیکن مسئول بین‌المللی» نیست.

وزارت دفاع روسیه ویدوئویی از لحظه شلیک این موشک از هواپیمای «MiG-31» منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه ناو مجهز به موشک‌های مافوق صوت «زیرکن» را راهی یک سفر دریایی طولانی کرد

چین ادعای رسانه‌های آمریکایی مبنی بر آزمایش یک موشک مافوق صوت با قابلیت هسته‌ای را رد کرد

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد