Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

موشک‌های آمریکایی پاتریوت در اوکراین؛ پوتین: هدف ما نه دمیدن بر آتش جنگ بلکه پایان دادن به آن است

سامانه موشکی پاتریوت
سامانه موشکی پاتریوت Copyright Anonymous/AP2006
Copyright Anonymous/AP2006
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در جریان سفر اخیر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، به کارگیری سامانه موشکی آمریکایی پاتریوت توسط اوکراین در جنگ با روسیه اعلام شد. کرملین به کارگیری این سامانه را تهدیدی برای دستیابی به توافق صلح احتمالی می‌داند.

آگهی

روسیه می‌گوید به‌کارگیری موشک‌های «پاتریوت» آمریکایی توسط اوکراین نه تنها به حل مناقشه میان دو کشور کمکی نخواهد کرد، بلکه از دستیابی مسکو به اهدافش نیز جلوگیری نمی‌کند.

به کارگیری این موشک‌ها توسط اوکراین در جریان سفر اخیر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور به واشنگتن، پایتخت ایالات متحده اعلام شد.  

اگرچه سامانه دفاع هوایی «پاتریوت» به عنوان یک سیستم بسیار پیشرفته شناخته می‌شود، اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آن را «کاملا قدیمی» خواند و اذعان کرد که روسیه قطعا راهی برای مقابله با آن خواهد یافت. 

وی همچنین با تاکید بر خواست روسیه به پایان جنگ، یافتن راه حل دیپلماتیک را ناگزیر دانست و گفت: «هدف ما نه دمیدن بر آتش جنگ، بلکه بر عکس پایان دادن به آن است. ما برای تحقق این هدف تلاش می‌کنیم و البته هرچه زودتر این اتفاق بیافتد بهتر است.»

آقای پوتین خطاب به خبرنگاران گفت:«بارها گفته‌ام، تشدید خصومت منجر به خسارات توجیه‌ناپذیر می‌شود. تمام درگیری‌های مسلحانه به نوعی با مذاکره و از طریق دیپلماتیک به پایان می‌رسد. هر طرف درگیر در جنگ دیر یا زود می‌نشیند و توافق می‌کند. آنهایی که با ما عناد می‌ورزند هر چه زودتر به این درک برسند بهتر است. ما هرگز این [اصل] را کنار نگذاشته‌ایم.»  

واشنگتن به این اظهارات آقای پوتین بدبین است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با ذکر این که آقای پوتین هیچ نشانه‌ای مبنی به تمایل به انجام مذاکره برای پایان دادن به جنگ نشان نداده است گفت: «هر اقدامی که او در زمین و آسمان انجام می‌دهد، روایت‌گر تمایل فردی وی به ادامه اعمال خشونت علیه مردم اوکراین و تشدید جنگ است.» 

کرملین بارها آمادگی خود را برای مذاکره در جهت پایان دادن به درگیری‌ها اعلام کرده است. اما اوکراین و متحدانش به این تمایل و ادعای مسکو با دیده تردید می‌نگرند و آن را دست‌آویزی برای خرید زمان توسط روسیه برای جبران شکست‌ها و عقب‌نشینی‌های این کشور طی۱۰ ماه گذشته در میدان نبرد می‌دانند.  

آقای زلنسکی روز چهارشنبه در بازگشت از نخستین سفر خود از آغاز جنگ و دیدارش با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در کانال تلگرام خود اعلام کرد: «ما از آمریکا با نتایج خوبی باز می‌گردیم. با چیزهایی که واقعا یاریمان می‌کنند.»

همزمان با سفر آقای زلنسکی به واشنگتن، دولت بایدن از کمک نظامی دیگری به میزان ۱/۸۵ میلیارد دلار شامل سامانه «پاتریوت» پرده برداشت. اما این سفر همچنین پرسش‌های بسیاری از جمله چگونگی گسترش حمایت‌های نظامی آمریکا، احتمال پایداری حمایت کنگره و چگونگی فرجام جنگ را بی‌پاسخ گذاشت.

مقامات آمریکایی می‌گویند سامانه «پاتریوت» به تنهایی نمی‌تواند مسیر جنگ را تغییر دهد. 

Evan Vucci/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
سامانه پاتریوتEvan Vucci/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

سامانه پاتریوت سازنده نیست

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با ذکر این که استقرار سامانه پاتریوت در اوکراین در روند حل و فصل اختلافات نقش سازنده‌ای ایفا نمی‌کند گفت: «این موضوع نمی‌تواند فدراسیون روسیه را در راه دستیابی به اهداف خود طی عملیات ویژه نظامی ناکام سازد.»

وی با اذعان این که انتظار حصول هیچ نتیجه مثبتی از قبال سفر آقای زلنسکی به ایالات متحده ندارد، راجع به عرضه تسلیحات آمریکایی به اوکراین افزود: «عرضه تسلیحات ادامه دارد و دامنه آن در حال گسترش است. البته این اقدامات منجربه تشدید درگیری‌ها می‌شود و این مساله به سود اوکراین نیست.» 

زلنسکی طی سخنرانی خود در کنگره آمریکا، کمک نظامی این کشور به اوکراین را سرمایه‌گذاری ایالات متحده در دموکراسی خواند و سامانه پاتریوت را گامی مهم برای ساخت سپر هوایی دانست. 

روسیه بارها به زیرساخت‌های انرژی اوکراین حمله کرده که این امر باعث محرومیت میلیون‌ها اوکراینی در فصل سرما از آب لوله‌کشی و یا جریان برق شده است.

نظر به این‌که جمهوری‌خواهان قرار است در ۳ ژانویه کنترل مجلس نمایندگان را در دست بگیرند و برخی از آن‌ها تردیدهایی را درباره لزوم کمک‌های نظامی گسترده ایالات متحده به اوکراین مطرح کرده‌اند، آقای زلنسکی خواهان حمایت هر دو حزب آمریکا شده است. 

با توجه به رای‌گیری مجلس نمایندگان آمریکا که برای روز جمعه در دستور کار قرار گرفته است، کنگره ایالات متحده به تصویب کمک اضطراری نظامی و اقتصادی به ارزش ۴۴/۹ میلیارد دلار به اوکراین نزدیک‌تر شد. این کمک افزون بر ۵۰ میلیارد دلاری است که تا کنون و در سال جاری میلادی در اختیار اوکراین قرار گرفته است.

AP
کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراینAP

گروه واگنر

کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که یک شرکت نظامی روسی به نام گروه واگنر، ماه گذشته موشک‌ها و راکت‌هایی را از کره شمالی تحویل گرفته است. این تسلیحات قرار است در جهت قوام بخشی به نیروهای روسی مستقر در اوکراین مورد استفاده قرار گیرند. 

در حالی که بریتانیا نیز با تایید این موضوع آن را محکوم کرد، یوگنی پروگوژین رئیس گروه واگنر، موضوع تحویل این تسلیحات را حدث و گمان دانست و انکار کرد.

آگهی

بر اساس گزارش خبرگزاری مرکزی کره، خبرگزاری رسمی کره شمالی سخنگوی وزارت خارجه این کشور با بی‌اساس دانستن و رد ادعای کاخ سفید گفت: «این آمریکا است که با انواع سلاح‌های مرگباری که در اختیار اوکراین قرار می‌دهد باعث ویرانی و ریخته شدن خون‌های بسیار می‌شود.»

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در نیویورک هیچ پاسخی به درخواست برای اظهار نظر در این باره نداده است.

جنگ باهموت

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز پنجشنبه در فیسبوک خود اعلام کرد که نبرد همچنان در منطقه شرقی دونتسک در باهموت و آودیوکا متمرکز است. 

ارتش اوکراین گفت که نیروهای روس در نزدیکی باهموت ۱۰ شهر را گلوله باران کرده و همچنین شهرهای کوستیانتیوکا، کارینکا، وودیان و نولسک در نزدیکی آودیوکا را بمباران کرده‌اند. رویترز می‌گوید مستقلا نمی‌تواند این گزارش‌ها را تایید کند. 

دونتسک یکی از چهار منطقه‌ای است که مسکو پس از برگزاری همه‌پرسی در ماه سپتامبر آن‌ها به خاک روسیه ضمیمه کرده است. کی‌یف و غرب این همه‌پرسی را نمایشی و غیرقانونی می‌دانند.  

آگهی

والر گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه روز پنجشنبه اذعان کرد که خط مقدم جبهه نبرد اوکراین با ثبات است و نیروهای روسیه بر «تکمیل فرآیند آزادسازی جمهوری خلق دونتسک» متمرکز هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله روسیه به مرکز خرسون؛ زلنسکی: کرملین برای لذت کشتار راه می‌اندازد

پوتین: با شرایط بسیار دشواری در مناطق الحاقی اوکراین مواجه‌ایم

معمای امنیتی اوکراین؛ روسیه در جواب پاتریوت آمریکایی، موشک قاره‌پیما مستقر کرد