روسیه از سرنگونی چهار «موشک ضد رادار آمریکایی» در آسمانش خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگ اوکراین
جنگ اوکراین   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور «چهار موشک ضد رادار ساخت آمریکا» را بر فراز منطقه‌ای در جنوب روسیه در نزدیکی مرز اوکراین سرنگون کرده‌اند. 

این تازه‌ترین تحول در جنگ میان کی‌یف و مسکو به شمار می‌رود که در هفته‌های اخیر بار دیگر شدت یافته است و احتمالا نخستین‌بار از زمان آغاز جنگ در ماه فوریه است که مسکو چنین ادعایی را مطرح می‌کند. 

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روزانه خود گفت: «چهار موشک ضد رادار آمریکایی "HARM" در حریم هوایی منطقه بلگورود سرنگون شد.»

به گفته نیروی هوایی ایالات متحده، "HARM" یک موشک ضد رادار هوا به سطح و با سرعت بالا، برای «جستجو و نابودی» سیستم‌های دفاع هوایی مجهز به رادار طراحی شده است. 

این موشک‌ها که بردی بیش از ۴۸ کیلومتر دارند برای نخستین بار در سال ۱۹۸۴ مورد استفاده قرار گرفتند و طوری سازگار شده‌اند که می‌توانند از هواپیماهای جنگی کی‌یف متعلق به دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز شلیک شوند. 

پیش از این ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار بلگورود روسیه حملات نیروهای اوکراینی به این منطقه را تایید و گفته بود که در پی این گلوله‌باران دست‌کم یک نفر کشته و ۱۰ فرد دیگر نیز زخمی شده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقام‌های اوکراینی هنوز واکنشی به ادعای روسیه در خصوص سرنگونی موشک‌های ضد رادار آمریکایی نشان نداده‌اند.