Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس جمهوری اوکراین در راه آمریکا؛ زلنسکی ۳۰۰ روز پس از جنگ اولین بار کشورش را ترک کرد

عکس مربوط به سفر قبلی زلنسکی به واشنگتن در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۲۱ است.
عکس مربوط به سفر قبلی زلنسکی به واشنگتن در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۲۱ است. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسای جمهور آمریکا و اوکراین امروز در کاخ سفید دیدار می‌کنند و زلنسکی با حضور در کنگره آمریکا سخنرانی خواهد کرد. همزمان نمایندگان کنگره می‌بایست روز جمعه بودجه اعتبارات سال آینده آمریکا را تصویب کنند و سهم کمک به اوکراین تعیین شود، اعتباری که با انتقاد برخی جموهریخواهان روبرو است.

آگهی

مقامات کاخ سفید اعلام کردند که روسای جمهور آمریکا و اوکراین روز چهارشنبه، ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ در کاخ سفید دیدارمی‌کنند و ولودیمیر زلنسکی با حضور در کنگره آمریکا در جمع نمایندگان این کشور سخنرانی خواهد کرد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای با تایید سفر آقای زلنسکی به واشنگتن گفت: «دقیقا سیصد روز پیش، روسیه یک حمله وحشیانه علیه اوکراین به راه انداخت.» وی افزود: «این دیدار نشان‌دهنده تعهد پایدار ایالات متحده در ارائه کمک‌های اقتصادی، بشردوستانه و نظامی به اوکراین است؛ حالا هر چقدر هم می‌خواهد طول بکشد.»

به گفته مقامات آمریکایی، ترک خاک اوکراین در شرایط جنگی برای چنین دیداری طبیعتا خطرات زیادی را به همراه دارد و در نتیجه برنامه‌ریزی برای ورود رئیس جمهوری اوکراین تحت محرمانه‌ترین تدابیری امنیتی صورت می‌پذیرد.

در صورت تصویب لایحه بودجه آمریکا، سهم کمک به اوکراین چقدر خواهد بود؟

همچنین کنگره آمریکا دیروز ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲، بسته کمک اضطراری مربوط به جنگ روسیه در اوکراین را به مبلغ ۴۵ میلیارد دلار پیشنهاد کرد که این رقم بیش از پیشنهاد اولیه ۳۸ میلیارد دلاری توسط کاخ سفید بود. در حالی که اکثریت دموکرات ها و جمهوری خواهان حمایت خود را از کمک به اوکراین در برابر روسیه ابراز کرده اند، تعدادی از جمهوری‌خواهان نسبت به رویکرد بایدن و دموکرات‌ها در قبال اوکراین ایراداتی را وارد می‌کنند.

در صورت تصویب این بسته حمایتی جدید، مجموع بسته موسوم به «کمک به اوکراین» به رقمی بالغ بر صد میلیارد دلار خواهد رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتظار می‌رود آقای زلنسکی پس از دیدار با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و اعضای تیم امنیت ملی او یک کنفرانس خبری در کاخ سفید برگزار کند. او سپس به کنگره آمریکا خواهد رفت تا در آخرین روزهای ریاست نانسی پلوسی دموکرات بر مجلس نمایندگان آمریکا، در نشست مشترک مجلسین آمریکا سخنرانی کند.

تلاش برخی از جمهوری‌خواهان برای سنگ‌اندازی در بودجه

در حالی که آقای بایدن قول داده است که به حمایت خود «تا هر چقدر می‌خواهد طول بکشد» ادامه دهد، دولت وی با نوعی چالش در کنگره مواجه می‌شود، جایی که تا دو هفته دیگر یعنی در سوم ژانویه ۲۰۲۳ جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان را در دست خواهند گرفت. فقط چند ساعت قبل از خبر سفر آقای زلنسکی به واشنگتن، رهبران جمهوری‌خواه کنگره مخالفت خود را نسبت به لایحه اعتبارات ۱.۷ تریلیون دلاری که بودجه «کمک به اوکراین» هم یکی از موارد آن است، اعلام کردند.

به اعتقاد این جمهوری‌خواهان این پول هدر خواهد رفت پس بهتر است صرف امور داخلی ایالات متحده شود. روز سه شنبه، لورن بوبرت نماینده جمهوری‌خواه راست افراطی از ایالت کلرادو با انتشار پستی در حساب توییتر کمک‌های جدید را به سخره گرفت. 

خانم بوبرت نوشت «۴۱۵۵ صفحه، ۱.۷ تریلیون دلار، بالغ بر ۷۰۰۰ ردیف بودجه اختصاصی، بدون حتی یک جلسه استماع در کمیسیون. این ساده‌ترین رای منفی‌ای است که تا به حال {دیده‌ام}.»

لایحه اعتبارات بودجه فدرالی ایالات متحده می‌بایست روز جمعه همین هفته ۲۳ دسامبر به تصویب برسد تا جلوی تعطیلی دولت را بگیرد.

گفته می‌شود آقای زلنسکی در جریان دیدار خود با جو بایدن در کاخ سفید، قرار است سامانه پیشرفته پاتریوتی که دولت آمریکا وعده داده بود را دریافت کند. به گفته مقامات ارشد دولت اوکراین سامانه دفاع موشکی پاتریوت می‌تواند اوکراین را در برابر حملات هوایی روسیه مقاوم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: در سفر زلنسکی به آمریکا هیچ درخواستی برای صلح وجود ندارد

آمریکا از همکاری نظامی «بی‌سابقه» بین ایران و روسیه ابراز نگرانی کرد

جنگ اوکراین موجب رونق صنایع نظامی در کدام کشورها شده است؟