Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس اطلاعات اوکراین: روسیه علاوه بر پهپادهای انتحاری به موشک‌های ایرانی چشم دوخته است

موشک فاتح (تصویر راست) و پهپادهای ایرانی (تصویر چپ)
موشک فاتح (تصویر راست) و پهپادهای ایرانی (تصویر چپ) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس سازمان اطلاعات اوکراین در مصاحبه‌ای با نیویورک‌تایمز درباره روابط روسیه با ایران و بلاروس و تاثیر آن بر وضعیت جنگ در اوکراین گفت و خاطر نشان کرد که روسیه ۱۷۰۰ پهپاد انتحاری از نوع شاهد را از ایران خریداری کرده ‌و همچنان سعی دارد تا ایران را تشویق کند تا به تامین پهپادها و موشک‌ها ادامه دهد.

آگهی

کیریلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات اوکراین در مصاحبه‌ای درباره روابط روسیه با ایران و بلاروس و تاثیر آن بر وضعیت جنگ در اوکراین هشدار داد.

او به روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گفت که روسیه با وجود اینکه صدها پهپاد انتحاری از نوع شاهد را از ایران خریداری کرده، ‌ولی همچنان سعی دارد تا با ارائه مشوق‌هایی ایران را ترغیب کند تا به تامین پهپادی خود ادامه داده و علاوه بر این‌ها، موشک‌های خود را نیز در اختیار مسکو قرار دهد.

آقای بودانوف روز جمعه ۲۳ دسامبر ۲۰۲۲ در این مصاحبه گفت که روسیه از ماه اکتبر تا کنون در فواصل زمانی یک هفته‌ای تا ده روزه با موشک‌ و پهپاد به زیرساخت‌های انرژی اوکراین حمله کرده است که به طور میانگین در هر رگبار ۷۵ موشک استفاده کرده است.

چشم روسیه به موشک‌های ایران و احتیاط تهران

وی اضافه کرد که پهپادها عمدتاً توسط ایران تامین شده‌اند و روسیه برای تکمیل زرادخانه موشکی خود نیز روی تهران حساب باز کرده است.

آقای بودانوف با تشریح پیوند ژئوپلیتیکی که بین روسیه و ایران در جریان جنگ در اوکراین پدیدار شده است، گفت: برای متقاعد کردن ایران برای ادامه این حمایت‌های نظامی، روسیه قول ارائه دانش علمی و فنی در حوزه صنایع نظامی ایران را داده است. 

او می‌افزاید که فعلا این حمایت‌ها [در حد همین پهپادها] محدود است؛ چرا که ایران تاکنون در زمینه انتقال موشک‌های بالستیک به روسیه امتناع کرده است، ولی مقامات اوکراینی قبلاً بارها نسبت به آن هشدار داده بودند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای بودانوف گفت: «ایران برای انجام این کار [ارسال موشک به روسیه] عجله نمی‌کند، خب دلایل آن هم معلوم است، چرا که به محض شلیک اولین موشک از سوی روسیه [به سمت اوکراین]، فشار تحریم ها بر ایران افزایش خواهد یافت».

تعداد وپهپادهای خریداری شده از ایران همراه با بسته‌بندی و قیمت

آقای بودانوف در مورد شکل و نحوه ارسال پهپادهای ساخت ایران نیز اظهار نظر کرد و گفت که بر اساس قراردادی که در تابستان منعقد شده است، روسیه ۱۷۰۰ پهپاد انتحاری شاهد را از ایران خریداری کرد.

به گفته وی، روسیه تاکنون حدود ۵۴۰ پهپاد را در حملات خط مقدم و در حمله به نیروگاه‌ها، دکل‌های خطوط انتقال و پست‌های برق شلیک کرده است.

بیشتر این پهپادها قبل از رسیدن به اهدافشان سرنگون شده‌اند. 

آقای بودانوف گفت که در ایران هزینه ساخت هر پهپاد حدود ۷ هزار دلار است، هرچند مشخص نیست که ایران واقعاً چه مقدار از روسیه برای این تسلیحات طلب کرده است.

 بودانوف گفت که محموله‌های پهپادی به صورت قطعات جدا از هم تحویل روسیه شده‌اند.

تحرکات جدید روسیه در بلاروس و احتمال شروع حملات از جبهه‌های جدید

رئیس مهم‌ترین نهاد اطلاعاتی اوکراین همچنین به نقش بلاروس نیز اشاره کرد و گفت که هفته‌ها است که روسیه پایگاه‌های نظامی در بلاروس را با سربازهای خود تقویت کرده و نیروهایش را با قطار به این سو و آن سو برده است و در نتیجه این نگرانی‌ را بودجود آورده که مبادا می‌خواهد حمله دومی را نیز از جبهه‌های شمالی به اوکراین ترتیب دهد.

آقای بودانوف گفت در حالی که تهدید تهاجم مجدد روسیه از مرز شمالی اوکراین با بلاروس قریب الوقوع نیست، اما هنوز نمی توان امکان عملی شدن آن را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگویی با کارشناسان؛ سرنگونی پهپاد آمریکا توسط جنگنده‌های روس و قوانین پرواز در آسمان دریای سیاه

حمله روسیه به مرکز خرسون؛ زلنسکی: کرملین برای لذت کشتار راه می‌اندازد

ویزای بلاروس؛ شهروندان ۳۵ کشور تا حداکثر ۹۰ روز، دیگر نیازی به اخذ روادید ندارند