پوتین: با شرایط بسیار دشواری در مناطق الحاقی اوکراین مواجه‌ایم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه   -  Copyright  AP Photo

رئیس جمهوری روسیه دوشنبه شب گفت که وضعیت در چهار منطقه از اوکراین که مسکو آنها را بخشی از خاک خود اعلام کرده، «بسیار دشوار» است.

ولادیمیر پوتین در پی این اظهارنظر به سرویس‌ امنیتی ملی روسیه (FSB) دستور داد تا نظارت خود را برای تامین امنیت مرزها و مبارزه با آن چه بروز «تهدیدات جدید» در این مناطق عنوان کرد، افزایش دهند.

آقای پوتین منشاء این تهدیدهای جدید را خارجی و ناشی از تحرکات «خائنان» اعلام کرد و از سرویس‌ امنیتی ملی روسیه خواست تا «امنیت» مردم ساکن در استان‌های دونتسک و لوهانسک و نیز مناطق خرسون و زاپوریژیا را تامین کنند.

اظهارات نادر آقای پوتین در مورد شرایط دشوار روسیه در جنگ اوکراین، در حالی مطرح شد که اوکراین پس از حملات پهپادهای روسی در روزهای یکشنبه و دوشنبه به زیرساخت‌های برق این کشور در کی‌یف، نسبت به تلاش آقای پوتین برای جلب مشارکت بلاروس در تهاجم نظامی به خاک اوکراین و تامین کسری تسلیحاتی خود از این کشور همسایه ابراز نگرانی کرده بود.

رئیس جمهوری روسیه در ماه سپتامبر، با هدف نمایش پیشروی مقتدرانه نیروهای تحت فرمانش، دستور الحاق بخش‌های اشغالی اوکراین به خاک کشورش را اعلام کرد اما اوایل ماه جاری گفت که جنگ با اوکراین «می‌تواند بسیار طولانی شود.»

البته اقدام آقای پوتین در ضمیمه کردن مناطق اشغالی اوکراین به خاک روسیه از سوی کی‌یف و متحدان غربی آن غیرقانونی خوانده شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین که از ۱۰ ماه پیش آغاز شده، بزرگترین درگیری نظامی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون است؛ تهاجمی که  ده‌ها هزار کشته، میلیون‌ها آواره و چندین شهر ویران بر جای گذاشته است.