Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست‌وزیر صربستان: کوزوو در آستانه‌ مناقشه مسلحانه است

صرب‌های کوزوو درحال حمل پرچم صربستان در تظاهراتی در شمال بخش تحت سلطه صرب‌ها؛ پنجشنبه، ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲
صرب‌های کوزوو درحال حمل پرچم صربستان در تظاهراتی در شمال بخش تحت سلطه صرب‌ها؛ پنجشنبه، ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان ضمن انتقاد از تصمیم‌های پریشتینا نسبت به خطر «مناقشه مسلحانه» در شمال کوزوو هشدار داد.

آگهی

آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان ضمن انتقاد از تصمیم‌های پریشتینا نسبت به خطر «مناقشه مسلحانه» در شمال کوزوو هشدار داد. 

این هشدار در حالی مطرح می‌شود که جمعیت منطقه شمال کوزوو که اکثریت آن‌ها صرب‌تبار هستند، با ساخت سنگرهایی در این منطقه از ۱۳ روز پیش تاکنون مسیرهای رفت و آمد را مسدود کرده‌اند.

خانم برنابیچ در کنفرانسی با حضور سازمان‌های غیردولتی صربستان در اینباره گفت: «همه‌ی ما باهم باید تمامی سعی‌مان را برای حفظ صلح انجام دهیم. ما واقعا به دلیل اقدامات یکجانبه‌ی پریشتینا در آستانه‌ مناقشه‌ای مسلحانه هستیم.»

جو شمال کوزوو از روز ۱۰ سپتامبر پس از آنکه مقامات کوزوو با وجود مخالفت صربستان برای برگزاری انتخابات شهرداری‌ها در این منطقه تلاش کردند ملتهب است.

از تابستان سال گذشته زورآزمایی میان پریشتینا و بلگراد تقریبا به بحران‌هایی ماهانه منجر شده است که نتیجه‌ دو دیدگاه متضاد در مورد جایگاه اقلیت صرب در کوزوو است. برای پریشتینا، بهره‌مندی صرب‌های کوزوو از حقوق خاص بی‌معنا است، در حالی که از نظر بلگراد، صرب‌های شمال کوزوو باید توانایی سازماندهی امور جامعه خود را داشته‌ باشند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این‌حال حتی پس از پذیرفتن اصل توافقات بروکسل در سال ۲۰۱۳ توسط پریشتینا ، مقامات کوزوو تأسیس هرگونه انجمن مرتبط با صرب‌ها را نمی‌پذیرند. بر اساس توافقنامه‌ی ۱۹ آوریل ۲۰۱۳ بروکسل در مورد عادی سازی روابط بین بلگراد و پریشتینا، یک نهاد خودگردان متشکل از صرب‌های ساکن در کوزوو می‌بایست ایجاد شود.

بلگراد استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد

کوزوو به عنوان یکی از استان‌های سابق صربستان با جمعیت ۱.۸ میلیون نفری که اکثریت آن را آلبانیایی‌ تبارها تشکیل می‌دهند، در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرد، اما صربستان استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسد. در همین راستا درست در زمانی که پریشتینا می‌خواهد حاکمیت خود را بر کل قلمروی خود تثبیت کند، بلگراد صرب‌های کوزوو را به چالش و درگیری با مقامات محلی تشویق می‌کند.

نیروی‌های حافظ صلح کوزوو (Kfor)، به رهبری ناتو همزمان با افزایش تنش‌ها در شمال کوزوو حضور خود را در این منطقه با اعزام نیرو و گشت‌زنی تقویت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوزوو و صربستان توافق کردند؛ چگونه شماره‌گذاری خودروها موضوع تنش قومیتی در منطقه شد؟

دودیک، حامی پوتین و اوربان؛ رهبر صرب منطقه خودمختار در بوسنی بار دیگر از جدایی و استقلال سخن راند

راه‌حل مبتکرانه برای تصفیه هوا و کاهش آلودگی هوا؛ «درخت مایع» در بلگراد سبز شد